Ve dnech 23. 4. až 4. 5. proběhl už sedmý ročník filmového festivalu nazvaného podle místa konání Tribeca. Fanoušci vědí, že jméno je zkratkou – jde o první slabiky tří slov TRIangle BElow CAnal Street (Trojúhelník pod Kanálskou ulicí), jimiž je označen okrsek dolního Manhattanu v New Yorku, zhruba od Canal Street na jih po Chambers Street a od řeky Hudson na východ k Broadwayi. Toto místo se vyznačuje tím, že v něm žije mnoho známých osobností, zejména filmových hvězd – například Scarlett Johanssonová, Harvey Keitel, Meryl Streepová, Kate Winsletová, ale také dramatik Edward Albee nebo Yoko Ono.
Když se po útoku z 11. září 2001 zazdálo, že – jako ostatně v celém New Yorku – zdejší vitalita klesá, napadlo o rok později Roberta de Niro (který tu rovněž žije) a filmovou producentku Jane Rosenthalovou, že by mohli založit filmový festival. Jeho účelem mělo být „ekonomicky i kulturně znovu oživit dolní Manhattan prostřednictvím filmu, hudby a kultury“.
Již první ročník Tribecy, po pouhém čtyřměsíčním plánování a s pomocí 1300 dobrovolníků, zaznamenal úspěch u kritiků i u diváků a uskutečnily se zde i premiéry významných filmových děl (Hvězdné války, Epizoda II nebo Liga výjimečných). Projekce byly rozděleny na soutěžní sekce dlouhých, dokumentárních a krátkých filmů, sérii „restaurovaných klasiků“ a „To nejlepší z New Yorku“ v péči Martina Scorseseho.
Hned od druhého ročníku se začal festival s rozšířenou nabídkou nezávislých filmařů rozrůstat a jeho provozovatelem se stala samostatná společnost. Předloni a loni nabídl více než 160 celovečerních filmů a řadu snímků dokumentárních, celkem s více než 1000 projekcí. Letos se obě festivalové ředitelky, Paola Freccerová a Nancy Schaferová, rozhodly ke změnám: snížily sice počet filmů celovečerních na 125 a dokumentárních a krátkých na 11 programů (celkem z 31 zemí), uzavřely však dohodu se sítí biografů AMC, a ačkoliv je jméno festivalu zachováno, není už lokálně tak omezen (třebaže jsou projekce místně blízko sebe).
Takřka metaforický byl pro letošní ročník dokumentární film Jamese Marshe Muž na drátě (Man on Wire) o Philippu Petitovi, který 7. srpna 1974 ve výšce 430 metrů přešel osmkrát během 45 minut mezi oběma věžemi Světového obchodního střediska (než jej policie přinutila sestoupit). Umělecký ředitel festivalu Peter Scarlet se domnívá, že i filmový festival Tribeca „dokázal takto vybalancovat umění a komerci“.
Zatímco podzimní newyorský filmový festival – starší bratr Tribecy, konaný už od roku 1963 – přináší především nejlepší filmy z Cannes před jejich americkými premiérami, Tribeca předvádí díla vyznamenaná v Berlíně, Torontu či na Sundance.
Autor je publicista a překladatel.