literatura
Petr Sís
Překlad knihy Tibet – Tajemství červené krabičky, kterou napsal spisovatel, výtvarník a filmař Petr Sís, bude za autorovy účasti uveden 24. 11. v 18.00 v pražském kině Aero. Poté bude promítnut film Vladimíra Síse Cesta vede do Tibetu (1954), vystoupí Buchty a loutky a jazzová formace Zuzana Dumková trio. Obrázková kniha (anglický originál vyšel roku 1998) je inspirovaná cestou do Tibetu, již podnikl v 50. letech minulého století autorův otec. Petr Sís (1949) absolvoval pražskou VŠUP a The Royal College of Art v Londýně. Žije v New Yorku. Jeho tvorba knižní i filmová je na mezinárodní scéně čím dál častěji oceňována. Výpravnou a do detailů propracovanou publikaci vydalo nakladatelství Labyrint, v jehož režii se večer bude odehrávat.
Andrea Blažejovská a Patrik Linhart
V brněnském centru současného umění Skleněná louka (Kounicova 23) ve čtvrtek 24. 11. ve 20.00 vystoupí na sklepní scéně Andrea Blažejovská a uvede v pořadu nazvaném Underground waves ukázky z rozhlasového magazínu Zelný rynk s hlasy L. B. Slaniny, Zbyňka Hejdy, bratří Reynků a Dáši Vokaté. Naopak v podkroví se v sobotu 3. 12. ve 20.00 představí básník Patrik EL Linhart, jemuž nakladatelství Větrné mlýny právě vydává jeho divadelní hry.
Jiří Haller
V Kruhu přátel českého jazyka budou 30. 11. Jan Chromý z Ústavu pro jazyk český AV ČR a František Martínek z FF UK přednášet o jednom ze zakladatelů Kruhu Jiřím Hallerovi (1896–1971), jenž se na začátku 30. let stal šéfredaktorem časopisu Naše řeč. Působení jeho osoby, o níž Vilém Mathesius napsal, že hlásala „kodex puristických nápadů s pedantičností přesvědčeného epigona a se sebevědomím diktátora“, vyvolalo mezi ní, českými spisovateli a Pražským lingvistickým kroužkem velkou polemiku o „jazykovou správnost“, jejímž vyústěním byl nakonec dnes už klasický sborník PLK z roku 1932 Spisovná čeština a jazyková kultura. Přednáška oslaví 110. výročí narození a 35. výročí úmrtí tohoto jazykozpytce. 18.00, posluchárna č. 18 na FF UK, nám. J. Palacha 2, Praha 1.
Friedrich Schiller
Mezinárodní konferenci Friedrich Schiller a cesta Evropy ke svobodě lze navštívit od 24. do 26. 11. v pražském Goethe-Institutu. Program se mj. bude věnovat recepci Schillerova literárního díla, analýze jeho dramatické tvorby a aktuálním divadelním produkcím v České republice, v Německu a Rakousku. V rámci doprovodného programu se budou promítat filmy Marie Stuartovna, Loupežníci, Don Carlos, Valdštejn, Vilém Tell, Úklady a láska.
–kb–
divadlo
William Nicholson: Na ústupu
Ve vztahu stejně jako ve válce jsou situace, které se prohrávající strana snaží řešit ústupem z pozic, aby si zachránila „život“. Britský dramatik William Nicholson (mj. autor scénáře k oscarovému filmu Krajina stínů) použil popis drastického ústupu Napoleonovy armády od Moskvy jako symbolu zoufalého boje o přežití v nefunkčním manželství. Současné komorní drama pro tři osoby. V intimním prostředí Divadla Kolowrat je možné nablízko ocenit herectví předních osobností Národního divadla Františka Němce, Ivy Janžurové a Saši Rašilova v inscenaci šéfa činohry Michala Dočekala. Premiéra 24. 11. (repríza 25. 11.) v 19.00.
Anton Pavlovič Čechov: Platonov je darebák!
