Ad Nulová mzda (A2 č. 23/2011)
Tento článek, tak jak mu rozumím, je na pokraji zvrácenosti. Umělci chtějí za to, že vystavují, peníze. Chtějí peníze za svou propagaci. Je to totéž, jako kdyby se „zámečnictví Novák" rozhodlo prezentovat své výrobky. Státem podporovaná galerie, v tomto případě „prezentovna", poskytne prostory, grafiky, kurátora a uklízeče a potom zaplatí panu Novákovi za ochotu vystavovat. Místo líčení neutuchajícího rozhořčení, které mnou cloumá, nabízím řešení. Podívejte se, jak podobný problém vyřešili v devatenáctém století ruští malíři, kteří si říkali peredvižniki. Zdálo se jim, že pět procent z honorářů za prodej obrazů, které si účtovala petrohradská Akademie za poskytnutí výstavních sálů, uklízeče atd., je moc, a tak vzali další organizaci do svých rukou. Na své náklady hledali levnější výstavní prostory, sami byli svými kurátory a grafiky, sami prodávali lístky a uklízeli. Vystavovali i v zahraničí. Asi se jim to vyplatilo, protože jim to vydrželo několik let a většině z nich se dostalo uznání (a peněz). I já přeji současným umělcům spoustu peněz, jak to dokázali někteří peredvižnici, s jedinou poznámkou. Nepřeji si, aby dostávali peníze z mých daní. Nechť si peníze vydělají stejně jako já (nebo pěredvižnici) prodejem své pracovní síly. Když jejich díla budou tak kvalitní, že před jejich dveřmi budou zástupy zákazníků, budou žít v dostatku a budou moci tvořit svobodně. Ze srdce jim to přeji, ale zdá se, že dosud tomu tak není.
Jiří Mikeš
Příliš zdaněné knihy
Dne 6. listopadu 2011 schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky senátem zamítnutý zákon o dani z přidané hodnoty, který sníženou sazbu daně z přidané hodnoty (a tedy i sazbu pro knihy) od roku 2012 zvyšuje na 14 procent a od roku 2013 na 17,5 procenta. Poslanci parlamentu nakonec dali přednost stranické disciplíně a nevzali v potaz názor více než 162 000 voličů, kteří podpořili Výzvu na obranu knih (organizovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů), ani konkrétní argumenty týkající se vážných důsledků jakéhokoli dalšího zvýšení DPH na knihy a tiskoviny, jimiž je zásobovala odborná veřejnost. Učinili tak přesto, že analýza ministerstva financí stejně jako analýza českých knihkupců a nakladatelů ukazuje, že zvýšení DPH na knihy nepřinese do státní pokladny prakticky žádný relevantní příspěvek. Česká republika se tak připojuje k Bulharsku, které je dnes jedinou zemí v Evropské unii, která nepodporuje vlastní knižní produkci, zatímco naprostá většina Evropy vyjadřuje přesvědčení o významu knih pro celou společnost a růst jejího potenciálu.
Zvýšení daňové zátěže se negativně odrazí na struktuře knižního trhu a prohloubí ještě více úbytek českých čtenářů, jehož jsme svědky v posledních letech. Knihkupecká síť bude zejména na malých městech řídnout. Do potíží se dostanou i malá a specializovaná nakladatelství, která zprostředkovávala onu tak potřebnou pestrost knižní nabídky. Mnohé náročnější knižní projekty budou muset být pozastaveny či zcela zrušeny. Zvýšení DPH tak ztíží přístup občanů ke knihám a následně poškodí rozvoj vzdělanosti a konkurenceschopnosti celého národa, protože knihy a čtení jako takové jsou ničím nenahraditelným prostředkem vzdělávání a intelektuální kultivace. Zvýšení daně dopadne nejtíživěji na učebnice, odborné a překladové knihy, dojde tím k fatálnímu zúžení spektra knižní produkce.
Představenstvo Svazu českých knihkupců a nakladatelů
Omluva
V článku Filipa Pospíšila Queer zábava (A2 č. 22/2011) jsme zanechali chybu. Distribuční kanál v textu zmiňovaných časopisů se nazývá Rhomb Zines Prague, nikoli Rhom Zines Prague. Omlouváme se.
–red–