literatura
Literární večer s Petrou Hůlovou
Knižní debut Petry Hůlové Paměť mojí babičce (2002) vzbudil mezi kritiky a čtenáři kladné ohlasy; autorka loni vydala svůj čtvrtý román Umělohmotný třípokoj, který zachycuje zpověď a bilancování života stárnoucí prostitutky.
Dobeška (Jasná I 6, Praha 4), ve čtvrtek 15. 3. v 19.30.
Radek Fridrich
Na čtení internetového magazínu Totem.cz bude hostem básník Radek Fridrich; na kytaru zahraje Ľubica Christophoryová. Literární kavárna v Řetězové (Řetězová 10, Praha 1), v pondělí 19. 3. v 19.00.
Poetický exil: Setkání Václava Jamka s frankofonními spisovateli
Šest francouzsky píšících autorů se sejde na výjimečném setkání, kde budou hovořit o tom, proč si pro svou tvorbu zvolili právě francouzštinu. Pozvání přijali spisovatel Henri Lopes (Kongo), spisovatel Thomas Gunzig (Belgie), básník Jacques Sojcher (Belgie), básník Fulvio Caccia (Itálie/Kanada), básník Kiril Kadiiski (Bulharsko).
Kino 35 Francouzského institutu (Štěpánská 35, Praha 1), v pondělí 19. 3. v 18.00.
Literární večer s Michalem Vieweghem
Spisovatel bude předčítat z rukopisu své nové knížky Andělé všedního dne. Scénický rozhovor povede Jaroslav Rudiš.
Divadlo Dobeška (Jasná I. 6, Praha 4), v úterý 20. 3. v 19.30.
Budoucnost feministické filosofie
Bude uvedena kniha filosofky Herty Nagl-Dočekal Feministická filosofie – Výsledky, problémy, perspektivy. V rámci prezentace knihy autorka prosloví přednášku na téma Budoucnost feministické filosofie. O tomto v Česku ne příliš obvyklém tématu mohou účastníci akce na závěr též diskutovat.
Rakouské kulturní fórum (Jungmannovo nám. 18, Praha 1), v úterý 20. 3. v 18.00.
Listování v knize Stará dáma vaří jed
Scénické čtení z hořce humorného románu Stará dáma vaří jed finského autora Arta Paasilinny. Staří lidé mají jistě právo na život podle svých představ, nesmějí mít ale nepovedeného synovce a ten dva zlotřilé kumpány.
Účinkují Irena Konvalinová, Lukáš Hejlík, Alan Novotný, Pavel Oubram.
Kavárna U Notáře (Sázavská 430, Havlíčkův Brod), v úterý 20. 3. v 19.00.
Frisco a Ferlinghetti
Přednáška o skoro osudovém souznění osobnosti americké beat generation s kulturním centrem západu Spojených států. Přednáší Josef Jařab.
Malý sál Městské knihovny (Mariánské nám. 1, Praha 1), ve středu 21. 3. v 17.00.
–pa–
divadlo
Dny zloby
Divadlo Alfred ve dvoře uvádí v rámci projektu New Web goes trough Visegrad inscenaci Den zloby, jejíž světová premiéra se uskutečnila 9. března v Budapešti. Tři partitury vytvořené a společně interpretované autory jsou inspirovány biblickou knihou Jób. „Smyslem Jóbova příběhu, tak jako v muslimské interpretaci tohoto biblického textu, je osvobození. Majetek, tělo, identita a vlastní Jóbovo bytí jsou zde ukázány jako jeho vlastnictví, předmět či věc, děj nebo zádrhel, z něhož se může vyvléci nebo alespoň od něj odstoupit. V práci na Dnu zloby hledáme právě tento vztah k tělu a k sobě,“ říká jeden z interpretů, tanečník Pierre Nadaude. Jeho pohyb je doprovázen elektrickou kytarou Vojtěcha Švejdy a Fredem Griotem, který deklamuje text. Českou premiéru tohoto fyzického koncertu můžete navštívit v divadle Alfred ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7) ve čtvrtek 15. 3., reprízy v pátek a v sobotu 16. a 17. 3. ve 20.00.
