par avion

O vývoj populace se čínské noviny zajímají neustále, není divu, vždyť je to problém nanejvýš aktuální. Podle zprávy v listu Žen-min-pao (Lidové noviny) se očekává, že obyvatelstvo nejprve projde stadiem rychlého stárnutí, pak mírně rychlého stárnutí a nakonec stabilizovaného stárnutí. Přesto však prý v dohledné budoucnosti není možné odstoupit od politiky plánované porodnosti. V roce 2051 by podle odhadů měl být téměř každý třetí Číňan starší 60 let. Stárnutí nelze klást za vinu pouze plánované porodnosti. Je způsobeno především součinností dvou faktorů: snížení porodnosti daného změnou postojů obyvatelstva a prodlužováním průměrné délky života. Další zvýšení počtu obyvatelstva i přes plánovanou porodnost a stárnutí společnosti tak bude vytvářet dvojí tlak. Kvůli této hrozbě se začíná budovat dříve zanedbaný systém sociál­ního zabezpečení. Vláda nyní propaguje model „hlavním živitelem starých je rodina, podpůrným živitelem společnost a doplňujícím orgány“.

Čínský premiér Wen Ťia-pao se setkal se švýcarským ministrem obrany S. Schmidtem. Kromě obecných proklamací o zlepšování už nyní dobrých vztahů mluvil hlavně o Tchaj-wanu. Řekl, že se Tchaj-wan rozhodl přerušit práci v Komisi pro sjednocení, což je vážné narušení mírové stability a principu jedné Číny, který běžně uznává mezinárodní společenství; je to nebezpečné vykročení na cestě k samostatnosti. Premiér zdůraznil, že bránit se separatistickým snahám je neměnným rozhodnutím pevninské strany: „Všichni, kteří jednají v rozporu s během dějin, jsou odsouzeni k prohře!“ Na to Schmidt reagoval tím, že Švýcarsko hodlá stejně jako doposud podporovat politiku jedné Číny, a ocenil úsilí čínské vlády o zachování mírové stability Tchaj-wanu a zlepšování komunikace mezi oběma břehy.

 

Do OH 2008 v Pekingu zbývá necelých 900 dní, připomněl list Pej-ťing ž’-pao (Pekingský deník). Vláda proto hodlá ve městě vytvořit civilizované a harmonické prostředí a provádí výchovu, zahrnující mimo jiné zdvořilost, kultivované chování v dopravních prostředcích nebo čistotnost. Čítanka k šíření civilizovanosti a slušnosti poputuje do 4,3 milio­nů domácností. Zároveň budou vyhlášeny soutěže jako Posel civilizace nebo Deset nejmravnějších osobností hlavního města. Na náměstích, letištích, nádražích a jiných veřejných místech vytvoří vzorové civilizované oblasti. Profesionálové i dobrovolníci budou u obyvatelstva šířit pravidla her, místa jejich konání či etiketu jejich zhlížení. Předseda odpovědné komise Čang Chuej-kuang říká, že na pekingských zastávkách jsou lidé už schopni sami od sebe stát ve frontě na autobus, což je kromobyčejně radostný stav. Není proto už třeba kultivačního dozoru. V rámci zlepšení úrovně prostředí budou strženy venkovní reklamy a vývěsní štíty a město vyčištěno. Budou také zpřísněny postihy za plivání na zem a odhazování odpadků. V březnu tedy začíná kampaň „Vítejme olympijské hry, buďme civilizovaní, vytvořme nový styl“.

Deník podává také zprávu o dalším ročníku soutěže „Čína v dojetí – osobnost roku 2005“, pořádané Čínskou ústřední televizí. Nominováno je deset osob, zvláštní cenu dostanou ti, kteří se podíleli na výstavbě železnice z provincie Čching-chaj do Tibetu. V příspěvku jsou jednotliví „soutěžící“ zevrubně představeni. Patří mezi ně bohatý altruista, mladík starající se léta o sestru a duševně chorého otce, hluchoněmá tanečnice, vzorný pošťák v nepřístupných horách S’-čchuanu, zachránce děvčete topícího se během tajfunu a jiní. Najdeme mezi nimi ovšem i druhého a třetího tchajkonauta, Fej Ťün-lunga a Nie Chaj-šenga, kteří jsou nominovaní za hrdinství.

 

Velký prostor je v Pej-ťing čou-pao (Pekingský týdeník) věnován sexuální výchově, která v Číně nemá na růžích ustláno. Do 80. let byl sex tabu, k uvolňování s podporou vlády dochází teprve posledních dvacet let. Během nich pronikla tato tematika do některých předmětů, avšak až v roce 2002 byla vydána první oficiální učebnice. Většinu vědomostí získávají mladí Číňané z ilegálních pornografických materiálů, a proto někdy mají o sexu svérázné představy. Úroveň znalostí se výrazně liší podle vyspělosti oblasti a podle vzdělání. Vzhledem k snižující se věkové hranici nakažení HIV a zvyšujícím se počtům nechtěného těhotenství v mladém věku je výchovy nutně zapotřebí. Tuto funkci by v první řadě měla plnit rodina, ovšem tam panuje neochota. Většina rodičů je konzervativních, případně se stydí. Výzkum prokázal, že více než 70 % z nich se odpovědi na otázky dětí vyhne, nejčastěji s tím, že to vědět nemusí, že se to dozvědí, až budou velké, nebo že mají pilně studovat a nemyslet na takové věci. Ale ani ve škole to není o moc lepší. Učitel se stydí sexuální výchovu přednášet, příšlušné kapitoly učebnic často nechají žákům k samostudiu.

 

Pátého března začala v ČLR nejvýznamnější vnitropolitická událost roku – celostátní sjezd všelidových zástupců. V jeho průběhu už bylo předneseno mnoho desítek příspěvků, noviny jsou zaplaveny články o tomto velkolepém shromáždění, internet nabízí rozsáhlé stránky věnované pouze informacím o sjezdu. Jeho bohatý obsah lze jen stěží stručně shrnout, ale nebude chyba tvrdit, že hlavním tématem je letos budování „nového socialistického venkova“. Čínské vedení zjistilo, že i po všech modernizacích 20. století je vesnice i nadále velice zaostalá a její ztráta na města se stále zvětšuje. Poté, co se i na venkově znatelně zlepšila hospodářská situace, se stává čím dál závažnějším problémem životní prostředí. Nejvyšší státní představitelé však většinou promlouvají spíš na obecnější témata, jako je ideové směřování země. Prezident Chu Ťin-tchao například jasně určil, jaké hodnoty má socialistická společnost. Osmero chvály a osmero hany zahrnuje následující protiklady: láska k vlasti – poškozování vlasti, služba lidu – opuštění lidu, úcta k vědě – tmářství, píle – zahálka, kolektivní výpomoc – šizení druhých, spolehlivost – oportunismus, zachovávání předpisů – porušování předpisů a nakonec námaha a boj – pýcha a poživačnost.

Z čínskojazyčného tisku vybral Lukáš Zádrapa.