divadlo
Představujeme bohatý program festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER.
Na co se můžete těšit? Víme, jaké zahraniční školy se zúčastní a kdo zasedne v porotě pro letošní ročník.
V Brně se již 1.-5. dubna uskuteční 35. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Můžete se těšit na jedinečné umělecké počiny studentů z divadelních škol celého světa. Ale nejen to – čeká nás i doprovodný program v podobě interaktivních workshopů, vášnivých diskusí a neformální atmosféra Off-programu nabitá kapelami, DJi a večírky.
Festival jako každý rok pořádají studenti Janáčkovy akademie múzických umění a letos již podruhé byla ředitelkou festivalu vybrána studentka – Simona Gallová. Umění zahraničních i místních studentů budete moci zhlédnout na prknech známých brněnských divadelních scén, jako jsou Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a školní divadla JAMU – Divadlo na Orlí a Studio Marta. Festival se ponese v duchu letošního tématu Pod Kůží/Underneath the Skin a bude opět trvat pět dní. V úterý 1. dubna bude zahájen před Divadelní fakultou JAMU intervencí do veřejného prostoru a bude pokračovat na Open Air Stagi, která bude letos umístěna na Moravském náměstí a nabídne pestrý kulturní program.
Samotné srdce jižní Moravy navštíví celkem deset divadelních škol. Svou přítomností nás poctí studenti ze Slovenska z Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, dále studenti z Itálie z Theatre Academy in Rome Sofia Amendolea v Římě a studenti z Polska z AST National Academy of Theatre Arts v Krakově a The Aleksander Zelwerowicz National Academy of Dramatic Art in Warsaw Branch Campus in Białystok ve Varšavě. Ze Švýcarska k nám zavítají studenti z Academy Dimitri z města Verscio, z Německa studenti z Hanover University of Music, Drama and Media a z Ukrajiny dorazí ze Lvova studenti Ivan Franko National University of Lviv. Velkou novinkou je pro nás také návštěva studentů z Jižní Korey z Korea National University of Arts v Soulu. Samozřejmě za námi tradičně zavítají i studenti z Divadelní akademie múzických umění z hlavního města Prahy. Na festivalu se se svou tvorbou představí i studenti Divadelní fakulty JAMU.
Pokud byste se chtěli dozvědět více informací o jednotlivých školách a inscenacích, budete moci navštívit podnětné diskuse k představením. Čekají Vás ale i interaktivní workshopy představující širokou paletu přístupů k divadelnímu řemeslu. Můžete se těšit na koncerty kapel různorodých žánrů a večírky s DJs. Moravské náměstí, Kabinet MÚZ nebo například Artbar, kde se většina večerního programu bude odehrávat, vám dovolí nasát mimořádnou
atmosféru večerního Brna. I přes to, že je SETKÁNÍ/ENCOUNTER nesoutěžním festivalem, porotci udělují Ocenění Marta za mimořádné umělecké počiny. A kdo je součástí poroty letošního ročníku? V porotě zasedne divadelní režisérka a docentka na ESMAE, fakultě hudby a scénických umění v rámci Polytechniky v Portu v Portugalsku Claire Binyon a maďarský divadelní režisér a esejista, člen umělecké rady Národního divadla v Szegedu Gábor Koltai. Porotu také tvoří studentská zástupkyně, a tou je Lada Hradilíková, která studuje Divadelní studia a Polskou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Posledního člena poroty vám však ještě neprozradíme!
Vstupenky na jednotlivé inscenace budou k dispozici nejpozději týden před festivalem online na serveru GoOut. Pokud byste se chtěli dozvědět více o
zákulisí festivalu, navštivte náš festivalový blog Meeting Point. Pásku umožňující vstup na Off-program, bulletin, merch festivalu či samotný program budete moci získat přímo na Informačním centru festivalu na půdě Divadelní fakulty JAMU.
Můžete k nám zavítat už v pondělí 31. března od 12:00. Novinky a aktuality je možné sledovat průběžně na našich sociálních sítích: Facebooku SETKÁNÍ/ENCOUNTER, Instagramu @setkani_encounter a na webu www.encounter.cz.
Projekt je spolufinancován vládou České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegrádských grantů Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je podporovat kroky k udržitelné regionální spolupráci ve střední Evropě. Festival dále vzniká za finanční podpory Jihomoravského kraje, Statutárního města Brna, Státního fondu kultury ČR a Ministerstva kultury ČR; vzniká pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ministra kultury ČR, primátorky Statutárního města Brna, České komise pro UNESCO a starosty městské části Brno-střed.