divadlo

Dokumentární inscenace Power.point

Vzlet se inspiroval knihou Slepé skvrny sociologa Daniela Prokopa a společně se studenty DAMU zkoumá místa naší společnosti, která přehlížíme.

místo

Vzlet

sdílet
datum

20/6/22 - 20/6/22

čas

19:30 - 21:00

Vršovická kulturní křižovatka Vzlet uvede v pondělí 20. června druhý projekt v rámci nové série Území nikoho. Dokumentární inscenaci Power.point připravuje tvůrčí duo Zuzana Šklíbová a Fedir Kis. Zaměřili se na téma Ukrajinců žijících v Praze a přicházejí s novým divadelním žánrem.

„Při přípravě tohoto dlouhodobého projektu jsme vyšli z pojmu ‚slepé skvrny‘, který použil ve své stejnojmenné knize sociolog Daniel Prokop. Oslovili jsme studenty a absolventy Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kteří připravili deset projektů,“ uvádí Marta Ljubková, hlavní dramaturgyně Vzletu.

První projekt Území nikoho s názvem Holky, můžu poprosit? měl premiéru koncem května. Tvůrčí tým v čele s režisérkou Klárou Voseckou a dramaturgyní Magdalenou Malinovou se rozhodl využít místo velkého sálu prostor kavárny Vzletu. V dokumentárním představení se věnují tématu samoživitelství z pohledu dcer a matek. Jednu z postav ztvárňuje herec Zdeněk Piškula. Na první reprízu můžete zavítat začátkem září.

„Do konce roku 2022 uvedeme celkem pět premiér mladých autorských týmů. Každý z nich zkoumá uměním jinou minoritu naší společnosti. Projekty budou žánrově odlišné. Můžete se těšit na performativní procházku, sousedskou slavnost či inscenaci s handicapovanými performery,“ doplňuje Petr Prokop, ředitel Vzletu.

Společně s Ljubkovou a Prokopem projekt Území nikoho kurátoruje i režisér Jiří Havelka. Všichni tři působí na Divadelní fakultě AMU jako pedagogové. „Poprvé jsem termín ‚slepé skvrny‘ slyšel od svého kolegy, který se mnou pod záštitou Integračního centra Praha vede workshopy na téma předsudky vůči cizincům a kritické myšlení na učilištích a základních školách po celé České republice. Během cest zažíváme v praxi některé stereotypní pohledy na menšiny, které posléze v našem představení zazní. Tím ztrácejí svoji sílu,“ vysvětluje Fedir Kis, tvůrce Power.pointu.

Kis se Šklíbovou napsali dramatický text, a to formou verbatim, což znamená zaznamenání autentických promluv v reálném prostředí. Vyhráli za ni soutěž o Nejlepší krátkou divadelní hru udělovanou DAMU a The Vaclav Havel Library Foundation New York. Tato hra bude přeložena a uvedena v New Yorku. Vy ale můžete zažít něco podobného ve Vzletu. Ve sbírání autentického materiálu pokračují přímo ve vršovických ulicích a připravují Power.point – dokumentární performance o řeči, jazyku a jeho hranicích. Jejich přístup je neotřelý, ale zároveň velmi divácky komunikativní, a hlavně hodně zábavný.

„Text našeho dramatu vzniká hrubým přepisem rozhovorů. Pracujeme s metodou verbatim jako cestou, jak pomocí řízeného dialogu nahlédnout skutečnost v surové podobě. Jazyk, kterým mluvíme je totiž o dost upřímnější než ten, kterým píšeme. Inspirovali jsme se applied theatre, což je divadlo, které je aplikované na nějaké lokální téma adresované celé komunitě. Divadlo je tu vlastně takovým nástrojem, jak se například vyrovnat se situací, která se nedá jednoduše vyřešit nebo se dá pouze přijmout,“ závěrem dodává tvůrkyně Zuzana Šklíbová. Zažijte nový přístup k divadlu a mladé tvůrce v projektu Území nikoho.

Vstupenky na Power.point zakoupíte na www.vzlet.cz. Nebo vždy 60 minut před začátkem akce na pokladně Vzletu, kterou najdete ve velkém foyer v prvním patře na adrese Holandská 669/1 – Vršovice. Platit můžete v hotovosti nebo kartou. 
–––
Vzlet – nové kulturní centrum Prahy otevřely v roce 2021 tři pražské kulturní organizace – Divadlo Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. Sto let starý sokolský biograf tak po desítkách let opět pulzuje životem. Do Vzletu můžete vyrazit za divadlem, hudbou, výstavou, vzdělávacími programy nebo si zatančit na plese.