Jakmile majitelé pohlížejí na své odběratele nikoliv jako na čtenáře, ale pouze jako na konzumenty, změní se hodnotová tematická škála a na první stránku se dostávají jen přitažlivé texty pracující s několika zaručeně úspěšnými slovy, jako jsou peníze, sex, smrt či výhružka. Noviny se změní v popnoviny a hranice mezi bulvárem a prestižními tiskovinami se začne ztrácet. Důsledek: řada témat je z novin totálně vytěsněna, protože jsou moc složitá (ač mají pro obyvatele země zásadní důležitost) a majitelé mají strach, že by odradila čtenáře. Tato proměna médií ovšem vyhovuje i politikům: zatímco se popnoviny vrhají na pana Čunka, o kterém již všechno zásadní víme, dědečka, který zemřel, protože ho pokousal pes, a na pokus o uzákonění „dobrovolné smrti“, skoro nikdo, kromě Lidových novin, si důkladně nevšiml, že začátkem srpna musíme poslat zpátky do evropského rozpočtu 234 milionů korun. Transfer informací je nahrazen transferem emocí, tedy afektovaných informací. Důvod: Z 430 milionů, které náš stát dostal na rozvoj rizikového investování středních a malých firem, se půlka utratila za údajně velice sporné projekty a správní agentura dostala odměnu 100 milionů za dobrou práci. Brusel to odhalil, a proto chce 234 milionů vrátit. Peníze spravovalo ministerstvo pro místní rozvoj, a to v té době neřídil nikdo jiný než Jiří Paroubek, který chce příště spravovat celou naši zem. To by přece mělo zajímat všechny, protože tyto peníze budeme také všichni platit. A dokonce, jak Kateřina Šafaříková píše v LN, „do případu kontroverzně zasáhl i Brusel: chce peníze vrátit, ačkoliv protikorupční úřad komise stále řeší možný podíl jejích zaměstnanců na zpronevěře peněz“. Místo bedlivé analýzy této kauzy, v níž jde pravděpodobně o příštího premiéra, což by nás všechny mělo velmi zajímat, se média Paroubkovi v minulých dnech věnovala jen díky jeho útokům na novináře (ČSSD si kvůli nim najala speciální advokátní kancelář) a na poslance Wolfa (kvůli podezření z neoprávněného použití dvou milionů ze státní dotace). Ty mají silný emocionální náboj, a tudíž se lépe prodávají než analýza rizikového investování. Wolf je možná zodpovědný za dva miliony, ale Paroubek jako bývalý ministr je formálně zodpovědný za to, že musíme zaplatit zpět do Bruselu 234 milionů, a to nikoho nezajímá. V řádně fungující demokracii by kvůli tomu musel dobrovolně politik navždy odejít z veřejných úřadů, velela by mu to čest. Ius resistendi, právo odporovat mocným, je tu po padesáti letech a dvou totalitách značně poškozeno a popnoviny nám z tohoto marasmu nepomáhají. Kontrola mocných veřejností je slabá, historici říkají: mentalita lsti tu vítězí nad mentalitou cti. Zodpovědnost je byrokracií rozptýlená k nedohledatelnosti.
Příbuzné články
My a PEN klub
V květnu proběhl kongres mezinárodního PEN klubu, na němž byl zvolen do čela opět český spisovatel a diplomat Jiří Gruša a jenž byl otevřen velmi zajímavou řečí německého spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Güntera Grasse.
Tuto řeč, byť v trochu zkrácené …
O dvojí kuráži
Původně kuráž znamenala přesvědčení a víru: Já stojím zde a nemohu jinak. Takový byl třeba Martin Luther. Jeho zbraní bylo převědčení a podle toho jednal. Jenže člověk může uvěřit i mylnému názoru, své představě či cílům, které jsou jen pro něj prospěšné, a proto se …
MAFRA, zábava a sendviče
I vydavatelé působící v České republice si, stejně jako jejich zahraniční kolegové, musí přivydělávat. Jako první začal v zahraničí společně se svými tituly prodávat i běžné zboží švýcarský Ringier. Jeho magazín pro hobby kuchaře Betty Bossi nabízí sendviče a loupáčky …