Budou rušit poštu i ve vaší obci? Pár dnů před českým rozhodnutím zveřejnilo londýnské vydavatelství Touch na své webové stránce tutéž zprávu: pobočka, kam jeden z nejstarších nezávislých labelů nosil po čtvrtstoletí poštu, oznamuje poslední mejdan, neboť zaniká. Jen zdánlivě se ta naštvaná glosa nehodí k vydavatelství současné hudby: producent Jon Wozencroft se pro tisk už dřív rozepsal o nedůvěře k všudypřítomnému wi-fi signálu a městům napěchovaným elektromagnetickými poli. Rušení pošty znamená nejen ztrátu čehosi typického pro obvodního genia loci, ale také další přesun „pevných“ služeb do informačního světa mobilních signálů a webových sítí.
S tím se pojí i instalace, kterou uplynulého čtvrt roku nabízel Veletržní palác na Mezinárodním trienále současného umění. Bylo učiněno hodně poznámek k nevyrovnané kvalitě přelídky, zároveň je evidentní, že v rozlehlé expozici (v osmnácti sekcích na přibližné ploše 9000 m2) si lze najít inspirativní místa. Místnost věnovanou instalaci Christiny Kubischové zdaleka nemuseli ocenit jen znalci zvukového umění, dost si ji užila i naše Anička (4). Kubischová, letos šedesátiletá rodačka z Brém, patří k rané generaci sound artu. Pro Prahu připravila zvukové prostředí, které ji opakovaně zajímá a které zkoumala v Chicagu, Taipei, Paříži nebo Rize. Procházíte prázdnou místností pod sítí zkřížených drátů a ve sluchátkách se vám odkrývá svět, který zůstává normálně skrytý: Christina Kubischová pro nás nachází, zesiluje a činí slyšitelným zvuk elektromagnetických polí.
Ta jsou v městské krajině přítomná na každém kroku. Kubischová píše: „Paleta jejich zvuků, barva a hlasitost se liší místo od místa, stát od státu. Jedno mají společné: jsou všudypřítomná, nacházejí se i tam, kde je nečekáme. Osvětlení, bezdrátové komunikační systémy, radarové systémy, bezpečnostní pojistky proti zlodějům, dohlížející kamery, mobily, počítače, kabely v autech na ulici, bankomaty, antény, navigační systémy, wi-fi, neonové reklamy, elektrické vedení veřejné dopravy: to všechno vytváří elektrická pole, ukrytá pod závoj neviditelnosti, ale neuvěřitelně skutečná a přítomná. Ty zvuky jsou mnohem hudebnější, než bychom řekli. Jsou v nich komplexní vrstvy vysokých a nízkých frekvencí, fragmenty rytmů ve smyčce, skupiny drobných signálů, dlouhé prodlevy a pak spousta proměnlivých věcí, které se špatně popisují. Mezi zvuky jsou globální hráči, kteří znějí na celé zeměkouli víceméně stejně. Jiné jsou charakteristické pro město nebo stát a nedají se jinde najít.“ Ve svých průzkumech došla Kubischová občas daleko od fyziky: jedny z nejjednotvárnějších zvuků, stejné po celém světě, prý rozsévají řetězce s módním oblečením, prodávající tutéž uniformnost, jaká zní z jejich bezpečnostních bran, nevypínaných ani během noční zavírací doby.
Na loňském albu Five Electrical Walks (Important Records) znějí plochy vytvořené právě z těchto záznamů skrytého. Je tu portrét Birminghamu, dříve industriální polis, kde se průmyslová architektura už jen rozpadá nebo slouží informačním firmám digitálního věku. Téměř tanečně zní skrytý New York, který Christina Kubischová označuje za jedno z vůbec nejintenzivnějších míst stran elektromagnetických polí. Nahrávky vznikly kolem Times Square a Kubischová podotýká, jak příhodné a milé jí přijde, že ta pulsace všech neonových reklam, diodových tabulí s běžícími nápisy, informujících obrazovek a osvětlených štítů zní jako newyorský minimalismus ze sedmdesátých let, trochu jako od Stevea Reicha nebo Phila Glasse.
Máte z elektromagnetických polí strach? Hudební plochy mezi ambientem, noisem, industrialem i mikrohousem, které Kubischová jednou stylizuje a jindy jen dokumentárně předkládá, nevypovídají ani pro, ani proti a zůstávají čestné a tajemné. Jen připomínají, jak mohutně kolem nás (a námi!) proudí neviditelná pošta. Nejspíš se kolem magnetismu v životním prostředí časem strhne větší veřejná diskuse: pak se zpětně potvrdí, že umělci jako Christina Kubischová na své radary zase zachytili nenápadně a s předstihem obecné velké téma.
Autor je hudební publicista.
Christina Kubisch: Night Flights. Important Records; 2007 (reedice LP z roku 1987). Christina Kubisch: Five Electrical Walks. Important Records; 2007.