–kv–
Faidřina osudová láska
Očekávanou premiérou Divadla v Dlouhé je Senekova Faidra v překladu Evy Stehlíkové a režii Hany Burešové. Mytický příběh o ženě, která se v době nepřítomnosti svého manžela – válečného hrdiny – vášnivě zamiluje do nevlastního syna, jenž její lásku nekompromisně odmítne, a ona ho proto po návratu svého muže lživě obviní ze znásilnění a zapříčiní tak jeho smrt, nakonec sama přizná vinu a spáchá sebevraždu, má v dějinách dramatu několik osobitých zpracování. Nejprve posloužil jako námět tragédií antických autorů Euripida a Seneky, které byly přímým vzorem pro vrcholně klasicistické zpracování Jeana Racina. V současné dramatice věnovali Faidře své hry švédský dramatik Per Olov Enquist či britská autorka Sarah Kaneová, která též ukončila život sebevraždou. Senekova tragédie oproti pozdějším verzím zachovává mytologický rámec. V roli Faidry se objeví Helena Dvořáková, čerstvě nominovaná na Cenu Thálie za Lady Macbeth v brněnském Divadle U Stolu.
Premiéra v Divadle v Dlouhé (Dlouhá 39, Praha 1) v sobotu 17. 3., první repríza v pondělí 19. 3. vždy v 19.00.
–vmk–
Řez Hedou
Mnoho divadel po celé Evropě si v loňském roce připomnělo sté výročí smrti norského dramatika Henrika Ibsena. Za dozvuk oslav lze považovat Vertikální řez Hedou Gablerovou – nahlédnutí na jedno z Ibsenových nejznámějších dramat skrze jedinou scénu: takříkajíc na jednom sofa se scházejí titulní hrdinka, její bývalý milenec Eilelt Lovborg a paní Elvstedová, někdejší Hedina spolužačka a nynější Lovborgova oblíbenkyně. Tato scéna není klíčovým okamžikem hry, ale může vystupovat samostatně – jako archetypální situace mezi mužem a dvěma ženami. Příběh Hedy Gablerové je rozetnut vertikálním řezem, rezignuje na epické rozvíjení příběhu, jediná situace je epicentrem dramatu. Experimentální pojetí klasiky podle studentů JAMU Jany Schmiedtové a Anny Saavedra má premiéru v Kabinetu múz (Sukova 4, Brno), v pondělí 19. 3. v 19.30.
–ah–
Macbeth
Jak bude vypadat klasika v druhdy nejopěvovanějším mimopražském divadle? Hra moci a krve, temná Shakespearova tragédie Macbeth, se v podání režiséra Davida Drábka nebude údajně odehrávat na „pochmurných skotských pláních“, ale v současnosti, která nám má připomenout náš vlastní bídný život. A co je jeho metaforou více než podnik rychlého občerstvení? Modernizace Macbetha v takto razantní aktualizaci jistě potěší milovníky Drábkových postmoderních výkřiků (vzpomeňme Sněhurku v pražském Divadle Minor). Na to, jak se do fastfoodu hodí Hradečtí, nebudeme čekat dlouho. Premiéra v Klicperově divadle (Dlouhá 99, Hradec Králové) v sobotu 17. 3. v 19.00.
–ml–
film
(Ve)smír je náš svět
Již podruhé se v Krnově uskuteční seminář 70mm filmu. Tato v Česku ojedinělá přehlídka nabízí divákům takové filmy jako Doktor Živago, Nebeské dny, Baraka, Vertigo či Duna na lehce zakřiveném plátně s brilantní ostrostí obrazu a magnetickým stereofonním zvukem. Program bude obsahovat také přednášky a diskuse nejen o samotných snímcích, ale i o filmové technice vůbec. Akreditaci na celý filmový víkend lze zakoupit buď na místě 16. 3. od 12 hodin, nebo si ji objednat přes internet (www.70mmfilm.wz.cz).
Krnov (kino Mír 70), od pátku 16. do neděle 18. 3.
Vysněná zem
Festival nekomerčních hraných filmů letos vstupuje do šestého roku své existence. Zahrnuje v sobě tři kategorie. V první z nich soutěží o cenu „Sedm střípků snu“ amatéři, ve druhé nezávislí profesionálové, třetí kategorii tvoří díla studentů filmových škol. Uvedeno bude osmadvacet snímků, většinou krátkometrážních. Více informací na www.vysnenazem.cz.
Praha, kino Lucerna (Vodičkova 36), od soboty 17. do neděle 18. 3.
