#02/2025

japonská (pop)kultura

editor
Vydání: 15/1/2025
editorial

Patřím ke generaci, pro kterou Japonsko bylo až nereálným světem – říší patřící spíše do budoucnosti či do žánru science fiction. Když jsem coby teenager v devadesátých letech četl kyberpunkové povídky a romány Williama Gibsona a dostával se k prvním střípkům japonské popkultury, tento přízračný obraz jen sílil. Donekonečna jsem si na videokazetě přehrával asi minutový úryvek z proslulého anime Ghost in the Shell, který se mihl v jakémsi pořadu na ČT2, a měl jsem pocit, že víc z něj nikdy neuvidím. Do značné míry stereotypní představa Japonska coby exotické hypertechnologické velmoci v osmdesátých a devadesátých letech opanovala mysl mnoha Evropanů. Jaké je ale skutečné, dnešní Japonsko? A kolik z našich představ o něm jsou jenom mýty? To jsou otázky, kolem nichž vznikalo toto číslo Ádvojky.

Japonsko je často vnímáno buď jako poklidný svět zenu a samurajů, nebo zcela kontrastně právě jako kinetický mumraj živený vyspělými technologiemi a společenskými neurózami. Obojí se stále v západní představivosti objevuje. Příkladem může být poslední film Wima Wenderse Dokonalé dny, který ukazuje život uklízeče tokijských toalet, jako by šlo o pohled do zenové zahrádky, kde všednodenní pracovní úkony mají povahu meditace. Mánie po japonských kulturních statcích z přelomu tisíciletí, kdy začala na Západě růst obliba mangy a anime a japonské artové snímky zaplavovaly soutěžní sekce nejprestižnějších filmových festivalů, už ovšem pominula. Manga je běžnou součástí poliček knihkupectví a autoři ceněných festivalových dramat jako Hirokazu Koreeda dnes točí seriály pro Netflix.

Témata mnohých čísel máme vymyšlena dlouho dopředu, japonské však vzniklo spontánně. Když se loni na podzim hned několik tuzemských publicistů vydalo do Japonska, byl to dostatečný impuls k tomu, abychom se na fenomény i stereotypy spojené se „zemí vycházejícího slunce“ podívali. Páteří tohoto čísla jsou pohledy Antonína Tesaře a Lukáše Jiřičky, kteří v reportážně­-esejistických článcích konfrontují to, co o Japonsku po dekády četli nebo o čem sami dříve psali, s dnešní realitou. Jiřičkův osobní text ukazuje, že do Japonska se stále dá odjet za prožitkem trochu jiného času, bloumat v klášterech a zahradách a nechat se oslňovat tradičním divadlem, a přitom se ta zkušenost nutně tolik neliší od návštěvy noisového koncertu v malém undergroundovém klubu. Tesař se zamýšlí nad obrazem Japonska jako technologické velmoci a nad tím, jak se vztah k technice proměňuje. Rozporuplný a unikavý svět japonské (pop)kultury není jistě možné zachytit v několika článcích. Ale pokoušet se znovu a znovu nahlédnout do míst, kde se v moderních dějinách neustále, intenzivně a v rozmanitých podobách střetával Východ se Západem, smysl má.

komentář

Vzpomínka místa - slepá v kopřivách

Znovuobjevování filmu

literatura

Laponský rybolov

Mezi Labem a Tokiem

Skeptická próza Jóko Tawady

Neurózy, porno, avantgarda

Obskurní poetika Šintaróa Kaga

Papírová droga

Vzestupy a pády mangy

Pytlácká autofikce z Posázaví - literární zápisník

Učinit svou mysl živou obětí

H. P. Lovecraft podle Michela Houellebecqa

V těle z jedniček a nul

...
film

Steampunk s antickými motivy

O japonských vlivech ve fantasy seriálu Arcane

...
divadlo

I wish I was special…

17. ročník mezinárodního divadelního festivalu Boska Komedia

hudba

Slova tělu, hudba nebesům

Nahrávky inspirované Hildegardou z Bingenu

výtvarné umění

Řez obrazem Rudolfa Wackera

Zkoumání odkazu malíře rakouské nové věcnosti

galerie
esej

Říše retrofuturismu

Slabí roboti a hyperstárnutí v současném Japonsku

rozhovor

Ve válce dnes můžete být kýmkoli

S Andrewem Hoskinsem o válečnictví v digitální éře a nebezpečí AI

beletrie

Zahrada zkraje zimy

 

společnost

Budeme si pamatovat všechny?

Queer touha za holokaustu v knize Anny Hájkové

...

Cancelled Culture

Zpráva o stavu nezávislé kultury v Berlíně

Jori óku no hikari!

Cestopisná zastavení v Japonsku

Kdo pojistí naši budoucnost? - ultimátum

Národní vědomí a dělníci

Česká a německá sociální demokracie v Předlitavsku

Proč se dnes zabývat teologií?

Nad novou knihou religionisty Jana Motala

Zvolit si perspektivu

Od Palestiny k Izraeli podle Arthura Koestlera

minirecenze

Body Meat: Starchris

...

Chagall

...

Kočičí odysea

...

Marek Dobrý: Milostný chorobopis nekonečného dospívání

...

Paolo Cognetti: Dole v údolí

...

Petra Klabouchová: Ignis fatuus

...
eskalátor

eskA2látor 1

...

eskA2látor 2

...

eskA2látor 3