par avion

Liberální berlínský deník Die Welt přínesl ve vydání z 9. ledna článek o německé křesťanskodemokratické ministryni pro rodinu Ursule von der Leyen, která převzala patronát nad „prapodivným“ kongresem. To jí vyneslo kritiku především z řad Zelených. Křesťanský kongres Christval 2008, který se koná již popáté, je akcí určenou především pro mladé křesťany evangelikálního zaměření. Mimo jiné letos nabízí seminář s názvem Rozumět homosexualitě – cesty ke změně. Podle informace pořadatelů jde semináři o to objasnit „příčiny a ukázat konstruktivní cesty, jak se zbavit homosexuálních sklonů“. Organizátorem akce je Německý institut pro mládež a společnost, který patří pod poměrně radikální spolek Ofenzíva mladých křesťanů. Jakmile se poslanci Zelených dozvěděli, že je ministryně von der Leyen, která si v církevních kruzích vysloužila pověst důsledné a odvážné političky, patronkou kongresu, na kterém je zcela nepokrytě nabízena léčba homosexuality, okamžitě bili na poplach. Vyzvali ministryni, ať se rychle od „křesťansko-fundamentalistických léčitelů homosexuálů“ distancuje. Od jejího ministerstva požadovali, ať prosadí zrušení semináře anebo odřeknutí patronátu Ursuly von den Leyen. Na „ministerstvu rodiny“ uznali, že by mohl být s takto kontroverzní záležitostí problém. Ústy mluvčího bylo sděleno, že se pečlivě prošetří, o co že na semináři vlastně jde a kdo přesně za ním stojí.

 

Bezbranného muže, schouleného na zemi, surově zkopali dva mladíci ve věku 17 a 20 let. V důsledku útoku utrpěl 76letý důchodce těžká poranění hlavy a krvácení do mozku. Záběry tohoto incidentu, pořízené kamerou mnichovského metra, před Vánoci šokovaly celé Německo. Vlna pozdvižení zapříčinila debatu na téma „co s cizinci-násilníky“. Jeden z mladíků byl totiž Řek a druhý Turek. Mnichovská Křesťansko-sociální unie CSU případ využila pro předvolební kampaň. Reportáž internetového Spiegel-online z 9. ledna ukazuje volební plakáty, na kterých je scéna ze zmíněného brutálního přepadení – muž na zemi, do něj kope zakuklená postava. Na plakátu je rovněž zřetelný nápis „abyste nebyl další…“ a „co zde platí, je bezpečnost Mnichova – žádné slitování s násilníky“. Kandidát na mnichovského primátora v nadcházejících komunálních volbách Josef Schmid sdělil, že se tento volební plakát bude vylepovat po celém Mnichově. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Tato instrumentalizace lidského utrpení byla označena za „nejhlubší bod, kam mohla klesnout politická kultura“. Sociální demokraté požadovali okamžité stažení plakátu. Je podle nich „absolutně primitivní“ a navíc má vzbudit u voliče podezření, že na mnichovské radnici, které dominuje sociální demokracie, sedí lidé, kteří jsou vůči zločinu nedůslední. Dílo, které svou kompozicí připomíná plakáty radikální pravice, se však podle CSU jen snaží ujistit voliče, že s CSU bude v Mnichově o dost bezpečněji.

 

Nedělnímu FAZ ze 6. ledna udělil rozhovor klávesista skupiny Rammstein Christian „Flake“ Lorenz. Podle redaktora Petera Richtera je to „ten hubený s brýlemi mezi kulturisty“. Flake hovořil především o svém punkovém mládí v komunistickém východním Německu. Rammstein byl založen roku 1994 v Berlíně – všichni jeho členové se narodili v NDR. Flake byl v dobách NDR členem kapely Felling B, první punkové skupiny, jíž bylo dovoleno natočit profesionální desku. Podotýká, že to tehdejší konzervativní rockeři v disentu dost špatně snášeli a že jim, pankáčům, dost nevybíravě dávali najevo své pohrdání. Na otázku, zda to „muselo být“, že jako muzikanti padali tehdy pravidelně opilí z pódia, popisuje Flake průběh dne punkového muzikanta v NDR. Ráno v den koncertu se sešli a pili. Cestou na místo „pomalým autobusem“ v pití pokračovali, stejně tak jako při stavbě pódia. Když začal koncert, většinou bylo nutné zavolat záchranku. Podle Flakea byla ovšem nadměrná konzumace alkoholu politickým činem. „Jediná opoziční skupina, která se v NDR dala brát vážně, byli bluesáci, kteří se setkávali a pili pivo.“ Feeling B se proslavila songem Být v bezvědomí nemusí být ztráta (Ohne Bewusstsein muss kein Verlust sein). K založení Rammsteinu došlo podle Flakea ve chvíli, kdy „už nechtěli být legrační“. „Řekli jsme si, že otočíme o 180 stupňů a budeme extrémně disciplinovaní.“ Flake se snaží živit pověst Rammsteinu jako kultovní a klíčové kapely, která se vyhýbá punkovým excesům. Na otázku, jestli se v šatně Rammsteinu objevují před koncertem činky, odpovídá jednoznačně pozitivně. „Když jdete na pódium nahoře bez, musí to nějak vypadat. Jen já nevzpírám. Jsem spíše skurilní.“

 

Internetové vydání týdeníku Focus z 9. ledna informuje o způsobu, jakým se ekologičtí aktivisté z organizace Robin Wood v Drážďanech rozhodli zamezit stavbě mostu přes Labe. Se stavbou již souhlasili občané města v referendu. Kvůli mostu však Drážďany zřejmě přijdou o titul kulturního dědictví UNESCO, jelikož prý most naruší jedinečný charakter labského údolí. Již šest týdnů sedí aktivisté z organizace Robina Wooda v koruně starého buku, který má mostu padnout za oběť. Vždy po dvou či po třech, srkají čaj z termosek, čtou si nebo spí. Podle nich Drážďany most, po kterém má vést čtyřproudá silnice, nepotřebují. Svým činem chtějí přimět „tvrdohlavé politiky“, aby jejich názor sdíleli. Za několik dní má být ovšem strom pokácen. Šéf aktivistů, geograf Alexander Gerschner, říká, že se odpůrci mostu ovšem nevzdají bez boje.

Z německého tisku vybíral Martin Teplý.