Festival Trať, propojující experimentální hudbu, divadlo a výtvarné umění s architekturou nádražních budov, se letos uskuteční už posedmé, tentokrát v sýpce u hlavního nádraží v Hradci Králové. O aktuálním ročníku, ale i o historii a budoucnosti festivalu jsme hovořili s dramaturgem hudebního programu Antonínem Závodným.

Antonín Závodný. Foto z osobního archivu
Třetí červencový víkend proběhne sedmý ročník festivalu Trať. Jak festival vznikl a co je jeho cílem?
První ročník byl výsledkem středoškolského projektu skupiny přátel z Pardubic, kteří chtěli využít prostor kina v budově pardubického nádraží. A protože se festival vydařil, rozhodli jsme se na něj následující rok navázat v nádražní budově v Ústí nad Orlicí. Členové týmu v tu dobu studovali na různých místech v ČR a nádraží pro ně symbolizovala průsečíky jejich trajektorií. Záměrem byla krátkodobá revitalizace společenského a kulturního významu míst, která se postupně stávají opuštěnými. Pravidlem je kočovnost – chceme festival pořádat každý rok na jiném místě, což je samozřejmě značně limitující kvůli kapacitám, bezpečnosti a domluvě s majiteli či správci budov. Na druhou stranu to ale přináší spoustu nových příležitostí a neobvyklých zážitků.
Dramaturgickým cílem hudebního programu je představovat nové tvůrkyně a tvůrce z experimentální elektronické a elektroakustické scény. V posledních třech letech jsme se snažili zvát i projekty ze zahraničí, které tu předtím ještě nehrály. Program festivalu volně přechází mezi různými žánry a nebojí se velkých stylových skoků. Naším záměrem je i přilákat publikum na zajímavá místa v menších městech, cílem není dělat festival v Praze nebo Brně. Jedním z efektů tohoto přístupu je…Článek je přístupný předplatitelům*kám.