V pátek 28. září se v Kralupech nad Vltavou sešli na svém tradičním pochodu čeští neonacisté, kterých dorazilo něco málo přes stovku. Ve stejný den a v bezprostřední blízkosti plánovaného pochodu se shromáždilo přibližně tři sta odpůrců neonacismu z řad místních občanů, Romů a antifašistických aktivistů. Policie, jež byla přítomna v hojném počtu, několikrát zasáhla proti odpůrcům neonacistické demonstrace, přičemž použila násilí, služební koně a psy. Na místě bylo lehce zraněno několik lidí a zhruba desítka antifašistů byla zadržena. Postup bezpečnostních složek tak připomněl devadesátá léta, kdy policie často fungovala jako důrazný ochránce českých pohrobků fašismu. Z těchto důvodů se místní obyvatelé dohodli na svolání demonstrace před městskou radnici v pondělí 1. října, aby vyjádřili svůj nesouhlas s konáním vedení radnice, která zákrok policie označila za přiměřený a neonacistům v podstatě uvolnila město.
V pořadí již devátý DIY karneval, jenž se snaží spojovat různé alternativní subkultury, ale stále se nese především v rytmu techna, prošel 29. září Prahou v doprovodu několika pojízdných soundsystémů a zhruba dvou tisíc lidí. Heslem letošního ročníku se stala variace slavného hesla z roku 1968 „Všichni jsme němečtí Židé“, které pod vlivem domácích událostí zmutovalo ve slogan „Všichni jsme cikáni“. Karnevalové prohlášení u části tradičních sympatizantů z řad freetekno scény vyvolalo nevoli a odkrylo jejich latentní rasismus, který by v této subkultuře zřejmě málokdo hledal. I tak lze říci, že lidé, kteří se karnevalu odmítli zúčastnit kvůli jeho politickému a jasně antirasistickému zaměření, zůstali v menšině. V diskutovaném prohlášení se mimo jiné uvádí: „Všichni jsme cikáni – ne barvou kůže, ale ochotou postavit se za ty, kterým se děje nespravedlnost. Všichni jsme cikáni – protože i my se můžeme potkat a často jsme se už potkali s předsudky médií a většinové společnosti, s policejním násilím a šikanou, se zvůlí a okrádáním ze strany exekutorů. Jsme cikáni, protože jsme si vybrali svůj životní postoj, dobrovolně jsme se rozhodli pro názory a životní styl, kvůli kterým se na nás dívají skrz prsty.“
Pavel Vondrouš, jenž 28. září v Chrastavě vystřílel na prezidenta republiky Václava Klause několik plastových kuliček, poslal deníku Právo dopis, v němž mj. píše, že „stát je v totálním rozkladu a tomu se člověk musí, alespoň symbolicky, bránit. Nečinnost je v této situaci zločinem (…). I Ústavní zákon dává občanům právo se postavit na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod.“