literární festival

Cena Václava Buriana Olomouc 2022, 7. ročník

V Olomouci na podzim opět zazní to nejaktuálnější ze současné středoevropské poezie.

 

místo

Muzeum umění Olomouc

sdílet
datum

28/9/22 - 28/9/22

čas

14:30 - 18:00

Výbor pro Cenu Václava Buriana a Muzeum umění Olomouc pořádají sedmý ročník Ceny Václava Buriana Olomouc.

Výběr ze soudobé lyriky z Česka, Polska, Slovenska, Německa a nove také Běloruska přináší mezinárodní porota ve složení Zofia Bałdyga, Petr Borkovec, Lena Dorn, Mária Ferenčuhová, Sjarhej Smatryčenka a Tomáš Tichák.

V kategorii Za poezii jsou nominováni: polská básnířka Anna Adamowicz (1993), slovenská básnířka a prozaička Dominika Moravčíková (1992), český básník a slamer Tim Postovit (1996), německý básník Christian Filips (1981) a běloruská básnířka Maryja Martysevič (1982). Cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převezme slovenský spisovatel a publicista českého původu Martin M. Šimečka (1957).

Hlavní program – básnické čtení účastníků soutěže a debata porotců – se koná tradičně na sv. Václava v Olomouci a je součástí programu Středoevropského fóra. Letošní ročník se uskuteční v Besedním sále Muzea moderního umění. Zahájí ho provedení skladby Poème Symphonique pro 100 mechanických metronomů (1962) maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho v podání pražského experimentálního orchestru Berg. Performance se odehraje v Trojlodí Muzea moderního umění ve 14.30, v 15.00 bude následovat čtení nominovaných básníků, debata poroty a debata s laureátem ceny Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu.
------------------------------------
Cena Václava Buriana Olomouc navazuje na odkaz olomouckého novináře, polonisty a básníka Václava Buriana (1959–2014). Porota nominuje pět básníků z Polska, Slovenska, Česka, německojazyčné Evropy a od roku 2022 také Běloruska.. Po autorském přednesu následuje veřejná diskuze a hlasování o vítězi, který získává brož a 1000 eur. Prvním laureátem v kategorii Za poezii se roku 2016 stal český básník Milan Děžinský, cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu získal polský bohemista, překladatel a publicista Aleksander Kaczorowski. V roce 2017 si ceny odnesli polský básník a překladatel Tomasz Różycki a slovensko-maďarský vydavatel a publicista László Szigeti. V roce následujícím byly uděleny dvě ceny Za poezii (Polákovi Jarosławu
Mikołajewskému a Slovákovi Michalu Habajovi), v druhé kategorii uspěl polský bohemista, překladatel, disident a novinář Andrzej Jagodziński. V roce 20219 získali ocenění berlínský básník a performer Max Czollek a ukrajinský romanopisec, novinář, rocker a bojovník za ukrajinskou demokracii a svobodu Jurij Andruchovyč. V pandemickém ročníku 2020 byly oceněny německá básnířka polského původu Dagmara Kraus a polská spisovatelka a nakladatelka Monika Sznajderman.

Loni v kategorii poezie zvítězil český básník a performer Ondrej Macl a laureátem v kategorii kulturní přínos ke středoevropskému dialogu se stal rakouský spisovatel a polonista Martin Pollack.

David Voda, předseda Výboru pro Cenu Václava Buriana, z. s.
Zofia Bałdyga, programová ředitelka Ceny Václava Buriana
Alexandr Jeništa, vedoucí produkčního oddělení Muzea umění Olomouc

e-mail: [email protected]
https://cvbo.cz/
https://www.facebook.com/cenavaclavaburiana/