Britský časopis Disco Pogo vydal publikaci věnovanou Aphexu Twinovi. Autoři z legendárního hudebního magazínu Jockey Slut se ohlížejí za kariérou průkopníka elektronické hudby prostřednictvím raritních rozhovorů, dobových recenzí i aktuálních interpretací. Jak se na inovátora z devadesátých …
Kdybych měl vybrat jednoho hudebníka, který zásadně ovlivnil můj estetický vkus, bez delšího váhání bych jmenoval Nicka Cavea. A to navzdory tomu, že na hudební scénu vstoupil už koncem sedmdesátých let, více než dekádu před mým narozením. Na počátku velké lásky byl ušpiněný obal alba The Boatman’s …
Do Prahy se vrací belgická hudebnice Farida Amadou. Ač její poslední sólová deska nenabízí transformativní zážitek, koncertní vystoupení by ho přinést mohlo. Jak se improvizující baskytaristka naživo popasuje s nástrojem, který ani na vteřinu nepřestává být tím, čím je? Odpověď se dozvíme 3. …
Kulturní publicista Karel Veselý vydal třetí knihu věnovanou popu – tentokrát „metafyzice“ písní o lásce. Hudba srdce dokáže čtenářstvu srozumitelně zprostředkovat levicovou a feministickou perspektivu, a i když můžeme s uchopením tématu polemizovat, zůstává vysoko nad průměrem …
Australsko-americká teoretička McKenzie Wark ve své knize na pomezí autofikce, autoteorie a manifestu zachycuje newyorskou ravovou scénu ve vztahu ke zkušenosti s tranzicí. Rave popisuje jako praxi disociace, zároveň však sleduje touhu „být sama sebou“ a ve jménu tohoto nároku …
Na podzim prošla médii zpráva o střetu mezi Thomem Yorkem a propalestinským aktivistou. Účastník koncertu v Melbourne britského hudebníka, známého především díky jeho působení ve skupině Radiohead, vyzval, aby odsoudil izraelskou agresi v Gaze. Hudebník přerušil vystoupení a aktivistu pobídl, …
Trademarkem Lynchovy filmové tvorby se staly více či méně tísnivé „weird“ scény, často inscenované pomocí labyrintických prostorů. Neméně zásadní je ovšem atypický soundscape. Deformované nebo pozpátku přehrávané hlasy, bílý šum a mizení signálu narušují hladké spojení obrazu se …
Hudba hraje ve filmovém světě Davida Lynche zásadní roli. Jedním z jeho inspiračních zdrojů byla zasněná píseň Song to the Siren od skupiny This Mortal Coil, která režiséra dovedla k osobité variantě dream popu. Tu mu pomohli uskutečnit skladatel Angelo Badalamenti a zpěvačka Julee Cruise.
K nejprogresivnějším představitelům současného portugalského popu patří madeirský rodák João Borsch. Zpěvák a skladatel, který nedávno oslavil pětadvacáté narozeniny, čerpá inspiraci z emancipačních aspektů popkultury, nezříká se však ani svých metalových kořenů.
Volná improvizace podle perkusisty Eddieho Prévosta spočívá v odvaze vydat se do míst, která jsme ještě nikdy nenavštívili. A platí to jak pro hráče a hráčky, tak pro posluchačstvo. Loňská nahrávka dua Kordík–Prévost názorně ukazuje, jak taková zvuková cesta do neznáma může vypadat.