„Rád jsem si přečetl Vaše verše, našel jsem v nich mnohé, které mne oslovily.“ To jsou vášnivá slova „z dopisu Vladimíra Justla, laureáta ceny Magnesia Litera za celoživotní přínos české literatuře“, která si na zadní stranu obalu své básnické sbírky Básník Trýzeň Kat vytkl jako doporučení Adam Georgiev (nar. 1980, autor pěti knih). „Adam Georgiev uspořádal a přemýšlivě a citlivě doplnil nesmírně zajímavý materiál,“ říká zase Helena Třeštíková, „režisérka dokumentárních filmů a exministryně kultury ČR“, o knize Deník sestry Lídy Baarové, v němž jsou mezi zápisky bezbranné sestry vpleteny editorovy básně včetně poemy I Ježíš Kristus byl sebevrah. Podobně přesvědčivě i krásně se vyjádřila dr. Michaela Zindelová, „spisovatelka a vedoucí tiskového oddělení Univerzity Karlovy“ o Georgievově herecké poemě Potlesk pro Dagmar Havlovou-Veškrnovou. Autor neváhá otisknout ke své sbírce resumé (!) v pěti jazycích a citovat i z anotací svých knih v Městské knihovně. Bez propagace se prostě dnes nic neobejde. To potvrdí i letošní knižní veletrh ve Frankfurtu, kde bude, jak čtu v tiskové zprávě, u českého stánku „k dispozici připojení pro vyhledávání a ukázky zajímavých literárních webů, především czlit.cz“. Tedy další naší literární ostudy. Ale na papíře to vypadá krásně.
Příbuzné články
glosa Libuše Bělunkové a Petra Vaňouse
Dne 15. 7. jsme obdrželi zprávu, že v Galerii hlavního města Prahy dochází k radikálním změnám. Hlavní kmenoví kurátoři dostali okamžitou výpověď, jiným byla nevýhodně upravena pracovní smlouva. …
glosa Libuše Bělunkové
V minulém čísle jsme psali o auditu a následných vyhazovech v Galerii hl. města Prahy (GHMP). A o veřejném odporu. Od té doby se věci pohnuly k lepšímu. Na „jednání ve věci restrukturalizace“ galerie byla kromě dvou zaměstnankyň…
glosa Libuše Bělunkové
V Pardubicích sedí nad futrem obřadní síně čert. Pochechtává se. Takovou zábavu dlouho neměl. Zato svatebčané trpí. Alespoň pardubičtí radní se domnívají, že svatebčané trpí, spěchajíce do chomoutu, průchodem kolem „šokujících děl“…