Kulturní výsek v ČT

Co přinesou změny schématu veřejnoprávní televize

Česká televize omezuje ve vysílání prostor pro kulturu. Přednost před množstvím času má podle vedení dostat kvalita.

Na konci října se v médiích začaly objevovat informace o tom, že se Česká televize rozhodla výrazně omezit vysílání věnované kultuře a médiím. Časopis Týden přinesl (představiteli veřejnoprávní televize potvrzené) informace o tom, že se na obrazovce nemají už nadále objevovat pořady Vedlejší efekty, Média a svět, Fokus ČT 24 a Kultura ČT 24. Server iHned.cz pak na začátku listopadu zveřejnil článek, podle něhož plány ČT zahrnují redukci premiérově vysílaného kulturního zpravodajství ze současných 125 minut týdně na maximálně na hodinu týdně. Navíc autorka článku Zuzana Keményová připomněla, že „hlavní divácká skupina – čítající 154 tisíc lidí – Události, komentáře [kam mají být reportáže o kultuře přesunuty – pozn. F. P.] sleduje na programu ČT 2. O ty ovšem kultura zřejmě přijde. Od Nového roku mají totiž Události, komentáře z ČT 2 zmizet a budou pouze na ČT 24, kde je sleduje pouhých 49 tisíc diváků.“

Zvěsti o plánovaném rušení kulturních pořadů na ČT vyvolaly dokonce ostřejší reakce mezi členy Rady ČT. „Vysílání věnované kultuře je v České televizi už teď málo. Pozornost diváků ČT vůči kultuře všeobecně slábne, takže nechápu, proč se jí ještě ubírá,“ nechal se slyšet Milan Uhde a dokonce i radní Helena Fibingerová prohlásila: „Jestliže někde uberu kultury, tak musím zase jinde přidat. To se ale neděje. Navíc ČT 24 zatím každý nemá, čili mnoho lidí si kulturní zpravodajství nebude moci pustit, ani kdyby chtěli. S mazáním kultury z hlavního času jednoznačně nesouhlasím.“

Ke zprávám o omezování kultury ve zpravodajství se přidaly i informace o tom, že by měly být zrušeny i na kulturu zaměřené pořady magazínového typu, jako je například Noc s Andělem a hudební pořad Pětka v pomeranči. Jejich zrušení ovšem vedení televize zatím s definitivní platností nepotvrdilo. Mluvčí ČT Ladislav Šticha jen ČTK sdělil, že: „Nic není definitivně rozhodnuto, bude o tom jednat rada ČT na svém zasedání 18. listopadu.“

 

Méně pohody, více kritiky

Výše uvedené plánované změny by se mohly zdát jednoznačným důvodem k poplachu a mobilizaci kulturní veřejnosti a koneckonců i samotných pracovníků televize. Žádná větší vlna nesouhlasu se však nezvedá. Důvodem může být nejen apatie či nezájem o kulturu a kulturní politiku mezi veřejností či strach televizáků o existenci. Situace totiž není tak jednoznačná, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Vypadá to, že se ČT skutečně rozhodla ubrat čas věnovaný kultuře a šetřit tak do jisté míry na úkor této své ze zákona definované veřejnoprávní funkci. Na druhé straně ovšem vedení zpravodajství tvrdí, že se chce místo na kvantitu více zaměřit na kvalitu vysílání. Že by tento argument nemusel být jen pouhou výmluvou, ukázalo propuštění dlouholetého neslavného šéfa kultury ve zpravodajství ČT Otakara Svobody a jmenování někdejšího šéfa kulturní rubriky v Hospodářských novinách (a přispěvatele A2) Petra Fischera. Ten do zpravodajství přišel s novými, ambiciózními plány. „Pohodovost v komentářích a vystupování kapel, které si tak dělají reklamu, vypadá ve zpravodajství divně,“ kritizuje Fischer dlouholetou praxi. „Teď bychom měli mít v hlavním zpravodajském pořadu Události, komentáře desetiminutový blok každý den. Ten by měl umožnit nejen diskusi či hodnocení aktuálních událostí v kultuře, ale i otvírání důležitých a dlouhodobějších otázek kulturní politiky. Lidé, se kterými to připravuji, mají vůli po změně, i když se někdy v minulosti zveřejňovat kritické pohledy báli.“

Podobně se k neslavné dosavadní podobě kulturních pořadů a zpravodajství v ČT vyjádřil v rozhovoru pro Týden i šéf zpravodajství na ČT Milan Fridrich: „Ono totiž v pořadu Události v kultuře [rušený pořad – pozn. F. P.] skutečných zpráv moc nebylo… Události v kultuře se začaly podobat Noci s Andělem [pravděpodobně další rušený pořad, F. P.], s ,událostmi‘ neměly moc společného.“ Tento postřeh je jistě správný, i když je zvláštní, že si toho vedení zpravodajství nevšimlo dřív. Podle Fridricha se vyčerpaly i ostatní rušené pořady – Média a svět a Fokus. „Média a svět jako formát se přežil, hledáme nové formy a podoby,“ prohlašuje Fridrich. „Chystáme nový projekt k médiím, který nasadíme do vysílání 1. 9. 2010,“ uvádí ve své odpovědi šéf zpravodajství a dodává: „Do září se budeme věnovat médiím a tématům s nimi příbuzným ve vysílání ČT 24, stejně jako jiným tématům během celého dne.“ Ohledně diskusního pořadu Vedlejší efekty, který se někdy (spíše výjimečně) kulturou také zabýval, Fridrich tvrdí, že se de facto neruší: „Od ledna budeme vysílat jemu podobný pořad od pondělí do pátku pod názvem Hydepark.“

Snahy zlepšovat nekvalitní kulturní pořady a zpravodajství České televize, které se často měnily v pouhé reklamy na jednotlivé umělce či umělecké akce a nesnažily se o podnícení debaty či vyjádření názoru, by se jistě daly pochválit. Problém ovšem je, že jsou zároveň doprovázeny snahou ušetřit, přesunout je z momentálně hlavního vysílacího času na pozdější hodiny, a navíc celkovou reformou vysílacích kanálů, které oslabí zpravodajství na ČT 1 a ČT 2. Fridrich namítá, že tyto změny nemusejí sledovanost zpravodajského vysílání věnovaného kultuře oslabit, mimo jiné proto, že k nim dojde v době, kdy digitalizace dosáhne 93 procent domácností, které mohou naladit ČT 24. Ambicióznímu zpravodajství ale i přes tuto technickou dostupnost hrozí, že se stane ve vysílání ČT jen malým libovým kouskem pro fanjšmekry, který bude moci většinový divák snadno přehlédnout či se mu vyhnout.