„Řád německých rytířů“ či jen „německý řád“, psávají noviny, třeba v souvislosti se soudním rozhodnutím ohledně navracení moravského hradu Bouzova. Určitě to není jen tím, že by chtěly děsit vlastence – pravý dnešní název řádu je nemediálně dlouhý. Ostatně city rozbouřené jeho restitučními žádostmi se dost uklidnily, a to je dobře. Nedovedu se vžít do něhy, kterou Řád bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě chová k někdejším majetkům. Hrad Bouzov, národní kulturní památka, mi připadá spíše legrační než romantický. Vůbec pokud jde o restituce, promlouvají ke mně argumenty spíše pragmatické (privatizace podle jasných pravidel) než morální (náprava křivd). Zkoumat mravnost cesty, jakou kdo k majetku v minulých staletích přišel, je asi nad síly státu i soudů. Nedovedu se ale vžít ani do těch, kteří sní o vozových hradbách proti cizáckým vetřelcům. Je tedy dobře, že city už nejsou tak rozbouřené: památkáři říkají, že na osudu památek by se po případné restituci nic nezměnilo, politikové „respektují usnesení nezávislého soudu“ (zvlášť když je podle jejich gusta). A přece se po soudním rozhodnutí v neprospěch řádu dočteme (třeba v Olomouckém dni 5. května 2006): „Také vesnice Bouzov získala po včerejšku jistotu, že turisté sem budou mířit i nadále.“ Dostává slovo i starosta, podle něhož by bylo špatné, kdyby byl hrad změněn na hotel. Nikdo si sice vážně nemyslí, že by restituent změnil hrad na hotel (kdo by se tam ubytovával?), starosta byl patrně jen nucen slušně odpovědět na otázku, ale drobné jitření citů nemůže – obchodně – kodit. Avšak je v tom i útěcha: pro ty, kteří se obávají, že vydavatelství Vltava-Labe-Press dost nešetří našich vlasteneckých citů.
Příbuzné články
Například Olomouc...
„Opravu komunikace vyvolal její velmi špatný technický stav po výstavbě kanalizace realizované v rámci projektu na dobudování stokové sítě ve městě Olomouci s využitím evropských fondů.“ – „Velmi často zaznívají názory o problému kvalifikovaných řemeslníků, kteří i přes …
Totálně ujetá totalita
Slovo totalita začalo u nás dělat kariéru až po Listopadu. Dříve se oficiálně mluvilo o socialismu, skromněji o reálném socialismu, neoficiálně pak o komouších, komančích, bolševikovi či o porušování lidských práv. Teď došla totalita obliby na stránkách novin, časopisů, …
V kopání aspoň rovnost?
Deníku Blesk nelze upřít počestnost, skromnost a nejméně ještě jednu zásluhu. Bez deníku Blesk by patrně byly veřejné záchodky komunální i ty hospodské mnohem počmáranější neslušnými nápisy, než jsou dnes. Zrušení Varšavské smlouvy, rozpadu federace, vedoucímu k ochabnutí jazykové …