Hlavním tématem tiskových komentářů minulého týdne bylo hodnocení odstupující vlády a posuzování šancí designovaného premiéra. Zatímco v druhém případě dostali hlas uvážlivější autoři, v Lidových novinách například Pavel Nováček a v Právu Jiří Hanák, do vlády staré se v Mladé frontě Dnes a Lidových novinách pustili „jestřábové“. Jako Vladan Gallistl (Rozpočtová cesta do pekel) ve středečních LN nebo Jiří Nádoba v páteční MfD (Oslíci, otřeste se!): „Spravovat zemi v dnešní době s dluhem 130 miliard je opravdu velká prohra. Kdo něco takového navrhne, nemá na svém místě co dělat.“ Mírnější je kupodivu jindy zdrcující Jaroslav Plesl, jenž ve čtvrtečních LN píše pouze: „Z ekonomického hlediska je na tom nyní Česká republika opravdu dobře. Jenže ani Paroubek, ani jeho dva předchůdci Vladimír Špidla a Stanislav Gross na tom žádnou velkou zásluhu nemají.“ Výměna vlád by teoreticky měla být vzácnou možností, jak prověřit nezávislost tisku: bude vůči nové vládnoucí garnituře stejně zkoumavý a kritický? Z prvních příznaků se zdá, že dohoda ODS a ČSSD, k níž se nutně schyluje, jim pomůže takovému obratu se vyhnout. Jak, to naznačuje třeba Josef Mlejnek ml. ve středečních LN již titulkem Barková do Senátu, Kubice pod kobercem?. Ve svém Úhlu pohledu vychází z pozoruhodné myšlenky, že „zatímco v devadesátých letech dokázalo rozkrádání v řádu milionů uvést veřejné mínění do varu, dnes už skoro s nikým nehnou ani miliardy“. A uzavírá: „Za kulisami národní shody zodpovědných politiků patrně dále poroste děsivá chobotnice.“ Nejvýstižnější je však redakční sloupek Martina Weisse v týchž novinách o den později: „Ministr Sobotka předložil rozpočet ve stylu po nás potopa… (ODS) pak sama předloží rozpočet prakticky stejně špatný, protože jiný se letos stihnout nedá. A v tu chvíli začnou sociální demokraté vykřikovat: podívejte se, kam vedou nebezpečné experimenty ODS, to za nás ekonomika prosperovala.“ Takže rozumím-li tomu správně, za případné chyby vlády ODS bude podle novinářů možné nadále vinit sociální demokraty, třebas by byli i v opozici.
Příbuzné články
Zamlčovaná média
Mezi sdělovacími prostředky panuje kolegialita. Jeden druhý nepohaní, stejně se tak ovšem, a to platí ještě víc, nepochválí. Zejména se v médiích nejsledovanějších nepochválí periodikum s nižší periodicitou a menší sledovaností. A kulturní časopisy se třeba v televizních …
Kontroverzní halušky
V Johannesburgu se ochladilo – byl to špatný nápad, cestovat sem ze Seychel na zimu – a přenosy z místní soudní síně prostřednictvím mobilních telefonů zpravodajů českých televizí jaksi pomalu ztrácejí rating. Však „kontroverzní podnikatel“ úpící zde v žaláři si slávy vhodné …
Radar zploštělý
Psát dnes o radaru v Brdech je nebezpečné, protože už rozdělil společnost natolik příkře, že každý pokus o jemnější strukturování problému vede nejspíš jen na pranýř obou nesmiřitelných táborů. Radar je ale dobrý příklad toho, jak česká média neplní jednu ze svých hlavních rolí, …