Webových komiksů existují tisíce, a těžko se v nich vyznat. Portál ZudaComics.com, jejž koncem loňského roku spustil zámořský komiksový gigant DC, ovšem do online publikování přináší malou revoluci – umožňuje totiž autorům komiksy nejen zveřejňovat, ale doufat i v jejich placené otištění. Chytře zkonstruovaný web s elegantním flashovým prohlížečem komiksů přináší kromě čtenářské zábavy i řadu propagačních a komunitních funkcí. V éře rozmachu Last.FM, YouTube, MySpace, FaceBooku a dalších sociálních sítí představuje Zuda jak místo pro setkávání autorů/fanoušků, tak zdroj inspirace pro nakladatele. Kterýkoliv autor může při splnění zadaných podmínek zaslat svůj komiks editorům webu, ti pak vyberou deset nejlepších, které se každý měsíc účastní soutěže – čtenářského hlasování. Autor vítězného komiksu dostane smlouvu, honorář a je na stránce publikován. Celkem jednoduchý princip v sobě ale propojuje řadu přístupů, které Zudu činí tak atraktivním. Autoři mají kde publikovat své práce, a nemusí se pachtit s vlastním webem, navíc se tak snadno dostanou do hledáčků vydavatelství. Elektronická podoba už předem filtruje méně angažované a technicky zdatné zasilatele. Online administrace zasílaných příspěvků je mnohem pohodlnější (a ekologičtější) než klasická papírová. Autoři vybraných příspěvků dostávají intenzivní ohlas, a to nejen od znuděného editora, ale přímo od svých čtenářů; o honoráři pro vítěze ani nemluvě. A „vítězem“ je v neposlední řadě i sám provozovatel, který takto – za peníze, ale ve srovnání s běžnými procesy pořád dost lacino – získává nové autory. V komornějších domácích komiksových sítích bychom podobný model hledali těžko. Vzájemné uživatelské komentáře k jednotlivým autorským galeriím umožňuje například comx.cz, sdílet své dojmy z četby pak jeho sesterská databáze comicsdb.cz. Další analogie nabízí méně úzkoprofilové, nekomiksové portály jako deviantArt.com nebo HumanArt.cz; někteří autoři vládnou svými osobními stránkami, blogy nebo auditorii na diskusních serverech. Těžko říci, nakolik by domácí scéna projekt podobný ZudaComics uživila – jako tvůrčí platforma s možnými edičními přesahy by byl rozhodně žádoucí.
Příbuzné články
Rozkoš z komiksu
Kina jsou plná adaptací komiksů, o komiksové knihy a autory se zajímají už i naše velké vydavatelské domy, znalosti v oboru dohání většina redaktorů kulturních rubrik. O srovnání …
Ostravar diskusní, studentský i divadelní
Není festival jako festival, říká se, když člověk nalezne na pestré mapě českých divadelních přehlídek tu, která se vskutku zavedeným konvencím vymyká. Takový je Ostravar, festival ostravských činoherních divadel, který se letos konal již po dvanácté. Jeho základní odlišnost není v tom, …