–lg–
Ghost Rider
(Anti)superhrdina Ghost Rider se na stránkách komiksového impéria Marvel objevil poprvé v roce 1973. Velmi úspěšná série jeho příběhů byla vydávána celé desetiletí a znovu oživena v devadesátých letech. Po mnoha souputnících ze stáje Marvel (Spider-Man, X-Men, Hulk, Fantastická čtyřka) se celovečerního filmu dočkal i prokletý motocyklista. Aby zachránil svého otce před smrtí, uzavřel kaskadér Johny Blaze (Nicolas Cage) smlouvu se samotným Mefistofelem. Nyní je nucen žít dvojím životem – přes den exceluje jako špičkový závodník a v noci se mění v děsivého Ghost Ridera, lovícího neposlušné démony. Do tradičního hrdinského schizofrenního schématu (dvojí identity Supermana, Spider-Mana a dalších) je přimíchána trocha atraktivní pekelné temnoty (viz nedávný Constantine), nechybí ani vnadná femme fatale (Eva Mendesová). Režisér filmu Mark Steven Johnson má na svém kontě nepodařenou adaptaci marvelovského Daredevila, přesto dostal novou šanci.
Premiéra 15. 3.
–jj–
výtvarné umění
Alena Kučerová – Přehled
Galerie hlavního města Prahy připravila další z monografických retrospektivních výstav určených žijícím českým uměleckým autoritám. Alena Kučerová (1935) patří mezi klasiky české grafické tvorby. Grafické médium obohatila o nový formální přístup – bodově perforované matrice. V současné době se umělkyně věnuje intenzivněji také objektu a asambláži. Prezentace, kterou připravila kurátorská dvojice Marie Klimešová a Hana Larvová, člení dílo Kučerové (od konce 50. let do současnosti) do jedenácti tematických kapitol: S Morgensternem – Čára, linie a bod – Experimenty s plechem – Dialog s figurací – Ve vodě – Barva – Páskové (hudební) motivy – Oslava existence – Fragmenty krajiny – Moje krajina – Objekty: syntéza. Výstavu Přehled, která vznikla ve spolupráci s Galerií Pecka, lze navštívit v pražské GHMP v Domě U Kamenného zvonu (Staroměstské nám. 13) do 29. 4.
–pev–
hudba
Phill Niblock: Movement of People Working
Americký skladatel Phill Niblock patří k významným představitelům hudebního minimalismu. Jeho skladby často pracují s dlouhými tóny a souzvuky, na které si ucho posluchače nejprve musí zvykat, aby v nich pak mohlo najít fascinující mikrosvět. Phill Niblock je zároveň filmař a v Movement of People Working spojuje zájem o detail ve zvuku i v obraze. V sedmdesátých a osmdesátých letech natáčel na 16mm film různá tradiční řemesla v Peru, Mexiku, Hongkongu a Maďarsku. Zaměřoval se přitom na pohyby, které jsou zdánlivě stále stejně opakované. Při delším pozorování divák začne objevovat v opakování nejrůznější variace a stejně tak je začne slyšet ve zdánlivě neměnném zvukovém doprovodu. Záběr na ruce přebírající nitě při tkaní za doprovodu dlouhého tónu klarinetu tak po chvíli přestává být monotónní a získává nový smysl.
Komunikační prostor Školská 28 (Praha 1), ve čtvrtek 15. 3. v 18.00.
–mk–
Yann Tiersen – On Tour
Francouzský multiinstrumentalista Yann Tiersen je klasicky vzdělaný muzikant (původně v oborech klavír a housle), který se v osmdesátých letech, podobně jako mnozí, nadchl pro postpunk. Posléze začal komponovat skladby ovlivněné minimalismem, v nichž má hlavní slovo akordeon a klavír. Své debutové album La Valse des Monstres vydal v roce 1995 na značce Semantic. Netrvalo to však dlouho a začal nahrávat pro velké labely Virgin a EMI. Tiersenovým největším úspěchem byl soundtrack k populárnímu snímku Amélie z Montmartru režiséra Jean-Pierra Jeuneta. Filmovou hudbu natočil i pro filmy Vysněný život andělů a především pak Goodbye, Lenin!. Za pozornost stojí album Les Retrouvailles (2005, EMI), na kterém hostuje mimo jiné i Elizabeth Fraserová ze slavných Cocteau Twins. Dne 19. března se Tiersen přijede představit do pražského divadla Archa s programem On Tour. Ten vyšel loňského roku (rovněž u EMI) na CD i DVD pouze v živé verzi, protože je sestaven speciálně pro koncerty. Yann Tiersen by se zde měl se svou kapelou představit v poněkud rockovější poloze.
Praha, Divadlo Archa (Na Poříčí 12, Praha 1), v pondělí 19. 3. ve 20.00.
