Hudební průmysl, jak jej známe, se potápí. Nic nového pod sluncem. Poslední ránu zasadila velkým vydavatelstvím opět britská alternativně-rocková skupina Radiohead, kterou provází aura inovátorů na všech frontách. Minulý týden její členové zveřejnili výsledky slavného, podle jejich slov zajímavého sociálního experimentu. Nejdřív své poslední album In Rainbows nabídli na webu ke stažení „za libovolnou cenu, jakou je kdo ochoten zaplatit“ (viz A2 č. 46/2007). Aspoň jednu penci zaplatilo více než 1,2 milionu lidí. Přidali luxusní 4diskový box včetně vinylu za 40 liber. Slušných sto tisíc prodaných kusů. A poté (s několikaměsíčním zpožděním) vydali i standardní CD. Neuvěřitelných 1,7 milionu prodaných nosičů. Více než předchozích dvou alb skupiny dohromady. Fungovalo by to u jiných skupin, které patří pod velké labely? Magnáti fonoprůmyslu kroutí hlavou a především se bojí to vyzkoušet. Asi tuší, že tato rovnice může fungovat jen při splnění určitě podmínky: zájem totiž bude pouze o hudbu, která neomrzí na jeden poslech.
Příbuzné články
K. O. Computer
Hudební kritici se dozvěděli o tom, že Thom Yorke z Radiohead chystá první sólové album, zajímavě zašifrovaně – z tiskové zprávy k filmu A Scanner Darkly (Temný obraz), kde jedna skladba z tohoto počinu poběží pod závěrečnými titulky. Tento filmový přepis snad …
Je tu někde Lochneska?
Festival Connect, který letos na přelomu srpna a září uzavřel britskou festivalovou sezonu, se nekonal v žádném velkém městě ani přilehlé aglomeraci. Vyrostl doslova na zelené louce uprostřed skotských hor v sotva třítisícovém městečku Inveraray.
glosa Jana Vávry
Anonymní umělec je svině. Je nevypočitatelný, lidem oblíbený, politikům nepohodlný. Třeba DJ Milan, který trefně spojil pražského radního Milana Richtera s Miloušem Jakešem, na obtíž byl (na YouTube přes 50 tisíc zhlédnutí). …