Podzim patří v televizním provozu vždy k nejdůležitějším obdobím roku. Televizní společnosti nasazují nové filmy, seriály a další pořady, jimiž se snaží přitáhnout diváka. Vždyť v předvánočním období vydělají na reklamě víc než za celý zbytek roku. Změny se týkají také programu veřejnoprávní České televize.
Technologickou novinkou je vysílání ČT ve formátu HD, tedy vysokém rozlišení určeném pro moderní televizní přijímače. Vzhledem k velkému objemu dat a přeplněnosti pozemního veřejnoprávního multiplexu se zvýšení kvality obrazu dočkají jen diváci sledující Českou televizi přes satelit. Zpočátku (zkušební vysílání od 31. srpna) bude v HD vysílán jen program ČT 1 a většina pořadů bude pouze přepočítána do lepšího rozlišení ze standardního SD, od zimních olympijských her ve Vancouveru 2010 vznikne samostatný program ČT HD, který bude uvádět pořady natočené v rozlišení HD z nabídky ČT 1, ČT 2 a ČT 4, a to pokaždé, když na tom kterém programu půjdou v rozlišení SD.
Sport, papež a politika
Další změnou bude téměř úplný přesun sportovních přenosů z ČT 2 na ČT 4. Toho se dočkáme zejména od 1. ledna 2010. Výjimkou by měly být větší sportovní události, jako je olympiáda, mistrovství světa ve fotbale nebo Liga mistrů (na ČT 2 zůstane jen středeční přenos). Česká televize má na tyto události zakoupena drahá práva, a tak se bude snažit odvysílat co nejvíce přímých přenosů, které by se na jeden program nevešly. Zbytečně pak na ČT 2 bude dál zabírat místo pondělní přenos z české fotbalové ligy a několik dalších sportovních přenosů, které se bez problémů mohly na ČT 4 přesunout.
Mezi priority, které chce Česká televize na podzim divákům zprostředkovat, patří návštěva papeže Benedikta XVI. a diskusní pořady před volbami do Poslanecké sněmovny (9. a 10. října). Zároveň Česká televize a Český rozhlas nebudou vysílat pořady, v nichž vystupují kandidáti do Sněmovny, s výjimkou aktuálních zpravodajských relací, publicistiky a předvolebních spotů. Neplatí to pro pořad Otázky Václava Moravce Speciál. Ten se bude přenášet ze sedmi krajů, vzestupně podle počtu voličů a zastoupeny budou strany s největšími preferencemi, určené ze dvou na sobě nezávislých průzkumů a průzkumu, který si pro sebe nechá vypracovat Česká televize. V poslední debatě pak mají kupodivu usednout lídři jen dvou, v té době nejsilnějších politických stran. I když se malé strany bouří, považuje to Česká televize za fér. Zřejmě tak přechází na většinový volební systém a příliš jí nesejde na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do parlamentu. Stranám je třeba se za přihlouplé a lehce manipulovatelné Rady odvděčit!
Ubavit se duety
Podstatnou složkou programu veřejnoprávní televize je zábava (zřejmě jí komerční televize servírují příliš málo). Vrcholem sezony mají být Duety… když hvězdy zpívají. Podle dramaturga soutěže Jana Potměšila se diváci mohou těšit „na osm párů složených vždy z jednoho profesionálního zpěváka a jedné ‚profesionálně nezpívající‘ osobnosti“, ty budou muset projít osmi hudebními žánry. Zárukou kvality má být, že „vybraní profesionálové patří k nejlepším zpěvákům České republiky, kteří mají zkušenosti jak s koncertními pódii, tak i s muzikály“, veřejnoprávnost pořadu pak patrně spočívá v tom, že „písně, které v pořadu zazní, patří k nesmrtelným hitům a na své si přijde opravdu každý, ať je to milovník Karla Gotta či Michaela Jacksona“. Je vidět, že jakkoliv ředitel Janeček drží rozpočet ČT v černých číslech, prostoru k šetření je ještě dostatek. Pokračovat bude anketa Kniha mého srdce, v září se dostane na profily prvních dvanácti finálových titulů a vyhlášení prvního místa. Snad ho urvou Rychlé šípy! Divákům neunikne ani finále Miss České republiky. Z muzikálů zaujaly dramaturgy Kudykam Michala Horáčka a Tajemství Zlatého draka Daniela Landy, o nichž uvede ČT dokumentární filmy.
Dětem vstup zakázán!
Chudší je nabídka pořadů pro děti a mládež. Diváci uvidí třináctidílné pokračování seriálu Škola Na Výsluní, nazvané Škola pro život, dvě nové televizní pohádky a čtyři nové večerníčkové seriály (Žížaláci, Malý král, Inspektor Fousek na stopě a novou řadu série Krysáci). Premiéru bude mít také dvacátá řada seriálu Simpsonovi. Dětský divák zřejmě není prioritou veřejnoprávní televize, třebaže se reklamy na hračky objevují často před půlnocí.
Zahraniční jistoty
Z převzatých pořadů stojí za pozornost filmový klub věnovaný tvorbě jihokorejského režiséra Kima Ki-duka (odvysílány budou snímky Samaritánka, 3-iron, Luk a Čas, tedy vesměs ty novější a s výjimkou 3-iron méně kvalitní snímky v jeho filmografii – proč si ČT Kima nevšimla po přehlídce jeho filmů v Karlových Varech, nechápu), současný balkánský film (pouze snímky Grbavica a Hraniční hlídka), Wajdova Katyň, animované snímky Trio z Belleville, Distrikt!, Persepolis nebo druhá řada seriálu Řím. Proč však Česká televize zakoupila seriál Jalna, je mi záhadou.
Komerční neznamená vždy špatný
Nové programové schéma ohlásily i komerční televize. Nova vsadí na pokračování úspěšných seriálů a české filmy, které koprodukovala. Nova Cinema chystá i pár snímků z filmové klasiky. Prima posiluje zejména svůj druhý program Cool, kam nakoupila druhou řadu seriálu Hrdinové, animovaný seriál Griffinovi a další hit mezi stahovanými seriály u nás, nazvaný Jmenuju se Earl. Svou pozici by chtěla posílit i TV Barrandov, která nakoupila reality show Pekelná kuchyně, předobraz primáckého Ano, šéfe (Prima na podzim připravila nové díly), ale také film Vickyho Christina Barcelona a další snímky Woodyho Allena nebo čtvrtého Ramba. Zpravodajská Z1 pak chystá dokumentární víkendy (tedy nepočítá s žádným živým vysíláním). Během prázdnin se z DVB-T stáhla hudební stanice Óčko, v listopadu by měla zahájit satelitní vysílání česká verze MTV.