Jak jsme tu již psali, na konci ledna vyjádřili nesouhlas s návrhem reformy vysokoškolského systému zástupci akademických senátů několika českých univerzit. Nechali se tehdy dokonce slyšet, že pokud ministerstvo školství na jejich připomínky nepřistoupí, zváží v průběhu února zahájení stávky či bojkot přijímacích zkoušek. Ministerstvo v přípravách i nadále neochvějně pokračovalo a z týmů, se kterými za zavřenými dveřmi návrh paragrafového znění zákona o terciálním školství projednávalo, prosakovaly čas od času poplašné zprávy. Až 25. března děkani filozofických fakult podobně jako na podzim roku 2008 a 2007 vydali společné prohlášení. Podle něj „nebyly ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR jasně definovány cíle a podstata reformy, přičemž ministerstvo v této souvislosti rezignovalo na primární shodu s akademickým prostředím“. Hned následující den se k nim přidal i rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který vyzval ministra školství Ondřeje Lišku, aby stáhl návrh věcného záměru zákona o terciárním vzdělávání. A ministr tak po své demisi skutečně učinil.“
V předvečer zahájení mezinárodního Fóra pro kreativní Evropu pořádaného ministerstvem kultury se 25. března před Muzeem české hudby v Praze uskutečnila demonstrace organizovaná hnutím Za Česko kulturní. Více než dvě stě účastníků protestu upozornilo delegáty fóra na to, že ministerstvo letos snížilo granty na tzv. živé umění o 35 procent. Delegátům byly rozeslány dopisy zástupců odborné i umělecké veřejnosti, v nichž se konstatuje: „České vlády dosud nikdy nesplnily slib daný voličům, že budou do kultury investovat jedno procento ze státního rozpočtu, legislativa České republiky podporu kultury nijak nezvýhodňuje a čeští politici živou kulturu čím dál víc ignorují.“ Na tuto kritiku reagoval ministr kultury v demisi Václav Jehlička s tím, že o doplnění chybějících peněz do grantového systému jedná s ministrem financí v demisi, ale zároveň dodal: „Je možné, že z některých každoročních akcí se stanou bienále, je možné, že z některých týdeníků se stanou na přechodnou dobu měsíčníky.“
V Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace vyhlašovaný OSN přišlo necelých deset stoupenců nacionalistické Národní strany k Top Hotelu v Praze protestovat proti tomu, aby Česko v mezinárodní hudební soutěži Eurovision Song Contest 2009 v Moskvě reprezentovala romská skupina Gipsy.cz. „Abyste se mohli zúčastnit Eurosongu, musíte mít tu správnou barvu,“ hlásali účastníci protestu na letácích, které rozdávali lidem přicházejícím na ceremoniál vyhlašování 18. ročníku výročních cen Akademie populární hudby Anděl.