Na webu Britské listy byl zveřejněn dopis „tykadlového zločince“ Romana Smetany, v němž popisuje násilný zákrok ze strany vězeňské služby, jemuž byl vystaven poté, co se odmítl podrobit ponižující prohlídce. „Odmítl jsem se podřídit tomuhle nesmyslu, především jsem pak odmítal se svléci a špulit holý zadek s odůvodněním, že mezi půlkami prostě nic nemám,“ píše Smetana. Za incident byl Smetana „odměněn“ odvedením na samovazbu, kde si má odsedět zbývající dny trestu. V závěru dopisu uvádí, že ho „přestalo bavit tohle zoo, pochybné autority vynucující si poslušnost, podrobování se nesmyslům, které se skutečnou snahou o nápravu nemají nic společného, když navíc tuto nápravu nechci, nepotřebuji a odmítám. A nehodlám už na bachaře špulit zadek. Nikdy.“
Dvacátého prvního prosince papež Benedikt XVI. ve svém tradičním projevu ke své kurii vyzval celé křesťanstvo k boji proti homosexuálním sňatkům. Správná rodina je podle něho tvořena otcem, matkou a dětmi. Dle některých komentátorů šlo o narážku směřující i do Francie, kde chtějí homosexuálním párům zákonem umožnit adopci dětí.
V sobotu 8. prosince se v Mostě a v Plzni uskutečnily další tzv. bezpeněžní zóny, kde se bezplatně udávají nejrůznější výrobky. Akce se nese v duchu hesla: „Něco přines nebo vytvoř. Cokoliv si odnes nebo spotřebuj.“ Peníze se zde vůbec nepoužívají, vyjma příspěvků na nejrůznější skupiny typu Food not Bombs. Obě akce, které navštívilo několik desítek lidí, byly provázeny závěrečnou přednáškou o systémech bezpeněžní směny a ekobankách.
Na Ústavním soudu v Brně převzali stížnost senátora Tomio Okamury, jíž se brání proti nezařazení mezi registrované kandidáty na prezidenta. Okamura v ní žádá změnu té části ústavy, jež zavedla přímou volbu prezidenta, a v podstatě tak požaduje i posunutí termínu voleb. Vadí mu i to, jakým způsobem zpochybnil Nejvyšší správní soud podpisy na jeho petičních arších. Přitom žádá právě o zrušení povinnosti pro nezávislé kandidáty sehnat padesát tisíc podpisů. Své vysvětlení stížnosti doprovodil slovy, že „nikoli odložení volby prezidenta, ale naopak volby za podmínek stanovených protiústavními zákony a prováděných naprosto nedůvěryhodnými postupy jsou pohrdáním občany a jejich právy“.
Důvěra ruských občanů v prezidenta Putina rekordně klesla na zhruba čtyřicet procent a je nejnižší za posledních deset let. Putin se stále drží svého přesvědčení o „diktatuře zákona“ a v boji s opozicí a protestujícimi občany, kteří se scházejí pod heslem „Rusko bez Putina“, neváhá prosazovat zákony, jež se dotýkají svobody projevu, shromažďování a působení nejrůznějších nevládních organizací. Za pořádání oficiálně nepovolené demonstrace můžete tak v Rusku lehce dostat pokutu sto tisíc korun.