výzva

My Street Films

Soutěž My Street Films hledá filmové nadšence, kteří se nebojí proměnit svůj nápad v krátký dokumentární film

datum

11/4/24 - 20/4/24

čas

12:42 - 23:59

Vzdělávací projekt My Street Films, který propojuje filmové profesionály*ky se zájemci o filmovou tvorbu, vyhlašuje už pojedenácté veřejnou soutěž námětů. Do soutěže se může přihlásit kdokoli, kromě samotného nápadu se hodnotí i vlastní motivace k filmové tvorbě. Autoři*ky nejzajímavějších nápadů získávají možnost zúčastnit se zdarma praktických workshopů, kde si pod vedením zkušených dokumentaristů*ek sami vyzkoušejí kouzlo filmového natáčení. Hotové filmy pak mají šanci dále soutěžit o premiérové uvedení na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Zájemci*kyně mohou své náměty posílat prostřednictvím online formuláře do 20. dubna 2024.

Filmová soutěž My Street Films je otevřená i lidem bez zkušenosti s psaním námětu, scénáře nebo s filmovým natáčením. Skupinové workshopy pod vedením profesionálních dokumentaristů*ek jsou koncipovány tak, aby i nezkušené tvůrce*kyně provedli celým tvůrčím procesem od rozpracování původního námětu, přes samotné natáčení a závěrečný střih. Letošní workshopy budou opět probíhat ve třech největších městech – Praze, Brně a Ostravě – účastnictvo čekají čtyři společná setkání (v období od května do září) a jedna individuální střihová konzultace. Vedení pražského workshopu se ujme dokumentaristka a pedagožka Tereza Reichová spolu s režisérem Janem Sacherem, který se již od dob studií na Katedře dokumentární tvorby na FAMU věnuje lektorování. Brněnské workshopy povede lektorské duo Kateř Tureček (režisérx snímku LIDI (2023), prvního českého trans* filmu natočeného z perspektivy trans* člověka) a Barbora Sliepková (slovenská režisérka, jež uspěla již se svým debutovým dokumentárním filmem Čiary (2021)). V Ostravě se vedení workshopu letos ujme Marika Pecháčková (jejím zatím posledním celovečerním filmem je pandemické Velké nic (2023), které natočila spolu s Vítem Klusákem) a Ivo Bystřičan (jehož snímek Neviditelné krajiny (2022) oslovuje mezinárodní publikum, které naslouchá zvukům proměňujícího se životního prostředí. Česká televize také letos uvedla jeho novou dokumentární sérii Česko na drogách). Workshopy bude doprovázet i program pro širokou veřejnost.

Zájemci zasílají náměty na volné téma, které se již dávno neomezuje na obraz ulice, z čehož projekt My Street Films původně vychází. „My Street Filmy jsou pořád spojené s konkrétním prostředím, ale jejich témata jsou mnohem osobnější. Dnes už jsme zvyklí na větší autenticitu a participaci v online prostředí, což je vidět i na námětech, které nám každoročně přicházejí. Mým cílem bylo vytvořit otevřenou a svobodnou platformu spojující lidi, kteří nikdy předtím žádný film nenatočili,“ vysvětluje zakladatelka projektu Diana Tabakov.

Online přehlídka VRSTVY ROZMANITOSTI
Tým My Street Films v čele s vedoucí programu Magdou Španihelovou letos připravil přehlídku deseti výjimečných snímků, které tematizují odlišnost a oslavují jedinečnost a kreativitu. Pestrý filmový výběr může na jednu stranu působit jako pozvánka ke sledování neotřelých krátkých filmů, zároveň ale může posloužit jako inspirace pro všechny, kdo se obávají, že jejich příběhy by někomu mohly připadat divné. Vybrané filmy zahrnují celou škálu odlišností, se kterými se setkáváme a vyrovnáváme. Můžeme mít jiné potřeby, ať už žijeme s handicapem, zvýšenou citlivostí nebo poruchou učení. V dnešní době je také stále běžnější setkávat se s kulturní jinakostí, která nás motivuje k dalším otázkám: Co nás skutečně spojuje? V jaké míře se od sebe odlišujeme? Co je jiné a co divné? Kdo to posuzuje? A kdo rozhoduje? Na to hledá odpověď přehlídka Vrstvy rozmanitosti. Více informací k soutěži námětů naleznete na stránkách mystreetfilms.cz.