Podle zpravodajství NBC News je možné, že Barack Obama ještě před odchodem z prezidentského úřadu omilostní bývalou vojenskou analytičku Chelsea Manningovou, která v roce 2010 poskytla 700 tisíc tajných vojenských a diplomatických dokumentů serveru WikiLeaks. Manningová byla za předání dokumentů a vyzrazení státního tajemství odsouzena na 35 let odnětí svobody, přičemž jí hrozil dokonce trest sta let vězení. Petici za její propuštění dosud podepsalo 116 tisíc lidí. Manningová byla odsouzena jako Bradley Manning, ale v průběhu výkonu trestu změnila jméno a podrobila se hormonální léčbě, která předchází změně pohlaví.
Běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová, která je držitelkou Nobelovy ceny za literaturu z roku 2015, vystoupila z ruského PEN klubu na protest proti tomu, že odmítl podpořit ukrajinského režiséra Oleha Sencova, jenž je od loňského roku vězněn v Rusku. Ze stejného důvodu již dříve opustilo řady PEN klubu několik desítek dalších ruských literátů. Sencov byl odsouzen za údajnou přípravu teroristických útoků na Krymu ke dvaceti letům vězení. O jeho propuštění žádá mnoho lidskoprávních organizací včetně Amnesty International.
Turecký prezident Recep Tayip Erdoğan pokračuje v čistkách proti svým politickým protivníkům a lidem, které považuje za nepohodlné. Tentokrát se výnosem tří prezidentských dekretů zaměřil především na turecké občany, kteří žijí v zahraničí. Řada z nich je ve své vlasti vystavena zpolitizovaným obviněním a podle nového nařízení se musí do tří měsíců od zahájení trestního stíhání vrátit do Turecka, jinak budou zbaveni státního občanství. Dále pokračuje propouštění státních zaměstnanců, policistů a akademiků, které se týká tisíců lidí.
Izraelci arabského původu 11. ledna neotevřeli školy, obchody a další veřejné podniky na protest proti cíleným demolicím arabských domů, jež provádí izraelská armáda. Stát tímto způsobem ničí domy postavené bez povolení – to je ale takřka nemožné získat. Naposledy došlo k podobné demolici v arabském městě Kalansuva, kde bylo zlikvidováno jedenáct domů. Ty sice neměly povolení, ale byly postaveny na pozemcích patřících jejich majitelům. Izraelští Arabové v současném Izraeli tvoří zhruba pětinu občanů.
Stát Izrael snížil svůj každoroční příspěvek OSN o šest milionů dolarů, protože nesouhlasí s nedávnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN, která židovský stát nabádá, aby okamžitě přestal s výstavbou osad na okupovaném palestinském území.