Po inscenacích Petra Lébla z devadesátých let (Racek, Ivanov, Strýček Váňa) se po delší odmlce vrací dramaturgie Divadla Na zábradlí k Antonu Pavloviči Čechovovi. Platonov je obsáhlá Čechovova dramatická prvotina, kterou našel autorův bratr až v jeho pozůstalosti. Hrát text v celém rozsahu by znamenalo představení delší než šest hodin. Proto je každá inscenace Platonova jiná v závislosti na redukci postav, motivů a celkovém krácení. Čechov napsal hru v osmnácti letech a během života ji nevytáhl ze šuplíku, ale ve všech svých dalších dramatech z ní čerpal. Zmarněný osud vesnického učitele, intelektuála a idealisty Michaila Platonova v milostných dilematech, alkoholu a morálním zmatení. V titulní roli Igor Chmela. Režie Jiří Pokorný. 1. premiéra 25. 11., 2. premiéra 26. 11. v 19.00.
–kk–
NIE: My Long Journey Home
Druhým souborem, který vystoupí v rámci 2. ročníku divadelního festivalu FRINGE OFF, jejž pořádá Palác Akropolis s Fringe festivalem Praha, je mezinárodní soubor NIE s hrou My Long Journey Home. Hra vychází ze skutečného příběhu Maďara, který byl od války zavřený v blázinci u Moskvy, protože mu nikdo nerozuměl. Našel ho až slovenský psychiatr, který do zařízení odjel v rámci stáže Evropské unie. Mezinárodní divadlo NIE, jež vzniklo v roce 2001 v Praze, sdružuje divadelníky z různých zemí světa a pro jeho autorské inscenace je typické kombinování klauniády pohybového divadla a prvků commedie dell’arte. Palác Akropolis, Praha, 25. 11. v 19.30.
Rafael Spregelburd: Panika – mystická siesta
Ústecké Činoherní studio uvádí v české premiéře hru současného oceňovaného argentinského dramatika Rafaela Spregelburda, jenž v sedmidílném cyklu, inspirovaném obrazy Hieronyma Bosche, hledá moderní obdoby smrtelných hříchů. V díle Panika se zabývá smrtelným hříchem – leností. Žánrově se dá hra vymezit jako absurdní komedie se specifickým černým, trapným a zoufalým humorem,. Dramatik úderně a aktuálně reflektuje projevy lenosti člověka v současné společnosti. Jako režisér debutuje na ústecké studiové scéně Ján Šimko, který je znám z pražského nonkonformního souboru M.U.T. Činoherní studio, Ústí nad Labem, 25. 11. v 19.00.
Luboš Balák a kol.: Posedlost VII – divadelní frajeřina
Herci brněnské Husy na provázku soustředění kolem dramatika Luboše Baláka pokračují od této soboty v unikátním divadelním cyklu Posedlost, s jehož prvními šesti díly, spojujícími principy humoru, grotesky a mystifikace, slavili úspěch v loňské sezoně. Každý díl, který je zároveň premiérou i derniérou, je věnován jednomu zásadnímu tématu, jež je důsledně prozkoumáno – tentokráte budou divadelníci jevištně analyzovat fenomén závislosti. Divadlo Husa na provázku, Brno, 27. 11. v 19.30.
–jj–
konference
Od příštího čtvrtka (1. 12.) bude v pražské Lannově vile po tři dny probíhat mezinárodní teatrologická konference Staging of Classical Drama around 2000. Účastníky tvoří studenti doktorandských programů od Japonska přes Austrálii až po Spojené státy. Patronát nad konferencí z české strany převzali Eva Stehlíková, Jan Bažant, z Řecka přijede Platon Mavromoustakos a z Velké Británie Lorna Hardwicková. Další informace na clavmon.cz.
–jj–
film
Stvořitel doku-dramatu Želimir Žilnik ve Světozoru a na Flédě
Unikátní možnost seznámit se s některými krátkými snímky významného srbského režiséra Želimira Žilnika budeme mít jak v pražském Světozoru, tak v brněnské Flédě. Žilnik byl dalším z oslňujících tvůrců nových vln komunistického bloku let šedesátých a jeho celovečerní hraný debut Raná díla získal roku 1969 Zlatého medvěda v Berlíně (porazil tenkrát např. Godarda, Ráje, Schlesingera, Sauru či De Palmu). Na počátku normalizace Žilnik emigroval do Německa, po návratu roku 1976 pracoval v televizi, kde vytvořil unikátní formu tzv. dokumentárního dramatu (doku-drama). V originálním znění s anglickými titulky budou v DVD projekci uvedeny snímky Pod státním dozorem (1975), Inventura – Metzstrasse 11 (1975), Naše hvězdy z obrazovky (1978), Tito podruhé mezi Srby (1994) a Cosmogirls (1999). Světozor, středa 23. 11. a pondělí 23. 12., Fléda, pondělí 28. 11.
