Odvaha říct bez obalu svůj názor má v různých dobách různou hodnotu. Někdy bývá od některých lidí užitečnější, když mlčí a přemýšlejí. Banalitami, manipulacemi či nepřijatelně zjednodušujícími „řešeními“ prohospodařují intelektuální a morální kapitál, který dříve svým odvážným vyjadřováním názorů získali. Až si pak jejich čtenáři mohou říkat, že i dříve byla chyba vážit si jich intelektuálně, že ocenění zasloužila spíše odvaha, s níž dokázali říct věci, na něž třeba přišli i jiní, kteří se je ale neodvážili říct. Václav Havel, který dnes vykládá, že pacifismus je nebezpečný postoj a že komunismus patří naroveň nacismu, se zdá být jedním exemplářem tohoto intelektuálního druhu – k zármutku čtenářů jeho esejů a dramat. Na Ludvíka Vaculíka, navrhujícího (v Lidových novinách 15. 7.) založit pracovní tábory pro bezdomovce, je ještě smutnější pohled. Těžko říct, proč návrh hodný fašizující ultrapravice čteme v listu, který se tváří jako liberální. A dvakrát tak těžko říct, proč mu dodává váhu bývalý přední disident a ne modrooký doktor Sládek nebo modrooká doktorka Edelmannová.
Příbuzné články
glosa Ondřeje Slačálka
Postoj ministra Schwarzenberga vůči kauze Čunek opatrně kritizoval i týdeník Respekt, jehož autoři podrobili – ve vynikajícím článku – kritice zprávu detektivní kanceláře Kroll. Šéfredaktor listu Martin M. Šimečka vyjádřil v editorialu naději…
glosa Ondřeje Slačálka
Zdá se, že v parlamentu vůbec nechybí Miroslav Sládek. Dostatečnou porcí xenofobie nás dokážou zásobit stávající parlamentní strany. Prokázalo se to při diskusi o návrhu na umožnění „zelených karet“ pro cizince, kdy si na republikány…
glosa Ondřeje Slačálka
V jakém režimu bychom očekávali historický ústav, který vznikl na politickou objednávku, je pod politickou kontrolou a dodává argumenty (navíc pochybné) právě vládnoucím politikům? Ústav, jehož ředitel nemá v oboru, jemuž řediteluje, žádnou…