Několik aktivistů Greenpeace přelezlo 6. dubna plot Strakovy akademie, kde právě zasedala vláda. Na zahradě vztyčili desítky křížů symbolizujících vesnice, které padly za oběť těžbě uhlí. Chtěli tak protestovat proti přípravám na prolomení limitů těžby, ohlášeným ministrem průmyslu Martinem Kocourkem (ODS) na rok 2015. Tyto plány v poslední době podpořil premiér Nečas, přestože v koaličním prohlášení jasně stojí, že se vláda „zasadí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativní zajištění“.
Třiatřicet převážně ekologických organizací a řada jednotlivců se 4. dubna obrátila na ministra životního prostředí Tomáše Chalupu s výzvou, aby nedopustil zničení Národního parku Šumava. Ve výzvě, pod niž stále sbírají podpisy, ministra mimo jiné žádají, aby nepřipustil kácení a těžbu dřeva v území ponechaném přírodě, neumožnil převody pozemků v majetku státu na soukromé osoby, nedovolil výstavbu ve volné krajině a zachoval transparentní systém zadávání zakázek – tzv. minitendry. Signatáři se dále chtějí účastnit přípravy zákona o Národním parku Šumava a podivují se nad jmenováním bývalého československého premiéra Jana Stráského (KSČ, později ODS a US) prozatímním ředitelem parku. Stráský se v minulosti proslavil například výrokem „příroda je nepřítel, a proto se musí proti ní bojovat“.
Neznámí pachatelé pověsili 4. dubna na most poblíž sídla Sazky v pražských Vysočanech figuríny sportovců. Cyklista, tenista či plavec symbolizovali sporty, které kvůli problémům Sazky přijdou o peníze a hrozí jim existenční potíže. Nad sebou měli nápis „Hušák + Kořan = Hrobaři sportu“. Šéf Sazky Aleš Hušák nechal podat trestní oznámení a vypsal odměnu ve výši dvou set tisíc korun za informace vedoucí k dopadení pachatele či pachatelů. K činu se přihlásila umělecká skupina Czakra i anonym vystupující pod jménem Dobrý duch Sazky.
Ústavní soud dal 31. března za pravdu ochráncům soukromí z organizace Iuridicum Remedium a skupině 51 poslanců zastupovaných Markem Bendou a zrušil části zákona o elektronických komunikacích a jeho prováděcí vyhlášky, podle nichž musí operátoři a internetoví provideři pro potřeby policie uchovávat záznamy o komunikaci uživatelů.
Městská rada v Aši rozhodla 7. března o tom, že nevyhoví petici občanů, která se stavěla proti kácení stromů v Sadech Míru a při rekonstrukci Příkré ulice. Petici, kterou organizovalo občanské sdružení Zelený dědek, údajně podepsalo více než 1 100 z celkem asi 13 tisíc obyvatel Aše. V centrálním ašském parku Sady Míru bylo podle aktivistů v průběhu posledních osmi let pokáceno více než 90 stromů a dalších 40 má být nyní poraženo při tzv. revitalizaci a rekonstrukci.