Tim Burton: Mrtvá nevěsta
Někteří z nás možná ještě neviděli Karlíka a továrnu na čokoládu (česká premiéra byla 18. 8.) a už k nám přichází další snímek filmového kouzelníka Tima Burtona. Od Noční můry před Vánoci (1993) prý stále hledal námět, který by se dal ztvárnit stejným způsobem – tedy loutkovou stop--animací. Inspiraci nakonec nalezl ve staré ruské pověsti o (ne)mrtvé nevěstě, která si pro svého ženicha neváhá přijít až do světa živých. Nečeká nás ale makabrózní thriller – jak by název napovídal – nýbrž poetická love story. Vizuální stránka vypadá dle traileru a fotek z natáčení úchvatně, Burtonovo slabší místo bývá ale obvykle scénář. Zahraniční ohlasy jsou nicméně bez výjimky kladné. Premiéra 24. 11.
Curtis Hanson: Zná ji jako svý boty
Curtis Hanson netočí výpravné blockbustery ani si nikdy nevydobyl pověst kultovního či uměleckého režiséra. Žánr vždy spíše naplňoval a obohacoval, než aby ho vychyloval z normy. Největšího komerčního úspěchu dosáhl dramatem Osmá míle (2002), nejvýraznějšího uměleckého úspěchu zase neonoirem LA přísně tajné (1997). Vždy jsme však měli co do činění s inteligentní kinematografií. Takový by měl být i jeho nejnovější snímek Zná ji jako svý boty, pohybující se na pomezí dramatu a romantické komedie. Tato kombinace bývá často pro Hollywood smrtící, tentokrát ale vše dopadlo více než dobře. Ústřední dvojici sester řešících krizi sourozeneckého vztahu si zahrály Toni Collette a Cameron Diaz, jejich babičku jedna z velkých hollywoodských hvězd 20. století Shirley MacLaine. Premiéra 24. 11.
–rg–
hudba
Metamorphosis
Rakousko-česká skupina Metamorphosis, která dle vlastního vyjádření produkuje „kontaminovanou komorní hudbu“, vznikla v roce 1997 ve Vídni. Zvuk skupiny vytvářejí housle (Christoph Pajer), violoncello (Jan Kavan), akustická a elektrická kytara (Martin Alacam a Richard Deut). Střídavé využití zpěvu, jekotu, mluveného slova splývá občas v mocném unisonu. Skupina hraje energickou, proaranžovanou a pronikavě rytmickou hudbu, kombinovanou s jemnými momenty a pasážemi volné improvizace. Texty jsou zpívané v češtině, angličtině, turečtině, němčině i francouzštině. Jejich druhá deska s názvem DIP byla vydána na renomované britské značce Leo Records. 25. 11., 20.00, Divadlo 29, Pardubice.
Hoppy Kamiyama
Hoppy Kamiyama je legenda světové hudební avantgardy a ikonoklastická postava mnoha tváří. Skladatel, producent a klávesista nezná v žádném ze svých oborů meze a je posedlý střídáním stylů od smyčcových kvartetů s ozvuky klasické hudby po avantgardní rock, který předvádí např. se skupinou OPTICAL*8. Stejně jako do svých projektů zapojil řadu světových hudebníků, i on on sám je součástí mnoha formací s tak rozdílnými tvůrci, jakými jsou George Clinton nebo John Zorn. 28. 11., festival Alternativa, Praha; 29. 11., 20.00, Skleněná louka – podkroví, Brno.
Benjamin Britten: Curlew River
Festivalová premiéra díla britského skladatele Benjamina Brittena, které patří k výjimečným scénickým dílům 20. století. Středověká japonská hra nó – Řeka Sumida – inspirovala Brittena k napsání opery Curlew River s libretem Williama Plomera. Děj je zasazen do prostoru evropského chrámu, chór mnichů vypráví sugestivní příběh prostřednictvím minimalistické jevištní akce, spojující západní a japonskou divadelní kulturu. Režisérem inscenace je Jiří Heřman, jedna z nadějných mladých osobností českého divadla. Komorní orchestr diriguje Marko Ivanović 29. a 30. 11., 19.30, České muzeum hudby, Praha.
