literatura
Ars poetica popáté
Pátý ročník literárně-výtvarných dílen Ars poetica proběhne v prostorách sokolského tábořiště v Ježkově u Zábřezí. Tématem letošní akce je Duchovní cesta básníkova a patrony jednotlivých dní budou František Hrubín, Josef Hiršal, Jan Zábrana, Josef Kostohryz, Jan Hanč, Zbyněk Hejda a Egon Bondy. Mezi hosty setkávání se objeví žurnalistka Daniela Iwashita (26. 7.), básník Ivan Wernisch (27. 7.), kritik a básník Jan Štolba (28. 7.), fotograf Jindřich Štreit (29. 7.), Eva Vlčková (30. 7.), fyzický básník Petr Váša (31. 7.), historik umění Otto M. Urban (1. 8.) nebo básník a hudebník Pavel Zajíček (2. 8.).
Sokolské tábořiště v Ježkově v Zábřezí u Doubravice u Dvora Králové, 26. 7. až 4. 8.
Měsíc autorského čtení
Brněnský literární festival Měsíc autorského čtení se pomalu chýlí ke konci. V posledním červencovém týdnu vystoupí následující čeští spisovatelé (vždy od 20.00): Ivan Kraus (23. 7.), Vladimír Šrámek (24. 7.), Petruška Šustrová (25. 7.), Jonáš Hájek (26. 7.), František Schildberger (27. 7.), Markéta Hejkalová (28. 7.), Bogdan Trojak (29. 7.) a Jana Štroblová (30. 7.). Z kanadských autorů přečtou svá díla (vždy od 18.00) Alison Picková (23. 7.), Louise Desjardinsová (24. 7.), Ken Babstock (25. 7.), François Barcelo (26. 7.), Thomas Wharton (27. 7.), Sharon Butalová (28. 7.), Madeleine Thienová (29. 7.), Ray Robertson (30. 7.) a Michael Crummey (31. 7.).
Divadlo Husa Na Provázku (Zelný trh 9, Brno).
–kk–
divadlo
Letní filmová škola divadelně
Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti nabízí program i pro toho, kdo před filmem upřednostňuje divadlo. Jeden z cyklů se totiž věnuje Pavlu Kohoutovi, a to u příležitosti jeho 80. narozenin. V Hradišti je tak možné vidět například filmy Zítra se bude tančit všude nebo Zářijové noci. Kohout se navíc představí také jako filmový režisér. Cyklus Pavel Kohout (a film) zahrnuje i biografické dokumenty – Fenomén Kohout či Gen: Pavel Kohout. Divadlo je dále součástí festivalového doprovodného programu ve Slováckém divadle a na jeho Malé scéně i v podkroví Reduty. Divadlo Feste tak v Uherském Hradišti uvádí Identitu I.: Náš islám, Handa Gote research & development Veroniky Švábové inscenaci Trains. Hlavním festivalovým divadelním projektem je Paměť krajiny – Krajina paměti. Dvoudílná inscenace vznikla ve spolupráci Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU a dvou polských divadelních škol z Krakova a Varšavy. Letní filmová škola se v Uherském Hradišti koná od pátku 25. 7. do neděle 3. 8.
Žilinský Kiosk
Slovenská Stanica Žilina-Zárečie se na tři červencové dny stává dějištěm divadelního festivalu Kiosk 2008, jehož se zúčastní nezávislí slovenští divadelníci a tanečníci. Na programu jsou inscenace trnavského divadla Disk, Debris Company z Bratislavy, taktéž bratislavských souborů Skrat a ID a vystoupení tanečnice a choreografky Kataríny Mojžišové. Až do pátku 25. 7. zde také probíhají divadelní workshopy s Tomášem Žižkou a Ivetou Jurčovou. Jurčové workshop se pod názvem Divadelní inspirace/variace/degustace zaměřuje na lidi od 14 let, kteří mohou, ale nemusí mít zkušenost s divadelní tvorbou. Snaží se o rozvíjení kreativity a fantazie tvůrce jako osobnosti a individuality. Žižka se zase ve workshopu Prostor a jeho Člověk zaměřuje na tvorbu site-specific a na věkovou skupinu od 18 let. Divadelní festival Kiosk 2008 se koná ve Stanici Žilina-Zárečie od pátku 25. 7. do neděle 27. 7.
