par avion

Před očekávaným vítězstvím Dmitrije Medveděva v ruských prezidentských volbách byli novináři poněkud na rozpacích. Noviny vytvořily předvolební rubriky, televizní diskusní pořady ohlásily předvolební témata, ale nebylo najednou o čem psát a diskutovat. Podle průzkumů zhruba tři čtvrtiny Rusů nemají nic proti tomu, aby se Medveděv stal prezidentem. Ale vyhýbat se tématu voleb novináři také nemohou, a tak každá redakce hledá svůj vlastní přístup. Ve velmi tradičním duchu referuje státní Rossijskaja gazeta. V materiálu, který věnovala cestě Dmitrije Medveděva do Nižního Novgorodu na setkání s voliči, volila jen pozitivní tón. Připomněla předchozí cesty kandidáta do Jakutska, kde spustil novou elektrárnu, do Voroněže na spuštění výroby nových dopravních letadel; v Penze zase otevřel nové zdravotní centrum. V Nižním Novgorodu nic neotevřel, ale podle Rossijské gazety to nikomu nevadilo. „Jsem vám plně k dispozici,“ s úsměvem zahájil setkání Dmitrij Medveděv, se kterým diskutovali učitelé, lékaři, zemědělci, stavaři a další specialisté. Nejenže kladli otázky, ale použili i takovou formu komunikace, jako je voličská žádost.“ Učitelka ze Sachalinu tak požádala Medveděva, aby něco udělal s cenami letenek na Dálný východ, protože se místní obyvatelé cítí být izolováni. Kandidát ji uklidnil. „Podle Medveděva je potřeba přejít na systém konkurence mezi leteckými společnostmi a také se zamyslet, kterým občanům a kdy dávat dotace. Potom by cena letenky mohla klesnout na 10–20 tisíc rublů.“ Budoucí prezident slíbil také, že bude reformovat komunální sektor, věnuje byty veteránům, zvýší penze nad úroveň inflace, bude podporovat zvýšení porodnosti, stavět dětské polikliniky s nejlepším vybavením, zlepší kvalitu univerzit a bude bojovat s korupcí. „Dmitrij Medveděv klidně vysvětloval vlastní, dobře promyšlené ideje, lidsky pohovořil s každým přítomným, oslovuje ho jménem a otčestvem. Voliči se rozcházeli spokojení, vždyť jim slíbili ,velmi dobrou budoucnost‘.“

 

Vysvětlit vysokou podporu Dmitrije Medveděva u voličů se snaží i časopis Russkij reporter. Šéfredaktor Vitalij Lejbin píše, že nedávno pochopil, že o tom, co bude dělat Vladimir Putin po volbách, ví jen omezený okruh lidí, kteří se z nějakého důvodu zajímají o politiku. Všem ostatním to je úplně jedno. „Mně se například esteticky nelíbí jednomyslnost a nudná politika, ale rozumem chápu, proč to tak je. Země si potřebuje odpočinout od politických otřesů uvnitř i zvenčí. Aby byla politika obsažnou diskusí a ne hloupou soutěží populistických tezí od krajních nacionalistů po krajní západníky, musí diskutující používat stejný jazyk. V politice to platí stejně jako na vědeckém semináři. Vládnoucí skupiny se bojí i sebe (svých vnitřních válek) a populismu, proto se snaží pracovat maximálně nekonfliktně, jak jsme to viděli v posledních vystoupeních Putina a především Medveděva.“ Lejbin ovšem před tímto vývojem varuje. Argumentuje, že Vladimir Putin přišel k moci a získal autoritu naopak v tvrdých konfliktech. Nejdříve s čečenskými separatisty a poté s oligarchy. Nynější klid je dočasný. „Ale bude potřeba si začít hrát na politiku, a poměrně brzy. Jinak se Dmitrij Medveděv nestane lídrem země. Lídra nemůžete jmenovat, jím se můžete jen stát: skrz boj, překonávání překážek, úspěchy a porážky – skrz politiku.“

 

Úplně jiné starosti mají obyvatelé městečka Gorodišče ve voroněžské oblasti – trápí je smečky toulavých psů, píše Nězavisimaja gazeta. Obyvatelé si stěžují na všechny strany. „Stále častější jsou případy útoků na lidi, hlavně na děti,“ píší obyvatelé centra městečka. „Smečky psů jsou u každého domu, občas i v průjezdech. Nejde ani vynést odpadky. Obyvatelé vyzvali dokonce úřady, aby v městečku zavedly výjimečný stav.“ Největší ztráty v boji se psy mají pošťáci. Vedoucí gorodiščenské pošty Ljudmila Jačmeněvová si novinářům stěžovala, že prakticky každý den zaútočí toulaví psi na někoho z jejích podřízených. Kvůli psům dokonce pošťáci nemohli dva dny doručit důchody do jedné z ulic. Podle odhadů žije v Gorodišči okolo 2000 toulavých psů, kteří se stahují do centra města. Tam žijí bohatší lidé, a tudíž i odpadky jsou kaloricky výživnější. Starostka Gorodišče Taťjana Gorbunovová se hájí tím, že město nyní nemá peníze z federálního rozpočtu. „Před dvěma měsíci totiž protekla střecha místního oddělení finanční správy a voda zalila počítačové sítě včetně hlavního serveru finančního úřadu, takže v celém regionu se zastavilo federální financování. Teď už je vše v pořádku a místní úřady jsou si jisté, že do 2. 3. se dokážou se psy vypořádat.“ Obyvatelé městečka také již napsali Dmitriji Medveděvovi prosbu o pomoc, jinak že nepůjdou volit. Než se nechat pokousat, raději nechají svůj hlas propadnout.

Z ruského tisku vybíral Ondřej Soukup.