Alternativa 2005
Dramaturgie festivalu Alternativa jde napříč žánry, neuzavírá se žádným zajímavým projektům od rocku přes jazz či soudobou vážnou hudbu až k elektronice a experimentům. Třináctý ročník festivalu, který na přelomu listopadu a prosince pořádá sdružení Unijazz, opět nenabízí pevně ucelenou dramaturgii; z pestré nabídky si může vybrat milovník okrajových hudebních žánrů sedmé dekády i současnosti.
Jednou z hlavních hvězd letošního ročníku bude francouzská skupina Magma, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let patřila k hlavním zástupcům hnutí Rock In Opposition. Její nezaměnitelný styl je výsledkem fúze avantgardního jazzu, rocku, vážné hudby a také textů ve smyšleném jazyce. V Praze se Magma představí 26. a 27. 11. hned třemi koncerty: komorním projektem The Genesis, čistě instrumentálním The Shape a do třetice pod názvem Magma, kdy představí aktuální desku K.A. : Kontrarkosz Anteria. Spojení rocku a vážné hudby charakterizuje i dva české projekty: koncert MCH Bandu s Agon Orchestra a Už jsme doma se Smíšeným pěveckým sborem Lukáše Prchala.
Japonská skupina Satanicpornocultshop, která vystoupí 28. 11., spojuje zálibu v hiphopových a disco rytmech se surrealistickou fantazií. Jejich specialitou jsou svébytné coververze nejrůznějších hitů od Velvet Underground po Kylie Minogue. Z bohatého programu listopadové části Alternativy lze doporučit například duet Jakiho Liebezeita, bubeníka slavné skupiny Can, a Burnta Friedmana. 25. 11. až 3. 11., Divadlo Archa, Kaštan – scéna Unijazzu, Kulturně studijní prostor Rybanaruby, Praha. Program na alternativa-festival.cz.
–mk–, –pf–
Viktor Ullmann: Císař Atlantidy
Berlínské sdružení Kulturbrauerei uvede operu Viktora Ullmanna, skladatele, pianisty a hudebního kritika židovského původu, která vznikla v době jeho internace v Terezíně za druhé světové války. Ullmann se v Terezíně jako mnoho jiných vězňů podílel na pořádání „kulturních volnočasových aktivit“. Premiéry své opery se nedožil, protože byl v jednom z posledních transportů dopraven do Osvětimi, kde zemřel. Představení je výsledkem práce mezinárodního týmu mladých lidí – hudebníků a pěvců, kteří jsou studenty či absolventy předních německých uměleckých škol. Opera Císař Atlantidy – Smrt abdikuje je podobenstvím o moci, smrti a záhubě, zpřítomňuje osud mnoha zavražděných terezínských autorů a skladatelů. Umělecké sdružení Kulturbrauerei organizuje již deset let kulturní aktivity v prostoru bývalého pivovaru v centru Berlína. Zaměřuje se na novátorské multikulturní a multižánrové projekty, festivaly, podporu mladých umělců a uvádění tzv. nové hudby. 28. 11., 20.00, Roxy, Praha.
Ensemble Klang (Holandsko)
Holandský soubor, který v obsazení spíše jazzovém (saxofony, trombon, elektrická kytara, klávesy, bicí) hraje soudobou vážnou hudbu. Program je složen z hudby význačných holandských autorů. Jejich skladby často charakterizuje výrazný a místy až rockově pulsující rytmus. Vedle klasika holandské hudby Louise Andriessena a jeho skladby Hout zazní také Martijn Padding: Speculum Inversum, Pete Harden: Doret turns and dies a slow and sorrowful death a Fabian Svensson: Triathlon. Koncert se koná v rámci mezinárodního hudebního festivalu setkávání nové hudby plus. 28. 1., 19.30, Komorní sál JAMU, Brno.
Brána slunce
Filharmonie Bohuslava Martinů spojila v programu hudbu tří současných českých skladatelů. Brána slunce Víta Zouhara je inspirována zaniklými kulturami jihoamerických indiánů a jejich rituály, Miloš Štědroň svou skladbu přímo nazval Rituál. Daniel Forró se ve svém Koncertu pro varhany představí i jako interpret. Koncert doplní Rodion Ščedrin a jeho slavná suita z opery Carmen. Orchestr řídí Jakub Hrůša, spoluúčinkuje Středoevropský soubor bicích nástrojů DAMA DAMA. 30. 11., 19.00, Dům umění, Zlín.