hudba
Hudební čtvrtky na Vyšehradě
Koncertní cyklus staré hudby a world music se konají každý druhý a třetí čtvrtek v měsíci. Na řadě je brněnský experimentální vokální soubor Affetto, který se kromě staré hudby důsledně věnuje i tvorbě svých skladatelských současníků. Na programu bude de Grudencz, Kodex Speciáník, Handl-Gallus, Salieri, Kotschwara, Janoušek i Beatles. Jak je vidět, stáří hudby je krajně subjektivní pojem.
Staré purkrabství (V pevnosti 159/5b, Praha – Vyšehrad), ve čtvrtek 24. 7. v 19.00.
Nejlepší živá progresivní rocková skupina…
…tak nazval časopis Rolling Stone kalifornské Mars Volta, kteří zavítají do pražského Roxy. Užijte si temný a energický mix rocku, jazzu, fusion, punku, hardcoru a latinských rytmů. Skupina, jejíž koncert byl přeložen z Incheba Arény, na svém turné propaguje nejnovější, okultismem ovlivněné album Bedlam In Goliath.
Roxy (Dlouhá 33, Praha 1), v sobotu 26. 7. ve 20.00.
Mír lab
Pod tímto názvem se na Letní filmové škole v Uherském Hradišti odehraje přehlídka programu Experimentálního prostoru Roxy/NoD. Dramaturgie NoLab připravila ve spolupráci s Přehlídkou animovaného filmu PAF Olomouc pětidenní koncertní program. Výběr audiovizuálních umělců je velice pestrý a posluchači budou moci poodkrýt tajemství multimediálního umění. Většina účinkujících využívá pro své koncerty nejmodernější zvukovou techniku, pracuje s projekcemi nebo praktikuje hudební improvizaci. Originální míchání žánrů a kooperace předních osobností české audiovizuální scény slibuje fascinující směs živé zvukové produkce a výtvarných prvků. Většina večerů bude zcela unikátní, jelikož dojde ke spolupráci umělců, kteří spolu dosud neúčinkovali. Část programu, která se na LFŠ uskuteční, je pokračováním série Impro, která pravidelně probíhá v NoDj. Tyto večery se zaměřují na tzv. volnou koncertní improvizaci českých i zahraničních umělců. Vystoupí například Midi lidi, OTK, Mateřídouška, Daniel Toth ze slovenských Poo a mnohá improvizační seskupení.
Klub Mír (nám. Míru 765, Uherské Hradiště), od neděle 27. 7. do čtvrtka 31. 7.
–pf–
film
Akta X: Chci uvěřit
Celosvětová mánie ohledně seriálu Akta X začala pilotním celovečerním dílem v roce 1993, poté přišly nadprůměrné první dva ročníky seriálu, po nich dalších sedm ročníků se sestupnou kvalitou a naposled v roce 1998 celovečerní snímek Akta X, film, který byl překvapivě špičkovým mysteriózním thrillerem v duchu nejlepších dílů seriálu. Po dlouhých deseti letech přichází nyní do kin další celovečerní film s proslulými agenty Mulderem a Scullyovou. Tvůrci slibují temný hororový příběh, snadno pochopitelný i pro diváky s minimální zkušeností se seriálem. Režijní taktovku filmu Akta X: Chci uvěřit převzal jeden z otců původního seriálu Chris Carter, který je obklopen osvědčeným seriálovým realizačním týmem. Klíčem k úspěchu je i ústřední dvojice hrdinů – agent Fox Mulder (David Duchovny) jako element nakloněný existenci paranormálních jevů a agentka Dana Scullyová (Gillian Andersonová) jako jeho racionální protipól. Davy oddaných fanoušků čeká na konci parného července ledové mysteriózní osvěžení, odehrávající se z velké části na dalekém severu amerického kontinentu.
