Odpůrci Komunistické strany Čech a Moravy polili 18. a 19. května 2010 červenou barvou okna a dveře sídla KSČM v Praze. Po první akci skupina zaslala ČTK vyjádření, že se strana „nikdy nedistancovala od zločinů, vražd a devastace“ české společnosti v letech 1948 až 1989. Prohlášení dále uvádí, že 170 litrů červené barvy vylité na deset oken a vchod sídla KSČM symbolizuje „krev obětí, kterou má komunistická strana stále na svých rukou“. Druhý den byla akce zopakována hůře odstranitelnou barvou.
Několik desítek lidí se zúčastnilo 14. května symbolické popravy bájného jednorožce v centru Plzně. Chtěli tak upozornit na rozhodnutí krajské rady, která loni údajně na základě výsledku personálního auditu odvolala ředitele Galerie Klatovy/Klenová Marcela Fišera z funkce a letos mu dala výpověď. Účastníci akce drželi transparenty s nápisy: „Kultura je pro blbečky“, „Umění likvidovat“, „Likvidátoři brzy ve vaší galerii“ nebo „Co nechápeme, to popravíme!“ Protestní petice už od loňského roku podepsaly tisíce lidí a nesouhlasné dopisy sepsala řada umělců a znalců umění z celé republiky. Hejtmanka Milada Emmerová se v médiích nechala slyšet, že jde o zpolitizovanou kauzu, a doplnila: „Lidé možná mají povědomí o odborných schopnostech pana Fišera, ale zřejmě nic nevědí o jeho manažerském selhání.“
Na protest proti odvolání šéfa České filharmonie nesehráli členové souboru 7. května koncert pod vedením izraelského režiséra Elijahu Inbala. Ministr kultury Václav Riedlbauch však na odvolání Vladimíra Darjanina z funkce pro údajné nedostatky v hospodaření trval a 19. května na jeho místo jmenoval bývalého ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka. „Orchestr je v tuto chvíli rozdělen na dvě části, jedna je na letišti, druhá se chystá na odjezd, a v ČR budeme až ve čtvrtek odpoledne. Nebudeme se zatím ke jmenování ředitele vyjadřovat,“ reagovala na jmenování předsedkyně Umělecké rady filharmonie Jana Brožková, podle níž ministerstvo načasovalo jmenování nového ředitele schválně na den, kdy byl orchestr ve Španělsku.
Třináctého ročníku pochodu a koncertu za legalizaci marihuany Million Marihuana March se 8. května zúčastnily tisíce lidí, kteří prošli přes Václavské náměstí a poté téměř zaplnili pražský park Parukářka. V parku na několika pódiích vystoupila řada hudebních skupin a několik řečníků. Prostor obklopovaly desítky stánků různých firem s občerstvením a nabídkou prodeje potřeb pro kouření, inhalaci a pěstování drogy včetně semínek (4 ks po 700 korunách). Obchodníci mohli být s konzumenty spokojeni. Drogu zde nikdo nerozdával.