–mk–
NEXT
V programu tohoto festivalu, který se koná od 1. do 3. 12., jsou zastoupeny improvizovaná hudba, současný avantgardní jazz, nové trendy v interaktivní elektronické tvorbě, multimediální performance s živým videem. Pořadatelé tuto akci prezentují jako „alternativu ke komerčním středněproudým akcím i k často konzervativním koncertům takzvané současné hudby“. Tento ročník bude možné vidět jak nováčky na scéně elektroniky a hudební avantgardy (SingleUnit, DJ Still, nová slovenská formace PINK BIG PIG), tak i legendu, jako je například finský Panasonic. Přesný program najdete na nextfestival.sk. A4 – Zero Space, Bratislava, Slovensko.
výtvarné umění
Julius Payer: Záliv smrti
V pražském Veletržním paláci se na vernisáži 24. 11. představí monumentální obraz malíře a polárníka Julia Payera Záliv smrti (3,9 x 5,4 metrů), namalovaný v roce 1897. Obraz líčí tragický konec slavné polární expedice, vedené sirem Johnem Franklinem. Autor obrazu, Julius Payer, byl sám význačným polárníkem. V roce 1874 vedl polární výpravu, při které byla objevena dosud neznámá Země Františka Josefa. Vstupné zdarma. Národní galerie Praha, Veletržní palác, Malá dvorana, kurátor Ondřej Chrobák. Výstava trvá od 25. 11. do 19. 2. 2006.
Michael Bielický: Tento rok v Jeruzalémě
V Galerii Roberta Guttmanna uvádí profesor pražské AVU Michael Bielický svůj nový projekt Tento rok v Jeruzalémě. V instalaci spojující Prahu a Jeruzalém se návštěvník může interaktivně účastnit v reálném čase internetového telemostu mezi oběma městy. Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1, od 16. 11. do 16. 1. 2006.
VŠUP dnes
Výstava ke 120. výročí založení této starobylé umělecké školy představuje v pražském Mánesu aktuální práce současných studentů všech ateliérů. Součástí výstavy maleb, grafik, designu, soch, skla a multimediálních projektů budou pravidelné prezentace jednotlivých ateliérů, workshopy, přednášky, performance a další. Aktuální informace na vsup.cz. Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, od 25. 11. do 29. 12.
–pv–
Den otevřených dveří UPM
V úterý 29. 11. se bude konat Den otevřených dveří Uměleckoprůmyslového musea v Praze v rámci 120. výročí jeho založení. Návštěvníci budou vítáni od 10 do 19 hodin ve všech výstavních prostorách muzea. Otevřen bude nový sál stálé expozice Stroje času, věnovaný sbírce hodin a hodinek.
Mail-art
Mail-art je nejrozšířenější mezinárodní hnutí v dějinách umění, věnují se mu desetitisíce lidí na celém světě. Objektem poštovního umění může být cokoli, co bylo označeno nápisem mail-art a od odesílatele k adresátovi dopraveno poštou – fotografie, koláže, kresby, výstřižky, obálky ozdobené samolepkami a opatřené vlastnoručně vyrobenými razítky. Za zakladatele mail-artu je považován newyorský malíř Ray Johnson, který v 50. letech začal své koláže tímto způsobem posílat přátelům. Z jejich okruhu vzešla New York Correspondence School (NYCS), soustřeďující několik tisíc kontaktních adres. U nás se mail-artu věnovali K. Adamus, J. Hampl, M. Knížák, J. Kolář, L. Novák, J. Steklík, J. Valoch aj.; první výstava s názvem Keeping In Touch With Paper se uskutečnila v Brně v roce 1988. Do hnutí se postupně začali zapojovat i lidé bez výtvarných ambicí – v mail-artu totiž není nejdůležitější umělecká hodnota děl, ale ochota komunikovat. Výstav mail-artových zásilek se pořádá na celém světě mnoho – v ČR je tradičně hostí Nová síň GVU v Ostravě (Mongolská 2).
Letos od 29. 11. do 14. 1. 2006.