Premiéra v ČR 24. 7.
–jj–
34. letní filmová škola v Uherském Hradišti
Oblíbená letní akce na pomezí festivalu a školy, ovšem bez červených koberců a zkoušení před tabulí, se letos po dlouhé době poprvé odehraje i bez Jiřího Králíka, zato s novou dramaturgickou skupinou v čele s Pavlem Bednaříkem. Prioritou však i nadále zůstávají rozmáchle pojaté cykly, jimž kraluje poněkud okultisticky znějící Film a magie, zahrnující tvorbu autorů magického realismu Julia Medema (v tomto čísle mu na s. 16 a 17 věnujeme profil od Stanislavy Přádné) či Juraje Jakubiska i „programového surrealisty“ Jana Švankmajera, ale i kontroverzního Alejandra Jodorowského, jenž ve svých dílech dokládá, jak lze magii zneužít ve jménu fanatismu. Národní kinematografie bude letos představena okrajově, v blízkovýchodních (především dokumentárních) dílech z Izraele a Palestiny. Nový dramaturgický cyklus Přepisování minulosti zahájí téma letos celkem očekávatelné, totiž jak československé, zejména normalizační filmy přepisovaly události let 1938, 1948 a 1968 u nás. Poslednímu z nich je věnován ještě pohled zvenčí, z pozic českých emigrantů i zahraničních filmařů. Naopak vyprofilovaná sekce hudebních doprovodů k němým filmům je snahou o přiblížení se původnímu filmovému zážitku, kdy se němé filmy běžně doprovázely živou hudbou. Více informací na www.lfs.cz.
Uherské Hradiště, od 25. 7. do 3. 8.
–kb–
výtvarné umění
BRIDGE: ING
Rakouské kulturní fórum ve spolupráci s Collegiem Bohemicum a Nadací Roberta Bosche pořádá výstavu nazvanou BRIDGE: ING. Projekt tematizuje používání a zneužívání politických symbolů v realitě současné sjednocené Evropy. Kurátorská dvojice Abbé Libansky a Barbara Zeidlerová oslovila deset umělců z pěti středoevropských a východoevropských zemí – Rakouska, Slovenska, Ukrajiny, Maďarska a Polska, aby – každý zvlášť – reagovali na vybraný příklad zmizelého a znovu objeveného symbolu regionální identity a politického kontextu habsburské monarchie, kterým je konkrétně socha tzv. Černovické Austrie z náměstí v historické metropoli Bukoviny Černovicích. Ta byla kolem roku 1918 ze svého místa odstraněna, objevila se až roku 2003 a nastolila otázku své znovuinstalace v mocensky změněném teritoriu. Podobné příklady známe i na území ČR. V lecčems provokativní výstavu lze navštívit v kostele sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem do 28. 7.
Mezinárodní keramické sympozium v Bechyni
Mezinárodní keramické sympozium Bechyně je pořádáno nepřetržitě od roku 1966 a je tak nejstarší pravidelnou akcí svého druhu v Evropě. Letos se uskuteční již její 23. ročník. V prostředí historického města s dlouhou keramickou tradicí bude v termínu od 28. 7. do 22. 8. pracovat deset umělců z České republiky, Kanady, Německa, Nizozemí, Polska, Slovenské republiky a USA. Sympozium bude zakončeno výstavou realizovaných děl, která se pro veřejnost otevře 22. 8. v prostorách Střední průmyslové školy keramické v Bechyni (Písecká 203).
