close search

Opustit blízké, starat se o cizí

Proč potřebujeme zlepšit situaci v oblasti péče?

Péče je kvůli stárnutí populace stále palčivější téma. Většinou ji vykonávají ženy, je špatně placená, nebo dokonce zadarmo. Jak společnost naloží s oblastí, která se týká všech? Dokážeme ji konstruovat tak, aby naše životy nekončily ve velkých odosobněných institucích?

Ilustrace Pavel Karous

Evropa stárne. Není to jediný problém, kterému lidstvo v současné době čelí, představuje nicméně výzvu: jak bychom mohli zorganizovat naše životy i celou společnost, abychom žili spokojeně a pokud možno důstojně nejen v dospělém reprodukčním období, ale i v dětství a ve stáří? V budoucnu budou navíc hrát roli faktory, které neumíme v tuto chvíli dobře odhadnout. A některé z nich si nedokážeme ani představit. Velmi pravděpodobně mezi ně bude patřit masová imigrace z částí světa, kde nebude možné kvůli klimatické krizi žít, války, důsledky klimatických změn v našem regionu a možná i změna společenského uspořádání. To aktuální – tedy neoliberální kapitalismus – působí čím dál sebedestruktivněji a zdá se, že je na konci svých sil.

Uvažovat v tuto chvíli o ideálních modelech společenského uspořádání se může jevit jako snaha odtržená od reality. Jenže ať už se bude dít cokoli, budeme žít, rodit se, stárnout a umírat. V době možných zvratů tedy budeme potřebovat co nejsilnější solidární sítě.

Ústavy a domácnosti

V současné době odcházejí z domovů jen v Evropě miliony lidí: opouštějí vlastní rodiny, rodiče i dětí, aby si vydělali peníze v jiné zemi. Část z nich hledá uplatnění v oblasti péče, což znamená, že opouštějí blízké, aby se starali o cizí. Tato práce…

Článek je přístupný předplatitelům*kám.


Pro pokračování se přihlaste.

Nebo si můžete zakoupit jednotlivé číslo A2
(nejprve je potřeba se registrovat).

Prohlédněte si naše
možnosti předplatného.

Newsletter Ádvojky přímo do vaší schránky

odebírat newsletter A2 arrow straight blue icon
banner newsletter image