Olympijské hry v roce 2008 jsou stálicí všech čínských novin, možná i proto, že některá periodika žehrají, jaký je mezi lidmi o olympiádu malý zájem a jak malá je všeobecně znalost související problematiky. Jedna z posledních zpráv deníku Sin-ťing pao (Listy nového Pekingu) rozvádí, jak se Pekingský úřad pro parky a zeleň připravuje čelit nepřízni letního počasí. Projekt olympijské zeleně má totiž za cíl „bohaté pestrobarevné dekorace, zdůraznění zvláštností a příjemné prostředí“, k čemuž především patří květiny a zeleň. Letní Peking má však obojího pomálu: počasí a přívalové deště způsobují, že je v tamních parcích v letním období málo kvetoucích rostlin, a ty, které přece kvetou, mají květy málo efektní. Odborníci již zvládli některé metody urychlení růstu rostlin, vyvinuli přípravky pro podporu kořenů a vyšlechtili také nové druhy rostlin tak, aby se Peking ukázal v plné kráse. Letos má být zelení pokryto asi 80 až 100 tisíc metrů čtverečních ploch střech u budov vysokých pod 40 metrů, do roku 2008, kdy se olympiáda v Pekingu koná, má být až 300 tisíc čtverečních metrů střech pokryto zeleným kobercem. Zeleň má také lemovat důležité komunikace, zdobit zdi a mosty.
Téma ochrany duševního vlastnictví a autorských práv se v Číně stává velmi populárním a diskutovaným. Jedním z praktických pokusů, jak se s otázkou vyrovnat na vědecké půdě, je případ Nan-kchaj ta-süe, známé univerzity v Tchien-ťinu. Noviny Sin-ťing pao přinesly zprávu o tom, že univerzita uspořádala zvláštní konferenci, která vyústila v prohlášení, jež poukázalo na nutnost změn v akademickém a vědeckém životě. Škola chce napříště přísně zakázat profesorům podepisovat se pod výsledky výzkumů, na nichž se nepodíleli, a zabránit podobným prospěchářským praktikám v akademickém životě. Další změnou má být soustředění na kvalitu místo zdůrazňování množství publikací. Nejmenovaný profesor, účastník konference, prohlásil, že zavedení alespoň základních morálních pravidel do akademického výzkumu je celospolečensky diskutovaný problém a je ostuda, že taková pravidla dosud nebyla písemně ustanovena.
Kromě bulvárních informací o „otci čínského rocku“ Cchuej-ťienovi se v posledních dnech objevily v listu Chua-sia š’-pao/China Times zprávy, které o něm hovoří především jako o muzikantovi. Devátého května tohoto roku totiž uplynulo dvacet let od prvního uvedení písně Ji-wu suo-jou, považované veřejným míněním za první rockovou skladbu v Číně. Dříve byl Cchuej-ťien jako zpěvák zakázán, letos se ale u příležitosti tohoto výročí pořádá série vystoupení rockových hudebníků, jako je třeba Wang-feng nebo skupina Tchang-čchao (Dynastie Tchang). Co na to sám zpěvák? Cítil se poctěn, ale ze začátku měl pochyby. „Nejdříve se mi tohle oslavování takzvaných dvaceti let čínského rocku vůbec nelíbilo, chtěl jsem se od doby před dvaceti lety spíš distancovat.“ Na úvodní akci zmíněné série rockových koncertů se Cchuej-ťien ještě pro přítomné novináře vyjadřoval k situaci rockové hudby v Číně: „Myslím, že nejviditelnější změna je v tom, že dnes se o rock více zajímají média, podívejte se, kolik vás stojí pod pódiem. A pořád, i po těch dvaceti letech u jistých lidí trvá potřeba vyjádřit se k věcem, které se objevují v našem životě.“
Další opatření vedoucí k demokratizaci vládnoucí Komunistické strany a obnově kádrů mají vzejít z nových „Stanov Komunistické strany Číny“, uvedl list Chua-sia š’-pao/China Times. Ústředí strany vytyčilo jasné požadavky, které je třeba uvést do praxe místních výborů v následujících dvou letech, a tyto požadavky mají některá specifika. Jedním z nich je „silná reformní dynamika“, s kterou se má vnést jasno do kompetencí vedení výborů. Dalším je koordinovanost, s jakou se změny provedou na všech úrovních řízení strany. Zavedení nových metod kontroly během volebního období a metod hodnocení kádrů má vést k větší disciplíně při prosazování politických rozhodnutí. Konkrétní kroky, které mají k těmto cílům vést, však článek neuvádí.
Mobilní telefony se i v Číně rozšířily natolik, že je třeba podle listu Pej-ťing sin-pao (Pekingský zpravodaj) systémově řešit problém jejich zneužívání pro vynášení dat při zkouškách na středních a vysokých školách. Pekingský výbor pro vzdělání a zkoušky rozhodl, že počínaje letošním rokem budou všechny zkouškové místnosti při zkouškách na středních a vysokých školách chráněny „protimobilovou“ ochrannou clonou. I kdyby se někomu podařilo projít do zkouškové místnosti s mobilním telefonem, nebude z něj již moci odeslat zprávu ani uskutečnit hovor. Metodu stínění mají napříště používat i veškerá vzdělávací zařízení, která na státní úrovni zkoušejí dospělé studenty. Další opatření zajišťující nezpochybnitelnost výsledků zkoušek se týkají distribuce formulářů a organizace zkoušek.
Dokonce i taková drobnost, jako jsou čínské jídelní tyčinky, může znamenat velký problém na poli mezinárodního obchodu. Noviny Nan-fang čou-muo (Týdeník Jihu) v posledních dnech přinesly zprávu, která má uvést na pravou míru situaci kolem dovozu čínských dřevěných hygienických tyčinek na jedno použití. Není prý pravda to, co tvrdí japonská média: že čínská strana drasticky omezila vývoz těchto pomůcek do Japonska (asi 96 % z cca 25 miliard párů tyčinek spotřebovaných za rok v Japonsku pochází z Číny). Počet tyčinek zůstává přibližně stejný, jejich výrobní cena se však zvýšila po roce 2004, kdy se začaly na jejich výrobu uplatňovat vyšší standardy a stejně tak vzrostly i náklady na pracovní sílu apod. Nezanedbatelný není ani dopad na lesy na severovýchodě Číny, z nichž většinou pochází dřevo na výrobu tyčinek. Na loňských podzimních čínsko-japonských rozhovorech týkajících se dovozu tohoto artiklu do Japonska se obě strany dohodly, že se cena tyčinek postupně zvýší o padesát procent. Článek také zdůrazňuje jisté souvislosti: neústupnost ze strany čínských vyjednavačů byla mimo jiné vyvolána tím, že Japonsko v roce 2001 znevýhodnilo dovoz cibule a jiných zemědělských produktů z Číny.
Z čínskojazyčného tisku vybírala Anna Dostálová.