–vb–
Dvě moskevské výstavy
Do 4. 11. trvá putovní výstava současného umění výtvarníků střední a východní Evropy s provokativním názvem Smysl umění – smysl života (maďarský název zněl Sůl života – pepř umění). Na poměrně neobvyklém místě, v sálech Treťjakovské galerie v Moskvě, jsou vystaveny díla D. Prigova, manželů Kabakovových, E. Bulatova, V. Pivovarova, J. Adamoviče, M. Kovačiče, I. Kafky a mnoha dalších. Výstava by měla v budoucnu přijet i do Prahy.
Muzeum A. Sacharova nabízí do 30. 11. hned dvě výstavy. Na první s názvem Nota bene nacismus! jsou představeny vítězné práce mezinárodního konkursu plakátu na uvedené téma. Druhá, Mrtvá cesta. Stavba č. 501–503, prezentuje archivní dokumenty a fotografie jednoho z nedokončených utopických projektů Gulagu – železniční tratě vedoucí podél polárního kruhu ze Salechardu do Igarky.
–lh–
fotografie
Werner Bischof
Po loňské retrospektivě Roberta Capy představuje Obecní dům výstavu fotografa Wernera Bischofa (1916–1954), dalšího ze stěžejních členů agentury Magnum, která v poválečném světě úspěšně prosazovala pojetí „humanistické“ či „angažované“ fotografie, zobrazující utrpení i radosti „lidské rodiny“. Věhlas si získal během krátké kariéry především snímky z Asie a Jižní Ameriky a z mnoha jeho fotografií se staly dobové ikony. V roce 1954 tragicky zahynul ve věku 38 let v peruánských Andách. Obecní dům, Praha, od 23. 11. do 19. 2. 2006.
Lee Friedlander: Fotografie z let 1956–2004
V mnichovském Domě umění je k vidění výstava Lee Friedlander – fotografie z let 1956–2004, sestavená kurátorem newyorského Muzea moderního umění převážně z tamních sbírek. Na 500 fotografií představuje zatím nejobsáhlejší retrospektivu tohoto klíčového autora, který svým neučesaným dokumentárním stylem výrazně ovlivnil fotografii 60. a 70. let. Haus der Kunst, Prinzregentenstrasse 1, Mnichov, od 16. 11. do 12. 2. 2006.
–pv–
média
Zlaté časy médií. Od Gutenberga k internetu
Žijeme s médii a média s námi, a to už po staletí. Největší výstava o vývoji a proměnách společenského působení tisku, rozhlasu, televize a internetu u nás. Výjimečná příležitost k pochopení práce v současných médiích prostřednictvím interaktivních prvků v expozici. Národní muzeum, Václavské náměstí, Praha, výstavní sály v 1. patře. Od 25. 11. do 31. 3. 2006.
televize
24. 11. Klasický detektivní příběh Agathy Christie Mrtvola v knihovně, jeden z případů slečny Marplové v britské televizní inscenaci uvidíte, od 20.00 na ČT 1. Druhý program nabízí ve stejný čas film, který byl v Jihlavě 2003 oceněn jako nejlepší český dokument – Zlopověstné dítě režisérky Lucie Králové o dvacetiletém truhláři, který navštěvuje vyhlazovací tábory po Evropě. Na něj od 20.35 navazuje v režii Šárky Slezákové filmový portrét paní Raji, která přijela v 70. letech jako porodní asistentka k sovětské jednotce do Děčína. Filmový klub od 21.45 uvede film V ložnici Todda Fielda podle povídky Andreho Dubuse o rozpadajícím se soužití manželské dvojice, která přijde o syna.
25. 11. V pořadu ČT Live od 21.50 na ČT 2 vystoupí skupina Traband, která úspěšně propaguje svůj styl „dechno“ a za CD Hyjé! získala v roce 2004 Anděla v kategorii world music.
26. 11. Sobotní večer na ČT 2 patří záznamu z Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl (20.00). Následuje záznam předávání státních cen za literaturu (21.30) a dokument Bohuslav Martinů a Amerika (21.55).
27. 11. V nedělním Večeru na téma na ČT 2 uvidíte dokumenty na téma Bitva u Slavkova. Noční filmový klub nabízí od 23.05 film Oliviera Assayase Demonlover, který „se pohybuje mezi virtuálním světem, realitou a fantasknem, kde padají mnohé hranice lidskosti“ a byl uveden v roce 2002 v hlavní soutěži MFF Cannes.
