Zemí, kterou můžeme prohlásit za porodnici obrovského počtu elektronickohudebních projektů, je bezpochyby Norsko. Nejaktuálnějším výstavním exponátem je kapela Ralph Myerz & The Jack Herrren Band. Po nečekaně strhujícím koncertě na táborské Love Planet se tihle tři chlapíci vracejí na místo činu. Dvacátého sedmého října se na ně můžeme těšit v pražském Abatonu.
Bergen, Norsko. Z útrob tohoto poklidného přístavního městečka pochází hned několik zajímavých projektů. Většinou se píše o Röyksopp a Kings Of Convenience. Norské podnebí prospívá také čisté elektronice – zmiňme třeba Rotoscope, frenetické „konzervatoristy“ Jaga Jazzist či nejúspěšnější drum’n’bassový živý projekt současnosti Future Phropecies.
V roce 1997, kdy Prodigy vydávají přelomovou desku The Fat Of The Land, se v Norsku oslavovalo. V rámci bergenského festivalu si totiž po boku DJe a producenta Erlenda Sellevolda (jak poznamenává kapela – „pro vás jen pan Ralph Myerz!“) zahráli perkusisté Thomas Lonnheim a Tarjei Strom. Z původně jednorázového projektu se po velkém úspěchu stala regulérní kapela.
A teď k tomu roztodivnému názvu. Filmoví nadšenci už vědí, ostatní zatím jen tuší. Všestranný elektronik Sellevold (na koncertě ho nepostřehnete, prý se stydí a pořád je schovaný za mašinkami), který stojí za chytlavým podkladem všech písní kapely, si zvolil přezdívku podle amerického režiséra Russe Meyera, autora mnoha víceméně zapomenutých béčkových softporn. Bubeníci Lonnheim a Strom zase použili jména Meyerova dvorního kameramana Jacka Herrena. Tihle dva filmaři sedmdesátých let dokonale sedí k jejich vypiplanému retrosoundu.
Když má kapela jméno, k úspěchu jí schází jen jedna věc – velký hit. V roce 1999 nahrávají svůj první DIY (z anglického Do It Yourself – udělej si sám) dvanáctipalec A Special Morning. Všech tři sta kopií zmizelo během chvilky, ovšem na singl s podpisem Ralph Myerz & The Jack Herren Band si musel svět ještě chvíli počkat. Ten okamžik přichází v magickém roce „2000 aka Y2K“, kdy se na zavedeném labelu Telle Records (začínali tu třeba zmiňovaní Röyksopp) objevuje sedmipalcová deska s názvem Nikita. Písně si všimli jak reklamní poradci automobilky Volkswagen, kteří ji ihned umístili jako podklad do televizního spotu, tak laická a odborná veřejnost. „Myerzům“ se otevřely dveře do velkého hudebního světa – podepsali nahrávací smlouvu se zámořským Norton Emperor Records.
Sellevold, Lonnheim & Strom začínají pracovat na debutovém albu. Jako malý závdavek pro nedočkavce lisují v roce 2002 A Special EP. Tohle čtyřskladbové cédéčko obsahuje remake Nikity, posazený do poklidného chill-outu, a také mazlivý track jménem Clouds.
Dvacátý květen 2003 se zapsal do hudební historie velkým růžovým písmem. V obchodech se objevuje evropská mutace debutu skupiny A Special Album. Většina skladeb patří dodnes k základu jejich koncertního repertoáru. Celé cédéčko se opět nese na pomalejší a rozvláčnější vlně, polámané melancholickým závanem sladkých šedesátek. Do uší vám padnou všechny písně jako ušité. Ať už nakažlivou letní náladou infikovaná Think Twice s vokály Christine Sandtorv, nebo rošťácké Casino s nasamplovanými filmovými monology.
A konečně letos vyšlo Myerzům druhé regulérní album Your New Best Friends. Jak vznikl název? „Na posledním evropském turné jsme poznali spoustu nových lidí, takže jsme jim desku věnovali,“ prozrazuje Lonnheim. U nás se už stačily uchytit singly L.i.p.s.t.i.c.k, Natasha 75’ a Vendetta s příjemně vlezlým motivem, který si na koncertech pískají všichni.
Dvacátého sedmého října přijíždějí bergenští retrokovbojové do Prahy. Předloni na podzim sice hráli v Roxy, ovšem bez většího zájmu. Na letní Love Planet si udělali obrovskou reklamu, patřil na ně několikatisícový dav. Podle zvuku obou desek se to nemusí zdát (DJ Stanzim je nazval „hudbou pro hospodyňky“), ale jejich koncerty jsou zpravidla velikou jízdou. Progresivní live breakbeat a obrovská podívaná – jejich cílem je „přenést rockovou show na ,elektronické’ pódium“. To jsou Ralph Myerz & The Jack Herren Band.
Autor je hudební publicista.