close search

Kdy máme dost?

S Ondřejem Vavrečkou o pokroku, trhlinách i naivitě

Výtvarník, hudebník a filmař Ondřej Vavrečka se v novém filmu 1+1+1 svou typicky hravou, kolážovitou formou staví k otázkám pokroku, akumulace i vzdoru vůči systému. Mluvili jsme s ním o tom, zda jsou jeho snímky politické, proč je existence tvůrčí, či jak nás mohou inspirovat lišejníky.

Ondřej Vavrečka. Foto Karel Šuster

Kdysi jste svůj přístup k tvorbě popsal tak, že nechcete hovořit o něčem, ale přímo něčím. Čím tedy?

To je dobrá otázka. Chci – a proto filmy i výtvarné umění dělám – vyprávět sám sebou. Proč zrovna já? Mám nějaké privilegium, toho jsem si vědom, zároveň se s touto svobodou pojí jak volnost, tak odpovědnost. Vzniká extrémně hodně filmů a já cítím odpovědnost k tomu, kdo se dívá. Já jim beru čas. Z té pozice, kam jsem se dostal a která není zcela mým přičiněním. Tu odpovědnost cítím víc a víc. V rámci umění si mohu dovolit všechno, ale zároveň si toho můžu dovolit hrozně málo. Je to podle mě princip, který je univerzální, a bylo by fajn, kdybychom se jím všichni řídili.

Ve snímku 1+1+1 řešíte stinné stránky pokroku. Padne tam klíčová věta: „Nikdy nevíte, kdy máte dost.“ Jak dilematu akumulace, jež má osobní i obecný rozměr, čelit?

Každý den děláme tisíce rozhodnutí a pohybujeme se na nějakých třech základních úrovních: osobní, komunitní a celoplanetární. Myslím si, že je dobré se u všech rozhodnutí, která děláme, zeptat, jak se dotýkají všech těchto rovin. Jak poznat, kdy máme dost? Myslím, že je třeba…

Článek je přístupný předplatitelům*kám.


Pro pokračování se přihlaste.

Nebo si můžete zakoupit jednotlivé číslo A2
(nejprve je potřeba se registrovat).

Prohlédněte si naše
možnosti předplatného.

Newsletter Ádvojky přímo do vaší schránky

odebírat newsletter A2 arrow straight blue icon
banner newsletter image