28. 11. Politický proces, jehož obětí se stal i generální tajemník KSČ Rudolf Slánský, mapuje dokument Pražský proces (20.00, ČT 2). V pondělním Filmovém klubu bude tentokrát Woody Allen vzpomínat na Zlaté časy rádia (21.30, ČT 2).
30. 11. Americký dokument Obchodníci s „coolturou“ režiséra Baraka Goodmana (23.10, ČT 2) nabízí pohled na praktiky marketingových a obchodních stratégů při snaze získat lukrativní trh dospívající mládeže.
Z novinek na HBO a Cinemaxu vybíráme asijské filmy. Ve čtvrtek 24. 11. má ve 21.50 na HBO premiéru film japonského režiséra Kei Kumara Moře vidí vše, natočený podle scénáře Akiry Kurosawy. V sobotu 26. 11. od 20.00 čínsko-korejský snímek Spolu s tebou režiséra Kaige Chena (Zavěste červené lucerny) o cestě talentovaného houslisty z venkova do Pekingu. V úterý 29. 11. bude asijský blok odlehčen akčním filmem z produkce Hongkongu Silver Hawk: Maska spravedlnosti v režii Jingle Ma (20.00). Cinemax nabídne 26. 11. tentokrát historický akční film Bojovníci mezi nebem a zemí, který režíruje Ping He a jenž vznikl v čínsko-hongkongské produkci. Z nabídky Filmu+ vybíráme snímek Nadaný žák (29. 11., 21.50), který podle scénáře Stephana Kinga natočil Brian Singer. Středoškolák Todd v něm odhalí ve svém sousedovi nacistického zločince. Na programu kanálu Filmbox stojí za pozornost zajímavý snímek Americký Mackbeth (25. 11., 23.35), Shakespeare upravený do 70. let minulého století. Film se v roce 2001 zúčastnil hlavní soutěže na festivalu v Sundance. V neděli 27. 11. od 21.00 můžete vidět podobenství Juraje Herze Straka v hrsti.
Na dokumentárním Spektru začíná ve čtvrtek 24. 11. seriál Záhadná Čína (10.00). Kanál Viasat History jistě potěší všechny shakespearology čtyřdílným dokumentem Hledání Shakespeara, který začíná 24. 11. ve 20.00 a pokračuje následující tři dny ve stejnou dobu. V sobotu 26. 11. se můžete dozvědět, Kdo zabil Rasputina (18.00), a zajímavý by mohl být snímek o tom, jak Hudba změní svět, který začíná ve 22.00. V úterý 29. 11. je večer věnován Kateřině Veliké (20.00) a ve středu 30. 11. Darwinovi (18.00).
rozhlas
24. 11. Ve čtvrteční Hře pro tento večer od 20.00 uslyšíte na stanici Vltava premiéru hry Jeana-Clauda Carrièra Normální okruh.
25. 11. V 18.30 začíná nová četba na pokračování, desetidílná Má dětská léta od Marie von Ebner-Eschenbach. V pořadu Páteční večer se těšte na „hru s romantikou Mezi obrazy Caspara Davida Friedricha, v severočeské krajině s přihlédnutím k současné interpretaci německých filosofů Fichteho, Novalise a Schlegela“ (20.00).
26. 11. Sobotní rozhlasové jeviště patří Figarovu rozvodu maďarského dramatika Ödöna von Horvátha (14.00). V Operním večeru bude uvedena Semiramis Gioacchina Rossiniho (19.01), představení, které se konalo 15. února 2005 v římském Teatro dell’Opera.
27. 11. V nedělní Klasické povídce uslyšíte Cestu do Carsonu Marka Twaina, kapitolu z autobiografické knihy Jak jsem se protloukal. Ve večerních Schůzkách s literaturou se setkáte s autobiografickou knihou sochaře a malíře Karla Malicha. Pět minut po půlnoci začíná nová četba na pokračování pod dekou z knihy Viktora Fischla Zátiší s houpacím koněm.
