koncert a2+

A2 #108

Robert Curgenven & Kat McDowall (IE/AU), Tasos Stamou (GR/UK), Kadonnut Manner (FI)

V rámci koncertní spolupráce volného promotérského sdružení Jednota a čtrnáctideníku A2 se představí multimediální projekt Roberta Curgenvena a Kat McDowall, Tasos Stamou provede živou verzi desky, která rozvíjí odkaz tradiční řecké hudby, a Kadonnut Manner naservíruje american primitive guitar „na finský způsob“.

FCB event: https://fb.me/e/2a78y4fG

místo

Punctum

sdílet
datum

22/5/22 - 22/5/22

čas

19:00 - 23:00

Australan Robert Curgenven je dnes už spíš nomádem. Když se svou ženou Kat McDowall prodali dům v Irsku, začali putovat po celém světě a pobývat na místech, kde mají možnost věnovat se dlouhodobým site specific projektům. To může znamenat jedny z největších varhan na světě nebo konkrétní obyčejnou místnost a její rezonanční charakteristiku. Curgenven patří k uznávaným soundartistům, má za sebou nespočet akcí, výstav či instalací a také řadu nahrávek, například na labelech Line, Tapeworm nebo Fort Evil Fruit. Časopis Wire ho oprávněně přirovnává k veličinám elektroakustické hudby, jako jsou Éliane Radigue nebo Alvin Lucier. Velká část Curgenvenovy tvorby se odehrává ve spodní části zvukového spektra, v žádném případě se však nejedná o laciný trik založený na fyzickém prožívání nízkých frekvencí. Stejně jako výše zmínění skladatelé má vyvinutý cit pro vzácné souzvuky i zvukové anomálie. V Punctu Curgenven s McDowall představí multimediální projekt, jehož součástí by mělo být i „architektonické osvětlení“.

https://www.recordedfields.net

https://robertcurgenven.bandcamp.com

 

Řecký skladatel, zvukový technolog a lektor Tasos Stamou využívá vlastnoručně modifikovanou elektroniku, upravené akustické nástroje, saxofon, buzuki, nalezené objekty, ale také syntezátory nebo počítačové aplikace. Na aktuálním turné uvede živou verzi alba Antiqua Graecia, které vyšlo na jaře roku 2021 na finské značce Ikuisuus. Jde o závěrečnou část volné trilogie, v níž skladatel dlouhodobě žijící v Londýně programově pracuje s odkazem tradiční řecké hudby. Aniqua Graecia stojí podobně jako desky Musique con Crète a D.A.D., obě vydané v roce 2020 na labelu Discrepant, na pomezí experimentální hudby a folkloru. Improvizovanou hrou na tradiční nástroje, živými elektroakustistickými manipulacemi a využíváním nahrávek autentické lidové hudby vytváří zvukový svět, jímž vzdává hold kultuře své vlasti. Přístup k hudbě, jenž by se dal s nadsázkou charakterizovat jako „starožitné experimentátorství“ či „futuristický folklor“, Stamou rozvíjí také v pořadu Future Folk pro athénské online rádio Movement.
https://www.tasosstamou.com

https://tasosstamou.bandcamp.com

 

Finský hudebník Lauri Manner alias Kadonnut Manner navazuje na tradici syrové, barvité hry na akustickou kytaru, pro niž se od časů Johna Faheyho vžilo označení american primitive guitar. Jeho v zásadě tradiční pojetí inklinuje k hrubější, méně pastorální straně žánru, přičemž využívá otevřené ladění, nenápadně chytlavé rytmy nebo střídmější lyrické melodie. V detailech se vynořují náznaky tradiční hudby z oblastí Středozemního moře, Blízkého východu a samozřejmě Finska, případně pod nosnými linkami vystupuje drone. V souladu s názvem („ztracený světadíl“) jde o hudbu podněcující obrazotvornost k fantaziím o neznámých, a přitom povědomých krajinách.

https://kadonnutmanner.bandcamp.com/

vstup 220/250 (s novým číslem A2)

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/A2plus

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.