–pev–
televize
Hitler, Stalin a já
Dokument Heleny Třeštíkové z roku 2000 zachycuje životní osudy výtvarnice a překladatelky Hedy Margoliové-
-Kovályové, které se na pozadí archivních záznamů stávají děsivým obrazem 20. století se dvěma drtícími totalitními režimy, procházejícími Evropou. Jako Židovka byla Heda Margoliová deportována do Osvětimi. Odtud se jí podařilo utéct a šťastnou náhodou přežil i její manžel Rudolf Margolius, který se však po návratu přiklonil ke komunistické ideologii a v rámci stranických čistek padesátých let se stal jednou z obětí procesu s Rudolfem Slánským. Osud manželky „zrádce lidu“ i další peripetie Margoliovou – už jako ženu Pavla Kovályho – po okupaci v roce 1968 dovedly až k emigraci. Do České republiky se vrátila teprve po roce 1989.
ČT 2, ve čtvrtek 24. 7. ve 20.00.
Tábor tygrů
Americké drama kritikou neprávem přehlíženého režiséra Joela Schumachera Tábor tygrů (2000) je dalším příspěvkem k tématu vietnamské války. Celý příběh se však odehrává na výcvikových základnách v Americe v roce 1971. Schumacher se v tomto směru odvolává na první část Kubrickova filmu Olověná vesta. Tvůrci natáčeli na 16mm formát a díky syrovému materiálu a ruční kameře dosáhli nezvyklé autenticity. V hlavní roli na sebe upozornil irský herec Colin Farrell, který se díky postavě Bozze stal posléze hereckou hvězdou.
ČT 2, ve čtvrtek 24. 7. ve 23.45.
–kb–
Mistr a Markétka
Druhý program České televize vysílá záznam představení Mistr a Markétka z Městského divadla v Brně. V sezoně 1999/2000 ji tu režíroval Zdeněk Černín, záznam je z roku 2000. Pro brněnskou inscenaci si Černín román Michaila A. Bulgakova také sám adaptoval. Navíc pro ni zvolil silnou hudbu Dmitrije Šostakoviče. Sice není nad autentický divadelní zážitek, nicméně je dobře, že Česká televize zprostředkovává záznamy inscenací, které z repertoárů divadel už zmizely. V rámci sobotního cyklu Zveme vás do divadla, jehož součástí je i Mistr a Markétka, tak například v červenci ČT uvedla ještě Tři mušketýry Jihočeského divadla České Budějovice z areálu českokrumlovského parku. V červenci do televize proniklo také pražské Národní divadlo, Divadlo na Vinohradech, Bohnická divadelní společnost a divadlo Sklep. Nepočítaje „velmi teatrální magazín“ Divadlo žije!. Brněnskou inscenaci Mistra a Markétky uvidíme na ČT 2 v sobotu 26. 7. ve 20.00.
–jb–
Václav Boštík
Dokument o jednom z nejvýraznějších českých výtvarných umělců druhé poloviny 20. století (2005) připravil Josef Platz. Boštíkovy obrazy jsou pokusem vyjádřit vztah člověka a vesmíru, působení kosmických sil skrze světlo a stopu barvy. Malíř vystavoval v době normalizace pouze neoficiálně a samostatné výstavy se dočkal až v roce 1989. Rok předtím se podařilo filmařům z Videojournalu natočit s malířem rozhovor v jeho ateliéru o problémech, které musel řešit ve své tvorbě i v životě.
ČT 2, v sobotu 26. 7. ve 22.15.
Milenci z Montparnassu
Rok před svou smrtí vytvořil Gérard Philipe tragickou roli malíře Modiglianiho ve filmu Milenci z Montparnassu (1958) francouzského režiséra Jacquese Beckera. Na titulku filmu je uveden v závorce ještě jeden název, Montparnasse 19, což byla Modiglianiho pařížská adresa. Romantický film je volně inspirovaný životem malíře, živořícího v Paříži bez uznání, stranou tehdejších směrů, s chatrným zdravím a nezbytnou lahví v ruce. Zaměřuje se zejména na „Modiho“ setkání s devatenáctiletou malířkou Jeanne Hébuternovou, kterou zpodobnil na mnoha svých obrazech.
