Příznivci a členové Hnutí Duha zalili 27. července na hlavním náměstí v Olomouci do betonu mladou dívku s kyticí zlatých klasů. Chtěli tak zpropagovat sběr podpisů pod připomínky k návrhu konceptu územního plánu města. Do konce července jich je nutné nashromáždit 200, aby se jimi zastupitelé museli zabývat. Účastníci happeningu měli transparenty s nápisy: Nehyzděme perlu Hané betonem, Více zeleně pro Olomouc nebo Nechceme zabetonovat. Miroslav Kutal z Hnutí Duha novinářům vysvětloval, že: „Největším problémem konceptu územního plánu je výrazný úbytek funkční městské zeleně a využívaných rekreačních zón. Ty naruší masivní bytová výstavba, která vzroste o pětatřicet procent oproti současnému stavu. Do dosud klidných čtvrtí přinesou hluk a exhalace nová motoristická propojení a na sto hektarech nejkvalitnější půdy mají stát průmyslové zóny.“ Primátor Martin Novotný bránil takto: „Mluvit o zabetonování neodpovídá realitě. Chceme naopak rozvíjet zelené koridory podél řek, připravili jsme projekty na úpravu holického a slavonínského lesa.“
Na tisíc lidí se 25. července sešlo u zámku v Moravském Krumlově, aby tak protestovali proti plánovanému přesunu 20 obrazů, tvořících Slovanskou epopej Alfonse Muchy, do Prahy. Akce, k jejíž organizaci se hlásí místní studenti, začala průvodem z náměstí a skončila v zámecké zahradě projevy místních politiků. V zahradě před poněkud zchátralým zámkem, kde jsou téměř 50 let obrazy vystaveny, lidé také podepisovali petici proti jejich stěhování. Následující den po akci v zahradě vydal zákaz manipulace s obrazy úřad v Moravském Krumlově a jeho rozhodnutí podpořila i rada Jihomoravského kraje. Kvůli Epopeji zasedla narychlo také rada hlavního města, aby projednala vzniklé komplikace, které brání plánovanému umístění obrazů ve dvoraně Veletržního paláce.
Další blokáda mezinárodní silnice vedoucí do Polska a na Slovensko proběhla 22. července. Akce se ve velkém vedru účastnilo na pět set lidí a došlo při ní i k několika konfliktům a drobným inzultacím. Silnice byla zablokována tím, že protestující za zvuku skupiny Blaf přecházeli po přechodu nebo postávali u silnice. Situaci během blokády monitorovalo 15 policistů, kteří se snažili řešit vzniklé konflikty a kontrolovali, zda někdo nekolabuje z horka. I když se východisko z tíživé dopravní situace nepodařilo najít, oznámil starosta Bystřice Ladislav Olšar, že se jednalo o blokádu poslední, nyní že budou soustředěny síly úředníků i politiků na přípravu přeložky silnice I/11 a na místě se odehraje na konci července jednání s novým ministrem dopravy.