Česká televize vstoupila do nového roku s novými pořady a některých starších se zbavila. Těch starých většinou není škoda, ale těch nových by také nebyla. Například „laskavý“ bulvár Haliny Pawlowské Banánové rybičky nahradil bulvár hrubšího zrna, Café X Luboše Xavera Veselého. Jde o další krok České televize (tedy jejího prvního programu) směrem k čistě komerčnímu médiu? Vypadá to tak. Veselého zverbovala ČT v komerčním rádiu Frekvence 1, kde už několik let provozuje diskusní pořad Křížový výslech. O dalších aktivitách L. X. Veselého se vše dozvíte na webu xaver.cz, kde najdete jeho články, ale i články o něm. Můžete si tu také koupit sebrané rozhovory z Frekvence 1 (již ve dvou dílech) nebo si objednat knihu, v níž Xaver popisuje, jak se pokoušel zhubnout „s Lindou“ (na křtu v březnu minulého roku se s mnoha excelebritami objevil i Jiří Paroubek s chotí, jak ukazuje fotogalerie). Své diskusní pořady staví Veselý na tom, že se snaží dotazovaného dotlačit do kouta – vytáhnout z něj něco, co ještě nikdy neřekl, a to i v případě, že jde o věci intimní, na které by se ostatní báli zeptat. Do pořadu Café X si zatím zve spíše hvězdy za zenitem – Petr a Dalibor Jandové, Ladislav Štaidl, Jan Nedvěd nebo Peter Nagy. A aby jeho pořad nevypadal zas tak vyčichle, pozve si i osobnosti aktuálnější, respektive ty, které nezažívaly chvíle slávy v době předrevoluční – Jana Saudka, Michaela Kocába nebo Roberta Vana. V některých případech se ptá drsně na věci, které jsou zajímavé: Kocába na jeho vytunelovaný fond Trend, Jandů na skladby, které byly ústupky tehdejšímu režimu. Bohužel se však většina pořadu táhne v bulvární a řekněme nepříliš korektní rovině. To když se obou Jandů ptá na jejich zemřelé potomky, Jana Saudka zas na manželku, která spáchala sebevraždu, nebo bratra, který leží už dva roky v kómatu („nepřál jste si někdy, aby zemřel?“) a Ladislava Štaidla podporuje v tom, aby si přes televizní obrazovku vyřídil své účty s Ivetou Bartošovou. A pak jsou tu chvíle, kdy člověk jenom zírá – třeba když se Petra Jandy i Dalibora Jandy ptá, zda někdy uvažovali o tom, že by si změnili jméno, aby si je lidé nepletli. Plní tím Česká televize nějakou veřejnou službu, nebo si chce jen naplnit vlastní kapsu?
Příbuzné články
Macka
Facka, kterou uštědřil Miroslav Macek předminulý týden Davidu Rathovi, se stala pro média bez výjimky zprávou číslo jedna, a to i v období krátce před volbami, které je na další zprávy poměrně bohaté. Tím, že byla uštědřena v sobotu, se jí dostalo prostoru dokonce i v …
Bez vkusu a Radia Wave
Začátkem roku oslavilo Radio Wave, tedy stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu určená „mladým“, první výročí své existence. Před rokem jsem také do týdeníku A2 napsal článek, v němž jsem kritizoval přílišnou komerčnost hudební dramaturgie a moderátory, kteří přešli ze soukromých …
Dezorientace
Poslední loňské číslo kulturní přílohy Lidových novin Orientace s podtitulem Speciál přineslo na několika stranách souhrn toho nejdůležitějšího, co se uskuteční v roce 2008. Bohužel ale právě kultura, kterou tentokrát připravili kulturní redaktoři Lidových novin, dostala dost na frak. …