Pták roku
Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje od roku 1992 každoročně volbu Ptáka roku. Jejím posláním je upozornit na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybídnout veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně, zvýšit zájem o ptactvo a přírodu vůbec. Druh takto zvolený musí splňovat několik kritérií: měl by být veřejnosti sympatický, něčím by pro ni měl být zajímavý (například způsobem hnízdění); důležité také je, aby se s ním lidé mohli snadno setkávat, proto to často bývají například ptáci synantropní či ptáci žijící v zemědělské krajině. Rozhodně by to neměl být velmi vzácný ptačí druh či druh žijící skrytým způsobem života. Většinou se jedná o ptáka, který, ač není příliš vzácný, přesto je něčím ohrožen, a zaslouží si tak lidskou pozornost a pomoc. Důležité tedy je, aby tento druh bylo možné snadno sledovat (například jarní přílet či objevení se na hnízdišti) či dokonce se aktivně podílet na jeho ochraně (například stavba umělých hnízd, hnízdních podložek, vyvěšování budek, přikrmování apod.).
Zapojte se do nového projektu „občanské vědy“ (citizen science) – pomozte zmapovat nářečí českých ptáků roku 2011, strnadů obecných! Zpěv strnada obecného (Emberiza citrinella) tvoří poměrně jednoduchá a velmi snadno zapamatovatelná melodie, někdy žertovně přepisovaná jako cynické „Kéž by si, sedláčku, chcíp“. Tuto písničku však strnadi nepřednášejí všude zcela stejně, a proto lze ve zpěvu evropských strnadů obecných rozpoznat několik nářečí, která se liší výškou a délkou závěrečných slabik. Na webu ČSO (birdlife.cz, sekce Akce a kampaně – Pták roku) si prohlédnete strnada a mapu dosud získaných nahrávek a poslechnete si, jak jednotlivá nářečí znějí: důležitá je výška a délka (doba trvání) posledních dvou slabik. Uslyšíte zde ptáka, který zpívá nářečím označovaným BC, ptáka, jenž zpívá nářečím BE, a strnada s nářečím XB. V České republice dosud nikdo tyto dialekty nestudoval, ačkoliv se zdá, že hranice mezi hlavními evropskými nářečími by mohla procházet naším územím. Můžete se stát výzkumníky na dosud neprobádaném území, zaplňujícími bílá místa v mapách, a přitom nebudete muset dále než na okraj svého města či vesnice. Mezi autory došlých nahrávek vylosujeme výherce, kterého čeká dalekohled Vortex Diamondback 10 × 42.
Lucie Stejskalová
Mistrovství ČR v orbě 2011
Tatínek dvou dětských hrdinů knihy Bohumila Říhy Adam a Otka se v době jejich pobytu u příbuzných na sídlišti v Praze stal mistrem světa v orbě. Je to zatím jediná nám známá zmínka v české literatuře o této mezinárodní soutěži, která se poprvé konala v Kanadě roku 1953 (první mistrovství Československa bylo o deset let později). Pokud čtenáři A2 vědí o dalších zmínkách v literatuře, filmu či dalších uměleckých oborech, nechť laskavě informují Společnost pro orbu České republiky (The Czech Ploughing Organization), člena WPO (World Ploughing Organization, Světové společnost pro orbu), na adrese [email protected] nebo Společnost pro orbu ČR, Těšnov 17, 117 05 Praha 1. Zároveň si dovolujeme oznámit, že do 9. září 2011 se lze přihlásit na 38. mistrovství ČR v orbě, které se koná 24. září 2011 na pozemcích Agrodružstva Postoupky u Kroměříže, a to v kategoriích: Klasické dvouradličné pluhy, Otočné dvouradličné pluhy, Otočné čtyřradličné pluhy, Orba s koňmi – klasické pluhy a Orba s koňmi – otočné pluhy. Přihláška a další informace: orba-cr.cz.
Aleš Malý