došlo

Ad Realita dolehne na většinu lidí (A2 č. 1/2012)

Děkuji za velmi zajímavý článek docentky Švihlíkové. Rád bych ale dodal, že by s termínem „politická ekonomie“ měla zacházet opatrněji. Jistěže jej lze chápat jako spojení politiky a ekonomiky v jeden celek. Sám terminus technicus „politická ekonomie“ se historicky vyvinul jako synonymum pro národohospodářskou teoretickou ekonomii. Byl odvozen od řeckého „oikonomikos“, tedy nauky o hospodaření (otrokářského) domu – v podstatě tedy o podnikové ekonomice.

Když novodobí ekonomové 18. století hledali pro svoji ekonomickou teorii vhodný název, zvolili termín „politická ekonomie“ – tedy nauka o hospodaření společného „domu“ občanů obce (polis) – jako termín pro hospodaření městského státu, v přeneseném slova smyslu celostátního národního hospodářství. Termín „political economy“ byl až později nahrazen termínem „political economics“ (viz název nejstaršího prestižního ekonomického teoretického časopisu The Journal of Political Economy).

Výše uvedený – jistě možný – výklad termínu „politická ekonomie“ jako spojení politiky s ekonomikou skrývá jedno nebezpečí. Ve studentech ekonomie vytváří dojem, jako by před rokem 1989 byla ekonomická teorie vykládána politicky a ideologizována, zatímco dnes se učí jakási čistá, nepolitická, ne­­ideologická teorie. To samozřejmě není pravda, ekonomická teorie vždy měla, má a mít bude ideologická východiska. To samo o sobě není na závadu, pokud ideologická zabedněnost nezabrání hledání objektivních vědeckých poznatků. Že tomu tak bohužel bylo před rokem 1989 a v opačném gardu se to děje dnes, je samozřejmě smutné konstatování. Výsledky vidíme už léta letoucí všichni kolem sebe.

Ing. Vojtěch Netík, CSc.

 

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

Vážení přátelé,

přijďte se podívat na 22. podzimní knižní veletrh! Bude se konat 19. a 20. října 2012 a asi se divíte, proč Vás na něj zvu už teď. Hrozí totiž, že to bude poslední knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Podle článku uveřejněného v regio­nální příloze MF Dnes 23. 1. město nekoupí Kulturní dům Ostrov, protože „rozpočty by koupě i následný provoz a technické zhodnocení objektu neúměrně zatížily“. (…) Znamená to, že některé peníze jsou těžší než jiné? Že na radnici nerozhodují zvolení zastupitelé, ale úředníci? Že kvůli doporučení jednoho úředníka budou občané Havlíčkova Brodu připraveni o taneční, plesy, koncerty… a také o Podzimní knižní veletrh? Když město teď budovu nekoupí, koupí ji někdo, kdo tam s největší pravděpodobností nebude chtít provozovat kulturní akce, a město přijde o jediný velký sál, který má k dispozici. Když veletrh v roce 1991 začínal, nikdo nevěřil, že se podaří, aby do Havlíčkova Brodu vůbec někdo přijel. Podařilo se – Podzimní knižní veletrh se stal druhým největším českým knižním veletrhem. (…) Pokud Vám na Podzimním knižním veletrhu záleží a sdělíte to havlíčkobrodským zastupitelům (adresa radnice je [email protected]), třeba městští úředníci svůj zvláštní postoj k prodeji Kulturního domu Ostrov změní. A pokud mi tu zprávu pošlete v kopii (na adresu [email protected]), nabízím Vám na 22. podzimní knižní veletrh vstupenku zdarma – jako malé poděkování za velkou pomoc. A na veletrh v roce 2013 taky – pokud se uskuteční.

Markéta Hejkalová, pořadatelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě