Ad Poezie a eschatologie (A2 č. 1/2012)
Domnívám se, že na intelektuální úrovni konec světa není téma. Debata o konci světa je nutně spekulativní. Konce světa přicházejí jen proto, že si je lidé vědomě nebo nepřiznaně přejí. Tahle přání a skryté touhy vyvěrají vždy z nějaké neutěšené stávající reality, kterou lidé trpí a ve které neumějí nebo nechtějí žít, a přitom nedokážou artikulovat ani rozeznat ve své realitě nic, co by ji mohlo činit snesitelnější nebo ji pozitivně změnit. Proto pak začínají myslet a jednat naprosto iracionálně. Očekávání konce světa nejen že neřeší zoufalou lidskou situaci, ale vzdalováním se od bezprostřední lidské situace jako takové prohlubují její zoufalství. Historická lidská zkušenost nezná nikoho, kdo by byl nastalým koncem světa v té či oné podobě jakkoli spasen nebo existenciálně podstatně vykoupen. Každý, kdo na politické nebo sociální úrovni vážně mluví o konci světa, připravuje půdu pro šílenství. V této podobě musím debatu o konci světa odmítnout, protože každá konkrétní zoufalá lidská situace vyžaduje konkrétní lidské řešení, ať už na mikro nebo makroúrovni.
Na druhé straně každá poezie se svým způsobem nachází na konci světa a je jakýmsi rozpřažením mezi světy. Každá poezie generuje transcendenci. To je ale velmi jemné předivo, velmi subtilní poznání, které opravdu nějak přesahuje fyzickou realitu jako takovou a jistěže ji přitom také obsahuje, vstřebává, ale i utváří a snad i tvoří. Ale na tuto jemnohmotnou dimenzi se nikdo nemůže a nesmí normativně odvolávat, protože sama nenabízí konkrétní pravidla a nedisponuje takovými, která by mohla vést k jakémukoli objektivnímu zlepšení konkrétní lidské situace. Tato jemnohmotná „vyšší“ sféra (možná prostě jen mystické poznání…?), kterou poezie dokáže zprostředkovat, skutečně leží na konci světa, a proto působí skrytě, jinak, nezjevně, a nikoli bezprostředně. Nejsem pozitivista a materialista, i když i taková materialistická filosofie má svou duši, a tak s úvahou Jakuba Řeháka i nějak souzním, ale myslím, že je potřebné zdůraznit sociální aspekt očekávání nebo vyvolávání jakéhokoli konce světa – je koneckonců nezanedbatelný.
Kamil Bouška
Ad Raději nebýt (A2 č. 1/2012)
Zajímavé a legrační, o to víc, že profesor Benatar vede katedru filosofie na Univerzitě v Kapském Městě, a tak ho rozplozování (jež produkuje nové studenty) svým způsobem živí. Když ale pominu známé problémy koherence utilitaristické etiky (jejíž vysušenou stavbu zbourá libovolná jedna věta z Nietzscheho), nedokážu odolat tomu zmínit poměrně značnou neoriginalitu Benatarových koncepcí. Takhle naráz mě napadají tři takřka totožní „předchůdci“. V prvé řadě je tu původní buddhismus, v němž např. instituce mnišství neměla vytvářet třídu, která by se modlila za ostatní, ale směřovala k potlačení rozmnožování, jež bylo chápáno právě jako rozmnožování utrpení. Jako druhý je Pozdnyšev z Tolstého Kreutzerovy sonáty, který hlásá takřka to samé, až na to, že místo utilitarismu mu poskytuje backround pro vyhynutí lidstva na základě nekopulování svébytně upravené křesťanství. A jako poslední jsou romány Michela Houellebecqa, konkrétně nejvíc Možnost ostrova, v které se taková vize přímo uskutečňuje. Have A Nice Apocalypse!
Matěj Metelec
Bohemistická stipendia 2012
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., vyhlašuje nové kolo podání žádostí o krátkodobé studijní pobyty na rok 2012. Studijní pobyt má zpravidla rozsah jeden měsíc a je určen pro zahraniční badatele. Žádosti je možné podávat v elektronické podobě do 27. ledna 2012 na adresu zástupce ředitele ústavu, Mag. Dr. Michaela Wögerbauera, [email protected] (T +420 222 828 144).
Novinářská cena
Dovolujeme si vám připomenout, že už jen čtyři týdny můžete přihlašovat nejlepší žurnalistické práce do soutěže Novinářská cena 2011. V letošním ročníku soutěže jsme pro vás připravili speciální cenu Googlu za inovativní profesionální žurnalistiku, do které můžete nominovat komplexní online projekty, např. volební či povodňové speciály a jiná zvláštní online pásma odrážející aktuální dění ve společnosti. Další novinkou je také rozdělení kategorií na psanou a audiovizuální žurnalistiku, čímž dáváme větší prostor televizním a rozhlasovým příspěvkům. Do 31. ledna 2012 můžete zasílat příspěvky do jedné z deseti kategorií a soutěžit o prestižní ocenění spojené s finanční odměnou. Neváhejte a nominujte příspěvky do letošního ročníku soutěže! Informace, jak se přihlásit, najdete na www.novinarskacena.cz.
Lucie Laštíková a Marie Peřinová, koordinátorky soutěže Novinářská cena 2011