#04/2025

Despentes

editor
Vydání: 12/2/2025
editorial

„Už jsem trochu stará na to, abych byla enfant terrible,“ řekla v jednom rozhovoru z roku 2021 Virginie Despentes. Skutečnost, že se spisovatelka, která svou prvotinou Baise­-moi (Ošukej mě) z roku 1994 (v čísle o knize píše Michaela Rumpíková) šokovala nejen literární kritiku, v průběhu let stala všeobecně uznávanou autorkou tzv. velké literatury, ovšem neznamená, že by nějak zásadně slevila ze své radikality a kousavosti. Za provokací se vždy skrývala angažovaná a promyšlená militantnost, která se z literatury už trochu vytrácela, a navíc jsme si ji hloupě zvykli ztotožňovat především s mužským psaním. Způsob, jakým Despentes vtahuje čtenáře do děje, mi připomněl dobu, kdy jsem v dětství propadl knihám: ten opojný pocit, když se ocitnete tak hluboko uvnitř příběhu, že zapomenete na všechno kolem a prostě jen musíte číst dál. Jenže tady nejde o pohádky ani o dobrodružnou či young adult literaturu, autorčin svět se až moc podobá tomu našemu; není to žádné vytržení z reality, ale často naturalistické zpracování toho nejhoršího z ní.

Mohlo by se zdát, že radikálně feministický hlas francouzské literatury se z podstaty věci vylučuje s empatií ke všemu nepřátelskému, že musí mít sklony k identitářství, jímž si různé emancipační boje tak rádi ulehčujeme, že zkrátka nenávist nelze křížit s pochopením. Jenže je to přesně naopak, což potvrzuje hned několik tematických článků včetně eseje Matěje Metelce o románové trilogii Život Vernona Subutexe. Detailní psychologický vhled, který Despentes ve zmíněném díle demonstruje na celé řadě postav, jako by neměl žádné hranice, ať už genderové, třídní nebo ideologické. Těžko se pak divit tomu, že tolik čtenářek i čtenářů uhranula možnost vidět svět z mnoha odlišných, a přitom tak uvěřitelných a civilních perspektiv. Despentes dokáže citlivě vylíčit zanikající svět punkových boomerů a zároveň zůstat hlasem nejmladší feministické generace, která si tuto padesátnici adoptovala za jakousi o hodně starší sestru (a společně by nejradši patriarchát vyhodily do povětří). Že o schopnost pronikat do nejrůznějších prostředí i charakterů stále nepřišla, dokazuje i ukázka z jejího nejnovějšího románu Cher Connard v překladu Petry Zikmundové. Kdybychom to, co Despentes umí v beletristické rovině, zvládali alespoň částečně aplikovat na úrovni žité každodennosti, možná bychom nevězeli tak hluboko v nekonečných kulturních válkách. A mužské části populace by pak třeba konečně došlo, že co se emancipace týče, ženy jsou o hodně velký krok napřed.

„Náležím k tomu pohlaví, co nemá ani právo se zlobit. Colette, Duras, Beauvoir, Yourcenar, Sagan, celá plejáda spisovatelek, které se úzkostlivě doprošují práva na existenci, ujišťují muže o jejich důležitosti, za to, že píšou, se omlouvají, pořád dokola opakují, jak je milují, uznávají a ctí, a hlavně nechtějí – ať píšou cokoliv – působit moc velký rozruch,“ dočteme se v samotném závěru autorčina pro­-sex feministického manifestu Teorie King Konga, který recenzuje Hana Blažková. Až s tímto číslem budete hotovi, bude vám jasné, že Despentes nejen že způsobila pořádný poprask, ale také si nikdy nenechala vzít právo na naštvanost. Mezeru, kterou viděla v literatuře psané ženami, suverénně a drze obsadila.

komentář

Plutokracie v akci

Sebeuvědomění

literatura

Genderová revoluce pro všechny

Punkový manifest Teorie King Konga

Holky s bouchačkou

Odysea revolučního násilí v podání Virginie Despentes

...

Nezařaditelný feministický hlas

Virginie Despentes v roli veřejné intelektuálky

Odešel. A bude obědvat? - literární zápisník

Popraskaný obraz

Průzračné věci Vladimira Nabokova

Proletářka ženskosti

Jak se z rebelky stala literární hvězda

Třeba chce prostě jen psát

Lover/Fighter Kristiny Hamplové

Ve studené, nečitelné zemi

Džinové Fatmy Aydemir

film

Peklo jsme my

True crime série o středočeské rodinné tragédii

Rozdmýchávat staré vášně

Návrat filmové erotiky nejen v Hollywoodu

Rurální upřímnost - filmový zápisník

divadlo

Křehcí, nebo misogynní?

Noc glitche

hudba

Všechno praská ve švech

Heterogenní pop Joãa Borsche

výtvarné umění

Věčná aura Paříže

Kars, Coubine a Eberl ve Valdštejnské jízdárně

...
galerie

Johana Merta: Projekt Doručeno!

Johana Merta: PROJEKT DORUČENO!, tuš na papíře, 2024

esej

Mezi bezmocí a kolosální píčovinou

Tři svazky Vernona Subutexe

rozhovor

Čtu i etikety na šampónech

Rozhovor s překladatelkou Petrou Zikmundovou

beletrie

Milý debile

společnost

Boj, který nekončí

Monografie o romských právech od Celie Donert

Konec předstírání - ultimátum

Ztracené naděje, nové začátky

Nad knihou Afghánci od reportérky Åsne Seierstad

veřejný prostor

Trhlina v organismu města

Hřbitov jako inkluzivní veřejný prostor

...
minirecenze

David Zábranský: Jů a hele

...

Jiří Březina: Labuť a lovec

...

Juan Díaz Canales, Juanjo Guarnido: Blacksad 2

...

Nikola Čulík, Filip Horyna, Václav Misař: Tři kůže

...

Pachová stopa

...

Petr Stančík: Zasvěcení temnotou

...

The Cure: Songs of a Lost World

...

Tomáš Ráliš: Slučitelné díly

...
eskalátor

eskA2látor 1

...

eskA2látor 2

...

eskA2látor 3