–jp–
televize
Smrt Hippodamie
Trilogie Hippodamie bezesporu patří mezi pilíře Fibichovy tvorby. Mimořádná hudební partitura se opírala o verše Jaroslava Vrchlického. Melodrama o touze po odplatě a spravedlnosti vychází z antického mýtu. Režisér Jan Antonín Pitínský (tradičně) svébytným způsobem uchopil poslední díl trilogie, aby jí v prostorách Městského divadla Zlín (ve spolupráci s Filharmonií Bohuslava Martinů) vtiskl duši inscenace. Inscenace náročné, předurčené jen k několika málo reprízám. Nečekaný divácký ohlas si však vyžádal další představení. Jedinečnou možnost dílo zhlédnout mají televizní diváci ČT 2 v sobotu 17. 3. ve 20.00.
–lg–
rozhlas
Obětovaný spisovatel o obětavém lékaři
Každý všední den v 10 hodin si můžete na Vltavě poslechnout rozvahu či esej nějakého myslitele. Objevuje se tu leckdo od nás i ze zahraničí a leccos od antiky po dnešek, nebo spíše po šedesátá léta minulého století. Ve čtvrtek je na řadě Josef Jedlička, jenž byl hned v osmačtyřicátém vyhozen z vysoké školy. Dlouhá léta poté žil v Litvínově a živil se všelijak, v roce 1968 však emigroval a proslavil se svými eseji na Svobodné Evropě. Tentokrát si můžeme vyslechnout jeho dvacet let starou úvahu o polském lékaři Januszi Korczakovi, který z vlastní vůle vstoupil do plynové komory, než aby opustil dětské sirotky, jež měl na starosti. Text k vysílání připravila Viola Fischerová, básnířka a vdova po autorovi.
Český rozhlas 3 – Vltava, ve čtvrtek 15. 3. v 10.00.
Mistři elektronického zvuku
Internetové rádio Lemurie je zaměřené na současné multimediální umění a elektronickou hudbu především. Stará se o ně skupina tvůrců, vzdělaných ve využívání různých technologií. Rádio funguje pouze příležitostně. Tentokrát je plánován pořad, ve kterém zazní skladby zvukových experimentátorů ze Slovenska. Nejprve se představí skupina Over4Tea. V projektu nazvaném Ztracení andělé a jiná zrcadla pracuje ústřední dvojice hudebníků s různými objekty od violoncella a hlasu po CD přehrávač. Následuje skupina 1/x Satori, která slibuje „pohledy na tvorbu krásna a její rekapitulaci a archivaci ve formě matematických vzorců“.
www.lemurie.cz, v pátek 16. 3. v 19.00.
Co Čech, to muzikant, zvláště když prchne
Vraťme se k českým emigrantům. V pořadu výstižně nazvaném Dějiny sebevědomí aneb Neznámí diplomaté bez pasu se stanice Praha pravidelně věnuje Čechům, kteří byli politickými okolnostmi donuceni opustit naši zemi, ale ve světě se jim naštěstí dařilo. Muzikolog Antonín Matzner se tentokrát zabývá osudy hudebníka Karla Husy, který odešel z Prahy v roce 1954 jako třiadvacetiletý a posléze strávil téměř čtyřicet let ve Spojených státech jako profesor skladby. Mezi hudebními ukázkami se bezpochyby objeví alespoň část Husovy nejslavnější skladby – patetické Hudby pro Prahu 1968, jež dosáhla neuvěřitelných 10 000 repríz po celém světě! U nás ovšem zazněla až po sametové revoluci. Karel Husa obdržel řadu ocenění doma i v zahraničí, mimo jiné také české státní ocenění jako první hudební skladatel v historii.
Český rozhlas 2 – Praha, v sobotu 17. 3. ve 12.05.
Nedůvěra k ideologii
A na závěr jeden Čech, který utéci nestihl. Před sto dvaceti lety se narodil Josef Čapek, který ke konci druhé světové války zahynul v koncentračním táboře. Tento spisovatel, malíř, kritik a méně proslulý z bratrů Čapků je sice nejznámější svými Příběhy o pejskovi a kočičce, znalci ale tuší, že byl také výrazným představitelem české meziválečné umělecké scény. Měl leccos společného s avantgardou, ale nesouhlasil s jejím levicovým nábojem. Historička umění Pavla Pečinková se v pietním Výročí týdne soustředila na Čapkův spor s Karlem Teigem, týkající se právě nekritického levičáctví.
Český rozhlas 3 – Vltava, v neděli 18. 3. v 15.15.
–ja–
ah – Anna Hejmová / jj – Jan Jílek / ja – Jiří Adámek / jp – Jakub Pech / kv – Kateřina Veselovská / lg – Lukáš Gregor / mk – Matěj Kratochvíl / ml – Marta Ljubková / pa – Petr Andreas / pev – Petr Vaňous / vmk – Veronika Musilová Kyriánová