Pomalu a zkušebně se přechází z analogového vysílání na digitální, příchod multiplexů ale zatím zcela neznamená kýžené rozšíření a rozrůznění programové nabídky. Dosavadní digitální vysílání také přináší otázky technického a ekonomického charakteru.
Vůle k tomu, aby analogové televizní vysílání přešlo hladce v digitální, u nás, zdá se, chybí, a tak je zatím jen určeno, že analogové vysílání se bude vypínat nejpozději v roce 2010. Digitální novela, umožňující obsadit stávající multiplexy (tedy kanály přinášející několik televizních a rozhlasových programů), prošla minulý týden prvním čtením, další by mělo následovat 25. září. Pokud se ji podaří ještě v září protlačit sněmovnou, mohla by začít platit k 1. lednu 2008. V tom případě by první televizní stanice mohly začít digitálně vysílat už koncem příštího roku. Přesto se už dnes digitálně vysílá, i když jen někde.
Zatím jsou v provozu tři multiplexy označené písmeny A, B a C a v plánu je ještě čtvrtý. Každý provozuje někdo jiný. Multiplex A České radiokomunikace, B Czech Digital Group a C Telefónica O2. Všechny tři multiplexy jsou dostupné pouze v Praze, středních Čechách a Brně. V Ostravě například chybí multiplex B, na Domažlicku, kde bude 1. září jako v první oblasti vypnuto analogové vysílání, zase není dostupný multiplex B. Pokrytí jednotlivých multiplexů najdete například na www.digizone.cz. Co se ale v těchto multiplexech dnes vysílá?
Multiplex A je zatím víceméně veřejnoprávní. Vysílají na něm Česká televize a Český rozhlas plus Nova. Česká televize tu kromě prvního a druhého programu nabízí ještě sportovní ČT 4 Sport a zpravodajský kanál ČT 24. Český rozhlas pak ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava a k tomu tři programy, které na většině území v analogové verzi neexistují, tedy stanici určenou mladým posluchačům ČRo 4 – Radio Wave, stanici orientovanou na vědu a výzkum ČRo Leonardo a stanici zaměřenou pouze na vážnou hudbu ČRo D-dur. Celkem tedy pět programů televizních a sedm rozhlasových.
Multiplex B je dnes určen komerčním stanicím, protože však ještě téměř nikdo nedostal digitální licenci, jde o vysílání zkušební, z čehož vyplývá obměňující se nabídka programů a především jejich menší programová kvalita. Těžko si představit, že by třeba pozemní digitální licenci získala stanice zaměřená na teleshopping, jako právě zkrachovalá Top TV. Ta na měsíc přerušila vysílání a jedná o svém odprodeji. Kromě dluhů může nabídnout přechodnou licenci do konce roku 2008. Místo ní tak diváci zatím naladí jen monoskop. Svůj zájem o tuto licenci zatím odmítla společnost CME, provozující Novu, která by však na podzim ráda spustila svůj filmový kanál – Nova Cinema. Z pozemních stanic tu naladíme zbývající Primu, která se do multiplexu A nedostala (a vzhledem k tomu, že tento multiplex není dostupný na Domažlicku, bude tu Prima dál vysílat analogově). Dále tu naladíme stanici 24CZ, tedy nonstop vysílání ze sněmovny a senátu (na podzim by se měla proměnit ve zpravodajský program), křesťanskou TV Noe, kde můžete vidět přenosy z křesťanských slavností, několik dokumentů (kupodivu věnovaných třeba Hitlerovi), o svátcích starší a málo známé animované pohádky, a když není co vysílat, tak si tu poslechnete rovněž křesťanskou rozhlasovou stanici Radio Proglas. Mezi známější programy patří hudební televize Óčko TV. V posledním měsíci pak přibyla také Public TV. Tato stanice vysílá přes den dvouhodinové smyčky zpráv, reportáží a rozhovorů. Zajímavější je filmová nabídka programu. Každý večer od 22 hodin se tu promítá film z kolekce světové klasiky, kterou vydávají Levné knihy, tedy snímky Françoise Truffauta, Krzysztofa Kieslowského, Petera Greenawaye nebo Istvána Száboa. Ty se druhý den reprízují v 18 hodin. Na podzim snad Public TV nabídne také trochu pestřejší program. Z rozhlasových stanic najdeme v multiplexu B jen zmíněný Proglas.
Multiplex C je dnes víceméně testovací. Jeho testování však přináší nepříjemné otázky. Zkouší se tu totiž novější metoda kódování signálu ve standardu MPEG-4. Ten většina u nás prodávaných set-top-boxů nepodporuje. Pokud by tedy tento multiplex opravdu začal vysílat v MPEG-4, museli by si stávající majitelé kupovat nový přístroj, což za současného stavu, kdy se zdá být problémem investice do set-top-boxu ve výši zhruba 1500 Kč, nevypadá zcela reálně. Na druhé straně, až u nás digitální vysílání vítězoslavně začne, bude technologicky zastaralé (MPEG-4 nabízí především větší kapacitu). V tomto multiplexu tak dnes najdeme program ČT 1 ve vysokém rozlišení (HD) a pak testovací monoskopy (jeden ve standardu MPEG-2, druhý MPEG-4).
Přestože se zatím v digitálu vysílá jen zkušebně, nabídka oproti analogovému vysílání je mnohem širší a kvalita vyšší. Kromě stabilnějšího obrazu (který se však při slabším signálu občas zasekává nebo rozpadá na kostičky) je možné využít programového průvodce EPG (s programem stanic až na týden dopředu), což ocení především fanoušci rozhlasového vysílání, kterým se noviny ani týdenní programy příliš nezabývají. Problematická je zatím kvalita příjmu DVB-T, a to i v oblastech, které jsou signálem pokryté. Pokud bydlíte v místě, které je zastíněné terénem nebo zástavbou, může se vám také stát, že signál bude příliš slabý na to, abyste mohli sledovat vysílání. Digitální vysílání nezachytíte ani na společné antény v panelových domech, tedy pokud se mu tyto rozvody nepřizpůsobí. Varující je také dohoda mezi Českou televizí a Novou, podle níž se na Domažlicko možná vrátí analogové vysílání. To by mělo nastat v případě, že většina domácností na tomto území si nepořídí set-top-box. Snad tento případ nenastane a digitalizace bude postupovat spíše kupředu.