S humbukem uvedlo Hudební divadlo Karlín ve spolupráci s Ta Fantastikou premiéru Carmen. V programu se primátor Pavel Bém a radní pro kulturu Milan Richter rozplývají, jaké je Carmen umění a jak příkladně se nad jedním projektem sešla příspěvková organizace se soukromým subjektem. Otázkou, co je umění, se zabývalo, zabývá a zabývat bude mnoho filosofů, estetiků, uměnovědců i umělců; politici mají jasno. Vrcholní představitelé radnice nás přesvědčují, že uměním je průzračně komerční muzikál, v němž pěkně zpívá Lucie Bílá, v kleci se projedou vystresovaní lvi (proti čemuž by se měli ohradit ochránci zvířat) a z kašírované kašny stříká krvavá voda. A tím veřejně lžou, protože z Carmen, byť umně udělané, dělají něco, co není, bez ohledu na to, jak dlouho diváci aplaudují ve stoje. Slávu „prestižního pražského divadla“ a jeho umění šíří magistrát dál – „senioři, učitelé, policisté a další, kteří pracují ve veřejném zájmu“, informuje na svém webu, dostanou zdarma lístky mj. právě na Carmen. Město neváhá zaplatit Karlínu za 5500 lístků na 6 představení 3,1 milionu korun z rozpočtu.
Příbuzné články
Body & Eros v Benátkách
V souvislosti s benátským bienále se dozvídáme hlavně o Biennale Arte, bienále umění. Již popáté má však také taneční část, a to (navzdory názvu) každoročně. Biennale Danza, mezinárodní festival současného tance, se letos konal ve druhé polovině června. Téma Body & Eros …
glosa Jany Bohutínské
Zdálo se, že postupná likvidace Činoherního studia (ČS) v Ústí nad Labem, jak jsme psali v A2 č. 5/2008, byla odražena. Ale úder se vrací – s novou strategií. Rada města se na jednání 19. 6. usnesla na založení obecně prospěšné společnosti Činoherní divadlo (ČD) města…
glosa Jany Bohutínské
Ministr kultury Václav Jehlička navrhl, aby byl součástí nového občanského zákoníku institut manželství téměř na doživotí. V Evropě sice nic takového dávno nenajdeme, ale inspirovat se prý můžeme v Louisianě, Arkansasu či Arizoně, kde mimochodem zrovna…