Vnitro se musí omluvit dvěma technařům za zásah, jenž vůči nim proběhl na Czech Teku v Mlýnci v roce 2005. Zatímco policisté, kteří v kamerovém záznamu před očima celé republiky kopali ležícího hocha, zůstali i po šetření nepostiženi, zde se opožděně ukázala sama spravedlnost. Ale jen zlehka vystrčila růžky. Rozhodnutí soudu totiž vypadá spíše na plichtu a postiženým mladíkům, z nichž byl jeden mlácen tonfou a druhému byla do jedoucího auta vhozena dýmovnice, patří především morální vítězství. Částky, které dostanou (10 a 20 tisíc), totiž použijí na poplatky soudního řízení, které soud nepochopitelně uvalil na oběti i viníky stejnou měrou. Jako by neviděl rozdíl. Malé vítězství dvou postižených ale nemůže zakrýt skutečnost, že stovky podobně postižených se nedočkaly vítězství žádného. Většina jejich podání byla totiž shledána jako „neodůvodněná“ a málokterý z nich měl tu sílu a čas několik let vést soudní spor a obstarávat důkazy, které by měla přinášet sama policie. Doba, kdy by přečiny policistů byla ochotna reflektovat policie nebo policejní inspekce k tomu určená, je tak stále v nedohlednu.
Lukáš Rychetský
Úterý 8. července nebylo jen dnem podpisu smlouvy o radarové základně, v níž se mj. pro všeobecné pobavení píše, že „žádný prvek systému protiraketové obrany… nebude použit pro jakékoli aktivity neslučitelné s Chartou OSN“. Nebylo ani pouze dnem demonstrace proti tomuto podpisu, jejíž počty některá média pro jistotu vydělila deseti. Bylo rovněž dnem, kdy bylo podáno trestní oznámení na iniciativu Ne základnám! – za antisemitismus. Liga proti antisemitismu tento akt zdůvodnila tím, že na jednom z blogů na portálu Ne základnám! se objevil link na Protokoly sionských mudrců. Co na tom, že blogerský účet si může na daném portálu založit každý, co na tom, že daný blog byl po prvním upozornění administrátorů smazán, co na tom, že se aktivisté z Ne základnám! aktivně účastnili protestů proti antisemitismu? „Liga proti antisemitismu upozorňuje na skutečnost, že od samého vzniku se v této iniciativě objevují krajně levicové skupiny, jejichž ideologie směřuje k likvidaci demokracie v České republice, či je revolučně laděna,“ píše se také v udání, podepsaném např. Fedorem Gálem. Liga, která proti opravdu nebezpečnému antisemitismu neonacistů neudělala skoro nic, se nyní rozhodla vystupovat jako ideopolicie a degradovat odpor proti antisemitismu v záminku pro potlačování názorů, které nemají s antisemitismem nic společného.
Ondřej Slačálek
Webové stránky českých deníků téměř bez výjimky prezentují letošní 43. ročník MFF Karlovy Vary jako záležitost, kde jsou filmy a názory na ně skoro to poslední, důležité je zachytit „to dění“. Například na webových stránkách Lidových novin se o žádných filmech nedozvíme (výjimkou je rozhovor s Jurajem Jakubiskem), zato můžeme zhlédnout třeba video o tom, že De Niro volí Obamu. Rozhovory jsou pomalu vytěsňovány chaty s osobnostmi, namísto recenzí se objevují blogy populárních pisálků a místo reflexí streamovaná videa. Ve snaze využívat nových forem se množí glosáře a blogy (Mirka z Varů či Irenin blog z Varů), v nichž se dozvíme, co populární novinář(ka) snídal(a) a kde byl(a) na párty a jak „nestíhá“. Jak by taky mohla stíhat, když je ve Varech takový „cvrkot“, jak napovídá podrubrika novinek.cz věnovaná Varům. Osobně se spíš ptám, zda mluvíme všichni o stejném festivalu. Ten můj nabízí především filmy. Pokud jste festival nestihli a chcete si udělat na vybrané karlovarské snímky názor sami, od 12. do 23. 7. jsou v pražském Aeru a Světozoru Ozvěny Karlových Varů, kde bude k vidění 38 snímků z různých sekcí.
Kamila Boháčková
Veškerá pozornost českých médií i politiků se v posledních dnech soustředila na vyjednávání a podpisování smluv se Spojenými státy, které více nebo méně souvisí s plánovanou radarovou základnou. V zákulisí však mezitím probíhají bez povšimnutí jednání, která lze do státní suverenity i bezpečnosti českých občanů promítnout podobně zásadním způsobem. List New York Times informoval 28. června o tom, že se USA a EU blíží dohodě o znění nové smlouvy, která by bezpečnostním složkám umožnila získávat informace o operacích provedených kreditními kartami, údaje o cestování i o tom, jak brouzdají po internetu lidé na druhé straně Atlantiku. Dosud USA získávají řadu těchto informací v rozporu s evropskými zákony. Uzavření předběžné dohody o elektronických vízech otevřelo také před pár měsíci českému ministerstvu vnitra cestu k jednání o zřízení střediska pro prověřování
teroristů, které by do USA posílalo požadované informace. Dohoda by měla být údajně podepsána do konce července. Od poloviny července mají probíhat vyjednávání také o mezinárodní smlouvě o prevenci a potírání závažné trestné činnosti, jejímž obsahem bude opět předávání informací. Konkrétní podoba smluv
i průběh jednání jsou však utajovány. A nikdo se zatím po nich ani neptá.
Filip Pospíšil