Spisovatel Arthur Koestler strávil v Palestině a Izraeli v souhrnu několik let. Budování židovského státu i úskalím konfliktu, který provázel jeho vznik, se věnuje v knize Příslib a naplnění. Autor svou kritiku míří především na britskou mandátní správu, ale i některé počiny sionistického hnutí. V jeho analýze ovšem schází pohled palestinských Arabů.
Arthur Koestler (viz A2 č. 13/2023) se proslavil především románem Tma o polednách (1940, česky 1992), v němž jako jeden z prvních beletristickou formou demaskoval psychologické procesy, které způsobovaly, že během stalinského teroru i zcela nevinní lidé velmi často spolupracovali na vlastní záhubě. Mnohem rozsáhlejší část jeho díla ale tvoří texty autobiografické nebo ty, které by se daly označit za literaturu faktu. Po trojsvazkových pamětech a knize Španělský testament (1937, česky 2023), v níž autor zúročil své působení ve španělské občanské válce, vyšla v češtině kniha Příslib a naplnění (Promise and Fulfilment, 1949), která rozebírá dění v Palestině mezi lety 1917 a 1949.
Psychosomatická interpretace
Autor zde používá podobnou metodu jako v případě Španělského testamentu: v první části obsáhle líčí pozadí událostí, díky nimž mohl veskrze romantický záměr vzniku židovské domoviny vůbec nabrat konkrétní obrysy, ale také nezbytný kontext související s výkonem …