28. 11. V pořadu Psáno kurzívou (10.00) se Vladimír Mikeš zamýšlí nad různými historickými přístupy k převodu veršů z jazyka do jazyka (pořad pokračuje 29. 11. ve stejnou dobu). V Osudech začíná četba na pokračování z pamětí překladatelky Dagmar Halasové, nazvaných Snová existence aneb Nazývám kočku kočkou (11.30). V Kritickém klubu (16.00) se bude diskutovat o knize Philipa Rotha Lidská skvrna. Od 20.00 zazní záznam koncertu z Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2005.
29. 11. Úterní Klub rozhlasové hry (21.30) nabídne hru Daniely Fischerové Andělský smích.
30. 11. Vzpomínkám Arnošta Kolmana se věnuje profesor František Janouch v Historickém klubu. Radiodokument Vybledly hvězdy (21.45) se pak prezentuje jako „vzpomínky na jednu lásku“.
V sobotní (26. 11.) hře pro mládež uvede stanice Praha od 14.00 první část Dobrodružství Hucka Finna podle románu Marka Twaina. V neděli 27. 11. od 20.30 uslyšíte hru Karla Steigerwalda Neapolská choroba. V pondělí 28. 11. začíná četba na pokračování ze vzpomínek světové operní pěvkyně Jarmily Novotné Byla jsem šťastná (22.05). V pořadu Velké osudy se můžete v úterý 29. 11. dozvědět něco nového o osobnosti dramatika Augusta Strindberga (17.30) a ve středu 30. 11. si poslechnout hru Ladislava Stroupežnického Zvíkovský rarášek (21.05).
–jgr–
na poslední chvíli
August Sander
Německý fotograf August Sander (1876–1964) je pokládán za průkopníka tzv. Nové věcnosti: opustil tradiční ateliérovou práci a odešel fotografovat lidi přímo do jejich prostředí. Zastával názor, že profese a sociální zařazení se zřetelně projevují v celé fyziognomii člověka. Pořizoval proto snímky řemeslníků, studentů, podnikatelů, cirkusáků i nezaměstnaných vždy tam, kde pracovali nebo žili, aby i póza, již před kamerou zaujali, odpovídala jejich každodennímu konání. Stanovil si úkol, který nemá obdoby: vytvořit autentický obrazový dokument Lidé 20. století. Tento monumentální cyklus, zachycující skladbu obyvatel meziválečného Německa, náleží k mistrovským dílům světové portrétní fotografie. Po Hitlerově nástupu k moci bylo publikování Sanderových portrétů zakázáno, neboť jeho sociální analýza byla v rozporu s nacistickým mýtem výlučně nordické rasy. Z projektu se naštěstí dochovaly tisíce fotografií, jež nyní spravuje Nadace A. Sandera v Kolíně nad Rýnem. Část z nich je v současné době k vidění v krásných prostorách G4 – Galerie fotografie v Chebu. Jde o první prezentaci tohoto klasika v České republice. Do 26. 11.
Výjimečný stav – Ženy mezi horníky
V hornickém skanzenu dolu Mayrau v Kladně-Vinařicích končí 30. 11. poslední z řady výstav pořádaných v rámci 3. bienále industriální stopy Kladno 2005. K projektu Výjimečný stav – Ženy mezi horníky byli vyzváni umělci, aby vedle ztvárnění atmosféry drsného, chlapského prostoru zmapovali i situaci ženy v mužském prostředí. K výtvarným dílům z minulých ročníků, jež v Mayrau nastálo zůstávají (např. čtyřmetrová Kvádrohlava od K. Gebauera či instalace s nahými ženami v šatně od L. Klodové), budou tak letos připojena další. Výstavy se zúčastnili Veronika Bromová, Lenka Klodová, Lucie Krejčová, Dagmar Šubrtová, Kurt Gebauer, Arno Peeters & Iris Honderdos z Holandska a Noa Treister z Izraele, čestným hostem byla Jitka Válová. Cílem bienále je vyvolat zájem veřejnosti o mizející industriální památky, a pokusit se tak uchovat nejen jedinečné stavby a konstrukce, ale podchytit i jejich ducha a vzpomínky. Kladno proto zve už nyní na bienále 2007.
–vb–
jgr – Jiří G. Růžička / jj – Jan Jiřík / kb – Karel Brávek / kk – Karel Katarovic / lh – Linda Hartmannová / mk – Matěj Kratochvíl / pf – Petr Ferenc / pv – Pavel Vančát / rg – Roman Gazdík / vb – Věra Becková