ČT 2, v neděli 27. 7. v 16.45.
–kb–
rozhlas
Osudy
Začátkem letošního dubna skonala ve věku 78 let tlumočnice, překladatelka a filmová publicistka Kateřina Pošová. Narodila se na Slovensku do rodiny maďarsko-židovského lékaře a architekta, dospívala v jižním Polsku (konkrétně v Osvětimi). Po válce přesídlila se svým manželem do Prahy, kde od roku 1958 působila v Maďarském kulturním středisku. V šedesátých letech byla též produkční v televizní filmové tvorbě a tiskovou mluvčí Krátkého filmu. Za normalizace přešla „na volnou nohu“ – mj. psala články o krátkometrážní a dokumentární tvorbě. Z jejích překladů jmenujme román Člověk bez osudu od Imre Kertésze. V roce 2003 připravila spolu s Pavlou Frýdlovou knížku Jsem, protože musím. Její základ tvoří deník z pracovního tábora, stylizovaný jako „dopisy“ otci, naposledy viděnému na osvětimské rampě. Pětidílný pořad o celém tomto bohatém životě připravila Eva Ocisková.
ČRo 3 – Vltava, od pondělí 28. 7., vždy v 11.30.
Kroky znovu nalézané
Alejo Carpentier y Valmont (1904–1980), narozený ve Švýcarsku ruské profesorce jazyků a francouzskému architektovi, se zapsal do dějin kultury kubánské, a sice jako spisovatel, esejista a muzikolog. Většinu života přitom strávil mimo vlast – z důvodů jednou rodinných (dospívání a studia v Paříži), podruhé politických (jako komunistický exulant – odpůrce diktátora Moralese – opět v Paříži, kde se stýkal se surrealisty) a nakonec pracovních (jako kubánský velvyslanec – do třetice v Paříži, kde též zemřel). Jeho díla, řazená do linie magického realismu a vyznačující se osobitým barokním stylem, jsou inspirována předkolumbovskou mytologií, historií (lokální i „globální“) a západní filosofií (např. Osvaldem Spenglerem). Dvanáctidílnou četbu z jeho knihy Ztracené kroky (1953) připravil roku 1996 překladatel Eduard Hodoušek. Účinkuje Boris Rösner.
ČRo 3 – Vltava, od středy 30. 7. , vždy v 18.30.
Tristan a Isolda
Libreto patrně nejpopulárnější Wagnerovy opery se rodilo z vícera literárních podnětů (vedle středověkého textu Gottfrieda Strasburského to byly např. Novalisovy Hymny noci nebo Schlegelův román Lucinda). Žádné jiné skladatelovo dílo neukazuje lépe novost jeho operní dramaturgie. Obsah původního dvorského románu zde byl zredukován do pouhých tří momentů, označitelných jako „nápoj lásky“ (1. jednání), „noční spočinutí“ (2. jednání) a „konečné spojení ve smrti“ (3. jednání). Základním stavebním prvkem děje je série vzájemně propojených opozic: den a noc, realita a sen (svět a slast), mužství a ženství, pevnina a moře. Historický význam hudební složky tkví v maximálním možném (v rámci tonality) vystupňování chromatiky a proslulých „nekonečných melodií“ (nikoli délkou či nezáživnosti). Záznam bayreuthského provedení z 26. 7. bude nepochybně výjimečným zážitkem.
ČRo 3 – Vltava, v sobotu 2. 8. v 19.00.
-mc-
jb – Jana Bohutínská / jj – Jan Jílek / kb – Kamila Boháčková / kk – Karel Kouba / pev – Petr Vaňous / pf – Petr Ferenc / mc – Miloslav Caňko