Facka, kterou uštědřil Miroslav Macek předminulý týden Davidu Rathovi, se stala pro média bez výjimky zprávou číslo jedna, a to i v období krátce před volbami, které je na další zprávy poměrně bohaté. Tím, že byla uštědřena v sobotu, se jí dostalo prostoru dokonce i v nedělních politických diskusích napříč televizemi a pondělní vydání deníků se jí rozsáhle věnovala v komentářové části. Záznam této „události“ se pak stal možná nejoblíbenějším videem na internetu v letošním roce u nás. Pokud si do vyhledávače Google zadáte slova „Macek“ a „facka“, objeví se celkem 40 tisíc (!) odkazů a není třeba na jednotlivé texty kliknout, aby se člověk dozvěděl, že: „Mackova facka může uškodit ODS“ (zpravy.idnes.cz), „Mackova facka je podle žalobce pouze přestupkem“ (www.novinky.cz), „jeho facka má ale zároveň velmi očistnou funkci“ (www.reflex.cz), „Bolí víc facka, nebo pomluva? (www.blisty.cz) nebo „To máš za to, neřáde“ (www.impuls.cz). Na webu neviditelnypes.cz se Pavel Landa dokonce zamýšlí nad tím, zda šlo o facku nebo pohlavek. O facce referují i další zdroje, například Brudrovo blog – události očima šíleného ševce, Deníček bibliofila Kinga a na webu virtually.cz se jí zabývá Benjamin Kuras. To že jsou jí plná diskusní fóra, nepřekvapí a mezi jejich uživateli bude zřejmě menšina těch, kdo by se ke kabaretnímu vystoupení nevyjádřili. Objevila se dokonce i hra Mackovaná, v níž myší uštědřujete facky nejen Rathovi, ale i Paroubkovi. Vůbec bych se nedivil, kdyby termín „macka“ dočasně nahradil facku. Média a někteří politici začali dokonce rozebírat, zda si Macek nevzal svou ženu kvůli penězům – tedy to, proč celý konflikt vznikl. Čím je ale šarvátka, která se děje dennodenně, zajímavá? Tím, že se odehrála před televizními kamerami, nebo tím, že jejími aktéry byli známí politici? Bez ohledu na obojí jde však nakonec stejně jen o facku, která za chvilku přebolí, a média se zaměří na nové skandály, které jim politici rádi uchystají. Vždyť o kom se nemluví, jako by nebyl.
Příbuzné články
Bez vkusu a Radia Wave
Začátkem roku oslavilo Radio Wave, tedy stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu určená „mladým“, první výročí své existence. Před rokem jsem také do týdeníku A2 napsal článek, v němž jsem kritizoval přílišnou komerčnost hudební dramaturgie a moderátory, kteří přešli ze soukromých …
Dezorientace
Poslední loňské číslo kulturní přílohy Lidových novin Orientace s podtitulem Speciál přineslo na několika stranách souhrn toho nejdůležitějšího, co se uskuteční v roce 2008. Bohužel ale právě kultura, kterou tentokrát připravili kulturní redaktoři Lidových novin, dostala dost na frak. …
Otovo Ucho
Kulturní zpravodajství na České televizi bylo tak špatné, že se letos v září její vedení rozhodlo kulturní redakci zrušit. Bizarní postavička české kulturní žurnalistiky, Otakar Svoboda, její poslední vedoucí, se tak v současné době pravidelně o nedělích vybíjí na svém blogu …